• Palūkanų normų perspektyvos ir vėl dėmesio centre
  • Susidomėjimas įmonių veiklos ataskaitomis
  • Laivybos trikdžiai Raudonojoje jūroje

Šie metai finansų rinkoms prasidėjo gan energinga nata, mat dėmesio nestokojo centrinių bankų veiksmai, įmonių veiklos rezultatai bei ekonominės naujienos, kurios pranašavo finansų rinkas išliksiant dinamiškomis. Įmonėms beįsibėgėjant skelbti savo veiklos rezultatus, kaip visada didelis dėmesys yra skiriamas atskirti pelus nuo grūdų dabartinėje ekonominėje aplinkoje. Neslūgstant susidomėjimui dirbtiniu intelektu (DI), rinkos dalyviai įdėmiai ieškojo užuominų šia tema. Su DI susijusi auganti paklausa pažangiems procesoriams ir toliau žadina investuotojų optimizmą. Tuo pat metu nesiliauja spėjimai apie tik nedidelę pasaulio ekonomikos laukiančią recesiją, tokiu būdu leidžiant finansų rinkoms stiebtis į naujas aukštumas nepaisant kiek sumažėjusių lūkesčių dėl palūkanų mažėjimo JAV.

Apibendrinant šį mėnesį, išsivysčiusių šalių akcijų indeksas MSCI World šoktelėjo 2,91%, kai besivystančių šalių akcijų indeksas krito 3,03%. Tuo pat metu obligacijų pajamingumai kiek kilo – 10‑ies metų JAV vyriausybės obligacijų pajamingumas kilo iki 4% (prieš mėnesį – 3,87%), o Vokietijos 10‑ies metų vyriausybės obligacijų pajamingumas pasiekė 2,17% (prieš mėnesį – 2,02%).

Centriniai bankai kryžkelėje

Europos Centrinis Bankas (ECB) paliko palūkanų normą ties 4% vėl primindamas apie savo įsipareigojimą mažinti infliaciją, nors ir besiruošiant mažinti skolinimosi kaštus. ECB prezidentė Christine Lagarde atkreipė dėmesį į atsakingų asmenų nuomonę, jog šiuo metu yra gerokai per anksti kalbėti apie palūkanų normų mažinimą. Kartu ji pabrėžė, jog ateities sprendimai priklausys tiesiogiai nuo ekonominių rodiklių. Tokiu būdu centrinis bankas galėtų laukti apčiuopiamų infliacijos mažėjimo bei ekonomikos sulėtėjimo ženklų prieš priimant labiau pasvertą sprendimą mažinti palūkanų normas birželį.

Federalinė rezervų sistema (FED) savo sausio mėnesio susitikime, kaip ir tikėtasi, taip pat nusprendė palūkanų normų nekeisti, tad daugelis laukė tolimesnių centrinio banko komentarų dėl ateities perspektyvų. Nepaisant to, kad palūkanų norma paliekama tokia pat jau ketvirtąkart iš eilės, FED vadovo Jerome Powell tonas spaudos konferencijoje pasikeitė gana reikšmingai. Nepaisant žymiai sumažėjusios infliacijos, finansų rinkos kiek su pesimizmu reagavo į p. Powell liudijimus, jog kovą palūkanų mažinimo tikėtis veikiausiai dar anksti. Tokios mintys kiek nustebino rinkos dalyvius griežtumu, tad lūkesčiai pirmajam palūkanų mažinimui persikėlė į gegužės mėnesį.

Technologijų sektoriaus lyderystė

Technologijų įmonės dėl savo reikšmingų generuojamų finansinių srautų bendrajai finansų rinkai 2023 m. darė didelę įtaką. Tai pasireiškė dideliu grąžos atotrūkiu tarp su technologijomis susijusių įmonių akcijų ir likusios akcijų rinkos. Nepaisant nuogąstavimų dėl šių įmonių akcijų brangumo, jų sėkmė bent kol kas, panašu, remiasi į tvirtą pamatą. Paskutinio praėjusių metų ketvirčio rezultatai technologijų bei komunikacijų įmonėms, planuojama, bus itin geri, tuo pat kai likusių įmonių veiklos rezultatai turėtų nestebinti dideliu optimizmo kiekiu.

Rinkos dalyvių skaičiavimai rodo, jog šešios iš septynių vadinamojo „Nuostabiojo septyneto“ įmonių – Nvidia, Amazon, Meta Platforms, Alphabet, Microsoft ir Apple – planuojama, įdės didžiausią indėlį didinant metinį pelno augimą visam likusiam S&P 500 indeksui paskutinį 2023 m. ketvirtį. Kartu šios šešios įmonės, tikimasi, didins savo pelnus net 53,7%, lyginant analogiškus ketvirčio rezultatus su prieš metus rodytais rezultatais. Į skaičiavimus neįtraukiant šias 6 sėkmę pagavusių įmonių akcijų, likusių 494 įmonių iš S&P 500 indekso įmonių pelnas tam pačiam laikotarpiui, planuojama, kris 10,5%. Įdomu tai, kad vienintelė iš „Nuostabiojo septyneto“ savo pelno veikiausiai neaugins elektromobilių gigantė Tesla.

„Nuostabiojo septyneto“ įmonės1 ir S&P 493 indeksas

1„Nuostabusis septynetas“- Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia ir Tesla..

Laivybos trikdžiai Raudonojoje jūroje

Nesiliaujančios laivų atakos Raudonojoje jūroje kelia iššūkius tarptautinėje prekyboje, mat išaugęs neapibrėžtumas verčia laivybos kompanijas svarstyti tolimesnius ir brangesnius kelius gabenti prekes. Tai, savo ruožtu, kelia įtampą ir verčia įmones persvarstyti savo tiekimo grandines. Bijomasi, kad visas šis procesas gali paveikti galutines vartotojų kainas, tegu ir ne taip stipriai, kaip tai galėjome stebėti Covid epidemijos laikotarpiu. Rinkos dalyviams sukant galvas galima pastebėti kiek išsiskiriančias nuomones dėl ligšiolinių pasekmių verslui. Štai Tesla bei Volvo koncernai anksčiau jau skelbė apie sprendimus sustabdyti savo gamybą Europoje dėl komponentų trūkumo, kuomet juos gabenantys laivai buvo nukreipti ne per Raudonąją jūrą, o aplink Afriką. Kita vertus, BMW koncernas patikino savo gamybos tiekimo linijas išliekant saugiomis besidžiaugdamas „visur degančiomis žaliomis šviesomis“, kai Norvegijos trąšų lyderis Yara užsiminė ligšiolinę įtaką savo veiklai besant maža.

Rinkos vertinimas

Finansų rinkos metus pradėjo džiugiomis nuotaikomis, nesiliaujant lūkesčiams dėl artimiausiais mėnesiais laukiamų mažesnių palūkanų normų. Vertiname, jog ekonominis augimas, infliacija kartu su centriniais bankais bus pagrindiniai veiksniai nulemiant tolimesnę finansų rinkų kryptį. Vis tik kartu laukiame ir nesiliaujančio kintamumo ar korekcijų, turint omenyje tai, jog nemaža dalis teigiamų naujienų ir tendencijų jau galimai yra įskaičiuota į dabartinius rinkos įverčius.

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.