Tvaraus investavimo išsamaus patikrinimo procedūroje (toliau – Procedūra) aprašomas „Luminor“ investicijų valdymo įmonių (toliau – TVĮ) prieš priimant investicinį sprendimą atliekamo tvaraus investavimo (toliau – ESG) išsamaus patikrinimo procesas ir periodinė jo stebėsena1. Toliau pateikiami pagrindiniai Procedūroje nustatyti su tvarumu susijusios rizikos integravimo į investicinių sprendimų priėmimo procesus principai.

TVĮ klientams siūlo pensijų fondus, kurie atitinka su tvarumu susijusių investicijų požymius2, ir pensijų fondus, kuriems nėra keliami tvarumo tikslai3.Pagrindinis TVĮ prioritetas – valdyti pensijų fondų turtą pagal fondo strategiją, kurioje gali būti numatytas arba nenumatytas Tvarumo tikslas arba skatinami tam tikri ESG ypatumai.

Būtinybė atsižvelgti į tvarumo (ESG) riziką ir neigiamą arba galimai neigiamą poveikį tvarumui užtikrinama nustatant Pensijų fondo Tvarumo tikslus (pensijų fondo prospekto dalis ir/ar fondo taisyklių ir/ar fondo investavimo strategijos dalis, kurioje aprašomi tvarumo tikslai ir kiti ESG ypatumai. Tvarumo tikslai yra įgyvendinami priimant finansinių priemonių atmetimo ir/ar įtraukimo sprendimus.

Pensijų fondų, kurie atitinka su tvarumu susijusių investicijų požymius, skatinami aplinkos bei socialiniai ypatumai apibrėžiami privalomuose dokumentuose (pvz. pagrindinės informacijos investuotojams dokumente, pagrindinės informacijos dokumente, prospekte ir kt.). Šie ypatumai aprašomi, stebimi ir apie juos pranešama atskleidžiant ikisutartinės informacijos dokumentuose ir periodinėse ataskaitose.

Pensijų fondus, kurie atitinka su tvarumu susijusių investicijų požymius, TVĮ siekia valdyti ir atrinkti tokias finansines priemones, kurios nekenkia aplinkai ar socialiniam teisingumui, riboja šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, skatina įmones, į kurias investuojama, atsisakyti netvarios veiklos ir mažinti neigiamą jų poveikį aplinkai ar net skatina koreguoti portfelį ir atsisakyti tvarumui žalingos veiklos.

Į Pensijų fondus, kuriems nėra keliami tvarumo tikslai, TVĮ gali priimti sprendimus investuoti į tvarias investicijas, kurios siekia tvarumo tikslo, į finansines priemones, kurios atitinka su tvarumu susijusių investicijų požymius, ir (arba) į finansines priemones, kuriomis nėra keliami tvarumo tikslai ir  nesiekiama tvarių investicijų.

Tvarumo (ESG) rizika (perspektyva „iš vidaus į išorę“) į investicinių sprendimų priėmimo procesą integruojama atliekant finansinių priemonių ESG išsamų patikrinimą:

  1. Prieš investuodama į finansų instrumentus TVĮ atlieka ESG išsamų patikrinimą, taikydama įtraukimo (angl. Inclusion) ir atmetimo (angl. Exclusion) metodus.
  2. TVĮ periodiškai (bent kartą per metus) stebi, ar finansinės priemonės, į kurias buvo investuota, atitinka ESG išsamaus patikrinimo požymius.
  3. Pagrindinį neigiamą investicinių sprendimų poveikį TVĮ tikrina ir vertina kiekvienais metais, parengdama periodinę pagrindinio neigiamo poveikio ataskaitą, remiantis SFDR RTS I priedu ir su tvarumu susijusiems fondams skirtą periodinę ataskaitą, remiantis SFDR RTS IV.
  4. Nustatytiems pagrindiniams neigiamiems poveikiams, remdamasi SFDR RTS I priedu, TVĮ pateikia paaiškinimą ir aprašo veiksmus, kurių buvo imtasi, planuojamus veiksmus ir kitam ataskaitiniam laikotarpiui nustatytus tikslus, kur to yra reikalaujama.
  5. Jei atlikus įvertinimą padaroma išvada, kad finansinė priemonė patenka į Atmestinų investicijų sąrašą ir gali neatitikti principo „nedaryti reikšmingos žalos“ (finansinėms priemonėms, kurios laikomos tvariomis investicijomis ir (arba) su tvarumu susijusiomis investicijomis) ir (arba) gali sukelti pagrindinį neigiamą poveikį tvarumui, TVĮ pateikia aiškius argumentus, kodėl tokia priemonė turėtų būti svarstoma kaip investicija. Tokius investicinius sprendimus tvirtina valdyba. Fiksuotų pajamų finansinių priemonių atveju vertinama konkreti obligacijų emisija.

Be to, TVĮ vertina, ar tvarumo (ESG) rizika gali turėti įtakos finansinių priemonių grąžai (perspektyva „iš išorės į vidų“). TVĮ atlieka vertinimą ir patikrina, ar kuris nors iš ESG veiksnių gali turėti galimai neigiamą arba neigiamą poveikį pensijų fondo veiklos rezultatams. Netiesioginėms investicijoms toks vertinimas atliekamas, remiantis produktų gamintojų ar leidėjų pateiktais ESG rizikų duomenimis, o tiesioginėms – remiantis produktų išledėjo duomenimis.


1Ši Procedūra parengta remiantis 2019 m. lapkričio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/2088 dėl su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo finansinių paslaugų sektoriuje (toliau – SFDR reglamentas) įtvirtintais reikalavimais.

2Finansinės priemonės, atitinkančios SFDR reglamento 8 straipsnį;

3Finansinės priemonės, atitinkančios SFDR reglamento 6 straipsnį.