• Infliacija ir toliau lėtėja – rūpesčiai dėl jos išlieka
  • Rusijos veiksmai primena apie maisto kainų infliaciją
  • Kinijos ekonomika sulėtėjo
  • Ne visos technologijų įmonės liepą džiugino 

Liepos mėnesį finansų rinkos vertino dar vieną naujienų bangą apie ir vėl sumažėjusią infliaciją bei gana nevienodą makroekonominę situaciją pasaulio ekonomikose. Išsivysčiusių šalių įmonių akcijų indeksas MSCI World per mėnesį kilo 3,29%, kai besivystančių šalių įmonių akcijų indeksas MSCI Emerging Markets šoktelėjo 5,8%. Tuo pat metu obligacijų pajamingumai taip pat iš lėto kopė aukštyn – JAV 10‑ies metų vyriausybinių obligacijų pajamingumas kilo iki 3,95% (pajamingumas prieš mėnesį – 3,84%), o Vokietijos 10‑ies metų vyriausybinių obligacijų pajamingumas ūgtelėjo iki 2,49% (nuo 2,39%, fiksuotų birželį).

Infliacija krenta

JAV ir toliau rodo džiugią mažėjančios infliacijos tendenciją. Vertinant ją Vartotojų Kainų Indeksu (VKI), metinė infliacija sulėtėjo iki 3% birželį – labiau, nei tikėtasi (3,1%), žemiau, nei praėjusį mėnesį (4%) ir gerokai lėčiau nei 9,1% rodmuo, fiksuotas pernai metais. 3% infliacijos lygis yra lėčiausias kainų augimas didžiausioje pasaulio ekonomikoje nuo pat 2021‑ųjų pavasario. Savo liepos mėnesio susitikime, JAV centrinis bankas (FED) nusprendė palūkanų normas kilstelėti dar 0,25% iki 5,25‑5,50%. Dalis rinkos dalyvių mano, jog tai bus kone paskutinis palūkanų normų kėlimas artimiausioje ateityje. Šiek tiek kitokios naujienos finansų rinkas pasiekė iš „Senojo žemyno“ – Euro zonos – kurioje metinės infliacijos rodikliai išliko kiek aukštesni nei rinkos analitikai tikėjosi (5,50%, kai prognozuota 5,40%). Bet kokiu atveju, Euro zonos fiksuojamas infliacijos lygis taip pat gerokai nusileidžia pernykščiam 10,6% infliacijos rekordui. Europos Centrinis Bankas (ECB) susitikime taip pat nusprendė palūkanų normas kilstelėti 0,25% iki 3,75% ir neatmetė galimybės tai pakartoti, kuomet ECB ir vėl susitiks rugsėjį. Vertindamos tokius sprendimus, valiutų rinkos liepą išliko dinamiškos, o EUR/USD valiutų kursas svyravo gana stipriai nuo 1,09 iki 1,12 ribose.
 
Maisto infliacijos vaiduokliai

Centrinių bankų atstovai jau ilgą laiką suko galvas dėl darbuotojų trūkumo (paskata atlyginimams augti ir taip auginti infliaciją), stabiliai aukštesnės, nei norėtųsi, pagrindinės (angl. core) infliacijos ir kitų jau įprastų faktorių. Savo ruožtu, Rusijos sprendimas liepą pasitraukti iš JT palaiminto Ukrainos grūdų eksporto susitarimo galėtų prisijungti prie rūpestį keliančių veiksnių. Rusijos sprendimas pasitraukti, vėliau sekusios priemonės riboti laivų judėjimą Juodąja jūra ir tiesioginiai smūgiai grūdų eksporto infrastruktūrai Ukrainos uostuose galėtų reikšmingai sumažinti Ukrainos grūdų eksportą. Įtampai kylant kviečių kaina Europoje (rugsėjo pristatymas) liepą šoktelėjo beveik 18% prieš vėliau kiek aprimdama žemesniame lygyje. Jei tokios aplinkybės išsilaikytų, tai neabejotinai suteiktų dar vieną paskatą maisto produktams brangti, taip apsunkinant kol kas pakankamai sėkmingą kovą su infliacija.

Maistinių kviečių kaina (2023 09 pristatymas), EUR/t

Kinijos ekonomika lėtėja

Tuo tarpu Kinija – besivystančių rinkų flagmanas – ir toliau rinkoms siunčia lėtėjančios ekonomikos signalus. Dėl mažesnių ekonomikos apimčių pernai (kuomet Kiniją vis dar saistė Covid 19 apribojimai), metinis ekonomikos augimas siekė 6,3% - gerokai lėčiau, nei analitikų laukti 7,3%. Tai nėra didžiulis siurprizas turint omenyje 8,3% metinį eksporto kritimą, sparčiai sulėtėjusį mažmeninės prekybos augimą (augimas vos 3,1%, kai gegužę metinis augimas siekė 12,7%) ir nesibaigiančias Kinijos nekilnojamo turto negandas. Įdomu tai, kad į Kinijos darbo rinką šiemet įsilies rekordinis absolventų skaičius iš Kinijos universitetų – net 11,58 milijono. Šių jaunų žmonių karjeros perspektyvos kol kas miglotos, mat jaunimo nedarbas šalyje pasiekė taip pat rekordinius 21,3% (dvigubai aukštesnis už 2018 m. lygį ar dabartinį JAV jaunimo nedarbo lygį). Nors ir tokia aukšta jaunimo bedarbystė yra pakankamai įprastas reiškinys pietų Europos ekonomikose, tai yra naujas fenomenas Kinijai, dar kartą liudijantis apie šalies ekonomiką slegiančius iššūkius.    

Technologijų kompanijų nusivylimai

Šiųmetis akcijų rinkų ralis gerokai rėmėsi technologijų sektoriaus įmonių akcijomis, mat investuotojų aistras kaitino Dirbtinio Intelekto (DI) vilionės. Rezultatų skelbimo sezonui gerokai įsibėgėjus, daug šių įmonių sugebėjo pasivyti investuotojų lūkesčius, nors nusivylimų taip pat būta. Taiwan Semiconductor Manufacturing company limited (TSMC) – didžiausia procesorių gamintoja pasaulyje pagal vertę – sumažino savo prognozes šiems metams atsižvelgiant į tai, kad su DI siejama išaugusi procesorių paklausa gali ir nekompensuoti bendro procesorių paklausos kritimo. Dar vienas svarbus žaidėjas DI istorijoje – Nyderlandų ASML (įmonė‑lyderė puslaidininkių sektoriuje) taip pat nesužavėjo investuotojų, kadangi šiems labiau rūpėjo išaugusi JAV‑Kinijos priešprieša ir jos pasekmės įmonės rezultatams. Investuotojų nerimo neišvengė net tokios rinkos numylėtinės, kaip Tesla ar Netflix, kurių akcijos po rezultatų skelbimo krito atitinkamai 9,7% ir 8,4%. Nors tokie epizodai nebūtinai liudija bendrą rinkos tendenciją, tai veikiausiai vers investuotojus tapti išrankesniais vertinant technologijų kompanijas ateityje.

Rinkos vertinimas

Reikšmingų pokyčių „Luminor“ investicijų komandos rinkos vertinime nebuvo, tačiau dėmesio centre ir toliau išlieka infliacijos dinamika bei makroekonominė aplinka. Ir toliau išlaikomas gana neutralus rizikų vertinimas, atsižvelgiant į teigiamus ir neigiamus finansų rinkas veikiančius veiksnius. 

„Luminor“ investicijų komandos požiūris

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.