Istorinis referendumas Jungtinėje Karalystėje įvyko. Britai nubalsavo pasitraukti iš Europos Sąjungos. Jungtinė Karalystė referendume nubalsavo už pasitraukimą iš Europos Sąjungos. „Nordea Markets“ analitikai mano, kad šis sprendimas turės nemažai įtakos pasaulio ekonomikai.

„Be jokios abejonės, šis sprendimas labiausiai paveiks JK ekonomika, tačiau recesijos scenarijus yra mažai tikėtinas. Labiau tikėtina sulaukti švelnaus nuosmukio, kadangi ateities sąlygos dėl JK verslo sektoriaus pasės nemažai neaiškumų. Daugelis verslo įmonių vis dar turi galimybę patekti į Europos bendrąją rinką, bent jau iki to laiko, kol tarp JK ir ES vyks derybos (pats derybų procesas truks dvejus metus). Įsivyravęs neapibrėžtumas lėtins investicijas, o namų ūkiai pasiverš diržus. Taigi vienas galimų scenarijų – lėtesnis ekonomikos augimas", – prognozuoja „Nordea Markets“ analitikai.

Rinkose turbulencija ir mažesnis aktyvumas

Susiklosčius tokiai situacijai akcijų rinkos Europoje gali kristi, ypač JK. Akcijų rinkose neramumas kurį laiką išliks, kadangi investuotojai savęs klaus:  Kas bus toliau? Kada JK paliks ES? Kokie bus JK ateities santykiai su ES? Kas bus kai pasitrauks D. Cameronas?

Investuotojai turėtų galvoti racionaliai, tad šioje situacijoje reikia palaukti ir formuoti savo portfelį, vertinant ir atsižvelgiant į ilgalaikes perspektyvas, net jei šiuo metu ir teks pasivažinėti banguotais kalneliais. Reikia įvertinti tai, kad naujas pakilimas gali įvykti netikėtai, taip, kaip įvyko ir kritimas.

„Dėl ateities neužtikrintumo akcijų kainos gali kristi, obligacijų kilti. Trumpuoju laikotarpiu, per keletą dienų akcijos gali kristi apie 15 proc., tačiau vėliau jų kainos vėl turės tendencijos didėti. Mes investuotojams patartume išlaikyti savo turimas investicijas. Šiuo metu akcijų rinkos yra žemumose, tad būtų rizikinga jas parduoti, reikėtų sulaukti pakilimo, kuris be abejo ateina tam tikru momentu, tad kol kas reikia nuolat stebėti situaciją ir laukti tinkamesnio momento" - pataria „Nordea“ analitikai. Anot jų, taip pat svarbu suprasti, kad balsavimas palikti ES neturės didelės įtakos ekonomikai ilgalaikėje perspektyvoje. Referendumo rezultatų sukelta turbulencija akcijų rinkose turėtų būti trumpalaikė, kadangi apie 80% didžiausių JK įmonių pajamos yra generuojamos už šalies ribų, todėl jos netgi turės ekonominės naudos, susilpnėjus svarui. Taigi, "Brexit" nepasiųs Europos ekonomikos į recesiją. ES galima tikėtis ekonomikos augimo, nes rinkos buvo pasiruošusios galimam Jungtinės Karalystės atsiskyrimui – pristabdė investicijas, tad situacijai stabilizavusis galima laukti augimo.

Investuotojams reikėtų išlikti ramiems

Anot „Nordea“ analitikų, investuotojams taip pat reikėtų pagalvoti apie akcijų portfelio didinimą, jei po referendumo ir toliau keletą savaičių stebėtume akcijų rinkų smukimą. Iš dalies dėl esamo portfelio vertės kritimo ir prastėjančios ekonomikos perspektyvos Europoje.

Smūgis svarui
Valiutų rinką reikėtų nuolatos sekti, ypač verslo klientams, kurie tiesiogiai prekiauja su JK. Atpigus svarui euro atžvilgiu visų eksportuojančių įmonių į Didžiąją Britaniją eksporto įplaukos perskaičiavus į eurus sumažėtų.

Ateityje svaras sterlingas galėtų silpnėti 5-10 proc. Danijos kronos atžvilgiu – tokią prognozę pateikia „Nordea“ Danijos ekonomistai. Vėliau galima tikėtis korekcijų, tačiau tikėtina, kad neigiamas svaro poveikis dar kurį laiką išliks. JAV doleris taps saugiu prieglobsčiu investuotojams, tačiau ši tendencija per ateinančius mėnesius turėtų pasikeisti.

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!