Žygimantas Mauricas
Luminor vyr. ekonomistas
Santrumpa
Pasaulio ekonomika užsikrėtė plintančiu recesijos virusu
Metų sandūroje pasaulio ekonomikos padangė pradėjo šviesėti dėl įsigaliojusių JAV-Kinijos prekybos karo paliaubų, didesnio aiškumo dėl Brexit, stebėtino ES periferinių šalių atsparumo bei išskirtinai spartaus JAV ekonomikos augimo. Europos Sąjungos ekonominių lūkesčių indeksas atsispyrė nuo dugno 2019-ųjų metų spalio mėn. ir pradėjo nuosaikiai kilti į viršų, tuo sumažindamas ekonominės recesijos grėsmę. Ekonomistai jau matė šviesą tunelio gale, tačiau netrukus paaiškėjo, kad tai buvo ne šviesa, o korona viruso epidemijos traukinys, kuris ženkliai padidino pasaulinės ekonominės recesijos tikimybę. Pagrindinis baimės šaltinis yra neapibrėžtumas, nes nėra žinoma kiek laiko truks ir kokio masto bus pasaulį netikėtai užklupusi pandemija.
Situaciją sunkina tai, kad, priešingai nei 2003-iųjų SARS epidemijos atveju, korona viruso epidemija plačiai išplito už Kinijos ribų, tad grėsmė nebėra tik pasiūlos pusėje (dėl sutrikusių gamybos grandinių), bet ir paklausos (dėl mažesnės turizmo, laisvalaikio bei kitų paslaugų ir prekių paklausos). Jei virusas įsismarkautų JAV, kuri generuoja kone trečdalį viso pasaulio vartojimo, pasaulinė ekonomikos recesija taptų neišvengiama. Visgi vilties teikia tai, kad dažniausiai (pvz. SARS viruso atveju 2003-iaisiais ar kiaulių gripo atveju 2009-aisiais) viruso epidemija trunka vos vieną-du ketvirčius, o jai praėjus, ekonomikos augimas grietai sugrįžta į savo vėžias. Pavyzdžiui, Honkongas, kuriame SARS viruso epidemija truko nuo 2003 metų vasario mėn. iki birželio mėn., patyrė ekonominę recesiją, tačiau tik 2003 metų antrąjį ketvirtį. Praėjus epidemijos grėsmei ekonomikos augimas paspartėjo ir jau trečiąjį 2003 metų ketvirtį siekė 4.0%, o 2004 metais, didele dalimi dėl taikomų ekonomikos skatinimo priemonių, augimas siekė net 8%. Įdomu tai, kad būsto kainos 2004 metais Honkonge pakilo net 25%. Toks scenarijus nebūtinai pasikartos ir šį kartą, tačiau nereikia numoti ranka ir į grėsmę, kad aktyvūs centrinių bankų ir vyriausybių veiksmai skatinant ekonomiką, viruso grėsmei praėjus, gali vėl išpūsti akcijų ir NT kainų burbulus.
Prognozuojame, kad labiausiai tikėtino scenarijaus atveju, Europos Sąjungos ekonomika 2020 metais susitrauks apie 2-3%, o 2021 metais ekonomikos augimas vėl sugrįš į savo vėžias. Korona viruso pandemija neišvengiamai ant atsarginių suolelio pasodins ir Lietuvos ekonomiką. Pirmąjį šių metų pusmetį panirsime į recesiją, tačiau labiausiai tikėtino scenarijaus atveju, jau antroje metų pusėje vėl sugrįšime į augimo kelią. Recesijos mastą mažins ir 2020 metų kovo 16 dieną paskelbtas ambicingas 5 milijardų eurų apimties ekonomikos skatinimo planas. Tad šį kartą, priešingai nei 2008-2009 metų krizės metu, Lietuvos ekonomikos nuosmukis nebus didesnis nei vidutiniškai Europos Sąjungoje. Prognozuojame, kad 2020 metais ekonomika susitrauks 2.5%.
Lietuvos ekonomikos nuosmukį ribos mažesnė priklausomybė nuo turizmo pajamų (pvz. Italija) ar tarptautinių gamybos grandinių (pvz. Vokietija). Lietuvos atsparumą recesijai taip pat didina Lietuvos ekonomikos „Germanizacija“ (t.y. teigiami valdžios sektoriaus ir išorės balansai), bei tvari ir subalansuota plėtra, kurią skatina tiek namų ūkių vartojimas, tiek eksportas, tiek ir investicijos. Lietuva jau ne kartą įrodė savo atsparumą nepalankiems išorės aplinkos sukrėtimams sugebėdama generuoti teigiamą augimą tiek euro zonos valstybių skolų, tiek Rusijos krizės akivaizdoje. Lietuva taip pat pademonstravo stebėtiną atsparumą pasauliniam ekonomikos sulėtėjimui 2019-aisiais: Lietuvos BVP augo 3.9%, lyginant su vos 1.5% siekusiu augimu Europos Sąjungoje.
Lietuva įžengia į spartesnio ekonomikos augimo lygą
Lietuvos ekonomikos augimas jau trečius metus iš eilės yra spartesnis nei tikėtasi. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos finansų ministerijos rengiamos rugsėjo mėn. makroekonominės projekcijos (kuriomis remiantis yra formuojamas ateinančių metų valstybės biudžetas) numatė, kad 2017, 2018 ir 2019 metais Lietuvos BVP augs atitinkamai 2.7%, 2.9% ir 2.8%, tačiau faktinis augimas gerokai viršijo lūkesčius ir siekė atitinkamai 4.2%, 3.6% ir 3.9% t. y. vidutiniškai ekonomikos augimas buvo 1.1 procentiniu punktu didesnis nei prognozuota*1. Spartesnis nei tikėtasi BVP augimas leido išlaikyti teigiamą valdžios sektoriaus balansą, net ir esant sparčiam išlaidų augimui, bei papildyti šalies fiskalinius rezervus, kurie per trejus metus išaugo nuo 0.5% iki 2.2% BVP.
Ar spartesnį nei tikėtasi Lietuvos ekonomikos augimą lėmė laikini veiksniai (laimingas atsitiktinumas) ar šalyje įvykę struktūriniai pokyčiai, pakylėję Lietuvą į aukštesnę ekonominio augimo lygą? Mūsų vertinimu, svarbesnį vaidmenį vaidino šalyje pastarąjį dešimtmetį vykstantys struktūriniai pokyčiai, kurie ženkliai padidino Lietuvos ekonomikos augimo potencialą. Europos Komisijos vertinimu, Lietuvos ekonomikos augimo potencialas 2020-2021 metais siekia 3.9% ir yra sparčiausias tarp visų Baltijos šalių (Estijos – 3.5%, Latvijos – 3.4%, Lenkijos – 4.0%, Europos Sąjungos – 1.6%). Palyginimui, 2013-2016 metais Lietuvos ekonomikos augimo potencialas siekė vos 1.9%.
Tad prognozuojame, kad pasibaigus korona viruso epidemijai 2021 metais Lietuvos ekonomikos augimas paspartės iki 6,5%. 2022-2023 metais taip pat galime tikėtis 3.0-4.0% siekiančio augimo, o Lietuva bus sparčiausiai augsianti ekonomika Baltijos šalyse. Lietuvos šuolį į aukštesnę ekonomikos augimo lygą lėmė šie veiksniai.
Korona viruso pandemija nėra vienintelė grėsmė ekonomikos augimui
Korona viruso pandemijos akivaizdoje visos kitos grėsmės nublanksta, tačiau keletas jų gali sumažinti Lietuvos ekonomikos augimo potencialą. Visų pirma, nepalankios ES mobilumo paketo nuostatos Lietuvai (pvz. reikalavimas grąžinti vilkikus kas 8 savaites į jų registracijos šalį) gali apriboti transporto paslaugų eksporto į Vakarus augimą ir paskatinti kai kuriuos Lietuvos vežėjus perkelti veiklą į kitas ES jurisdikcijas. Turint omenyje, kad krovininio kelių transporto paslaugų eksportas sudaro daugiau nei 8% viso šalies eksporto, neigiamas reguliacinių pokyčių poveikis bendram ekonomikos augimui gali būti ženklus. Be to, tebestęsianti korona viruso epidemija gali ženkliai sumažinti kelių transporto paslaugų paklausa, o tai gali dar labiau padidino šio sektoriaus galimą nuosmukį. Antra, korona viruso epidemija gali dar labiau paskatinti protekcionistines nuotaikas pasaulyje, kas lemtų bendrą pasaulio prekybos apimčių smukimą. Be to, nesibaigiantys kariniai konfliktai bei geopolitiniai neramumai Europos Sąjungos kaimynystėje (Sirijoje, Libijoje, Ukrainoje, Libane, Irane, Afganistane, Saudo Arabijoje) gali lemti atsinaujinančią ES migrantų krizę, kuri galimai sudrebintų Šengeno erdvės pamatus. Galiausiai, korona viruso plitimas Italijoje bei kitose pažeidžiamose Europos Sąjungos ekonomikose gali atgaivinti prisiminimus apie euro zonos valstybių skolos krizę. Taip pat vis dar negalima visiškai atmesti kietojo Brexit scenarijaus tikimybės, nes nepavykus šiais metais susitarti dėl JK-ES laisvosios prekybos sutarties, britai gali išstoti iš bendrijos be susitarimo. Galiausiai, agresyvus JAV centrinio banko palūkanų mažinimas gali lemti euro stiprėjimą, kas sumenkintų euro zonos, o taip pat ir Lietuvos, tarptautinį konkurencingumą. Šių grėsmių išsipildymas būtų skausmingas mažai, atvirai ir nuo eksporto priklausomai Lietuvos ekonomikai, tad augimo potencialas sumažėtų. Visgi, mes tikimės, kad korona viruso pandemija sutelks pasaulio šalis kovai su bendru priešu, tad bendradarbiavimo bus daugiau nei susiskaldymo.