• Po įnirtingos kovos dėl JAV prezidento posto, Joe Bideno pergalė pasitikta kainų augimu finansų rinkose
  • Investuotojų žvilgsniai nukrypo į naują ekonomikos skatinimo programą JAV, kurios ateitis išlieka neaiški dėl politinio susiskaldymo šalyje 
  • Antroji COVID‑19 banga Europoje lėmė masišką naujų karantino priemonių paskelbimą
  • Galima tikėtis sezoniško metų pabaigos ralio akcijų rinkose, jeigu centriniai bankai ir toliau skatins ekonomikas
  • Didelių svyravimų metu investuotojai turėtų sutelkti dėmesį į ilgalaikius tikslus

Spalio mėnesį akcijų kainos ženkliai svyravo – pirmoje mėnesio pusėje finansų rinkos kilo, atsinaujinus kalboms apie naują ekonomikos skatinimo paketą JAV, tačiau antroje mėnesio dalyje investuotojai skubėjo mažinti investicijas, šoktelėjus COVID‑19 atvejų skaičiui Europoje ir išaugus netikrumui dėl JAV prezidento rinkimų baigties. Manome, jog šie veiksniai nulems rinkų kryptį ir lapkričio mėnesį, dėl to didžiausią dėmesį apžvalgoje skirsime jiems.

Įpusėjus rugsėjui, COVID‑19 atvejų skaičius Europoje pasiekė naujus rekordus, palyginus su pavasarį vykusia pirmąja banga1. Nors Europos valstybės delsė įvesti griežtas karantino priemones, nes mirčių skaičius buvo daug mažesnis nei pavasarį, tačiau atšalus orams susirgimų virusu skaičius pradėjo sparčiai augti ir spalio pabaigoje viena po kitos didžiosios Europos valstybės įvedė griežtas karantino priemones. Jeigu centriniai bankai ir valdžia nesiims ekonomikos skatinimo priemonių, galima tikėtis, kad regiono ekonomika patirs didesnį smūgį.

Nauji COVID‑19 atvejai (sav. vidurkis)


* - Europos duomenys (Vokietija, Prancūzija, JK, Ispanija, Italija, Nyderlandai ir Belgija)
Šaltinis: Bloomberg​

COVID‑19 mirčių skaičius (sav. vidurkis)


* - Europos duomenys (Vokietija, Prancūzija, JK, Ispanija, Italija, Nyderlandai ir Belgija)
Šaltinis: Bloomberg

Blogiausio COVID‑19 antros bangos scenarijaus finansų rinkos dar neįskaičiuoja, kadangi pandemijos situacija JAV išlieka daug geresnė nei Europoje, o Azijos šalyse dar vienos viruso bangos rizika išlieka itin maža. Dėl to Kinijos bei Japonijos akcijų indeksai (eurais) spalio mėnesį sumenko daug mažiau nei Europos ar JAV. 

Akcijų indeksų pokyčiai (eurais)

Šaltinis: Bloomberg​

Manome, kad lapkritį ir gruodį finansų rinkų kryptį lems naujų skatinimo programų paskelbimas. Jeigu Europos politikams pavyks susitarti ir įgyvendinti priemones, kurios sušvelnintų neigiamą karantino įtaką ekonomikai, galima sulaukti ir didesnio akcijų indeksų augimo. Be to, Europos centrinis bankas jau užsiminė, kad gruodį gali imtis naujų monetarinio skatinimo priemonių, tačiau išlieka atviras klausimas, ar obligacijų supirkimo programos padės įmonėms išvengti bankrotų ir ar neprireiks įmonių gelbėti tiesiogiai.

Kita, galimai dar didesnė, problema yra susijusi su situacija JAV, kadangi finansų rinkoms daug didesnę įtaką daro įvykiai šioje šalyje nei visoje Europoje. Naujų COVID‑19 atvejų skaičius JAV auga, tačiau verta pabrėžti, jog mirčių skaičius išlieka gerokai mažesnis nei pavasarį. Daugelis ekspertų baiminasi, jog gripo sezonas paskatins ligoninių perpildymo problemą ir padėtis gali supanašėti su situacija Europoje. Tokiu atveju griežto karantino įvedimas JAV būtų neišvengiamas. Dėl to itin svarbi tampa nauja JAV ekonomikos skatinimo programa, dėl kurios šalies politikams vis dar nepavyko susitarti.

Naujuoju JAV prezidentu tikėtina bus inauguruotas demokratų kandidatas Joe Bidenas2. Tačiau kadangi Senatas vis dar yra respublikonų rankose, tokia situacija gali gerokai apkartinti J. Bideno planus. Pavyzdžiui, demokratams siekiant patvirtinti reikšmingą ekonomikos skatinimo programą, respublikonai gali lengvai užvilkinti derybas arba net užkirsti tam kelią. Taip pat tikėtina, kad galų gale pasiektas kompromisas nebūtų pakankamas ekonomikai atgaivinti. 

Verta neatmesti ir tikimybės, jog D. Trumpas gali nepripažinti rinkimų rezultatų ir pralaimėjimo, kadangi demokratų kandidatas nugalėjo tik su nedidele balsų persvara reikšmingiausiose valstijose. D. Trumpas skelbėsi, jog kreipsis į Aukščiausiąjį teismą dėl balsų perskaičiavimo. Panaši situacija susiklostė ir 2000 m., kai rinkimų nugalėtoju tapo Alas Goras (Al Gore), tačiau po balsų perskaičiavimo tapo aišku, kad Floridos valstijoje balsai buvo suskaičiuoti netinkamai ir prezidentu tapo Džordžas Bušas (George W. Bush). Manoma, kad iki sausio mėnesį vyksiančios inauguracijos D. Trumpas neskubės pripažinti pralaimėjimo, tad dėl papildomo skatinimo paketo, kurio greitu metu gali prireikti įmonėms ir gyventojams, dar nebus susitarta.

Nepaisant minėtų rizikos veiksnių, tokius JAV prezidento rinkimų rezultatus akcijų rinkos pasitiko itin optimistiškai ir investuotojų numylėtinės FANMAG (Facebook, Apple, Netflix, Microsoft, Alphabet (Google) ir Amazon) bei kitos didžiosios bendrovės pasižymėjo sparčiu akcijų kainų augimu. Tikėtina, kad stebima investuotojų euforija gali tęstis ir iki metų pabaigos, jeigu centriniai bankai imsis planuotų papildomų skatinimo priemonių.

Didžiųjų centrinių bankų turtas (mlrd. USD) ir pasaulio akcijų indekas


Šaltinis: Bloomberg

Be to, istoriškai, lapkričio ir gruodžio mėnesiai po JAV prezidento rinkimų pasižymi didesniais akcijų kainų augimais. Sumažėjus įtampai dėl neaiškios rinkimų baigties, gyventojai ir investuotojai skuba planuoti Kalėdinius pirkinius. Manome, jog yra didelė tikimybė, kad ir šių metų pabaigoje akcijų rinkose išvysime jau įprastą Kalėdinį akcijų kainų ralį, ypač jeigu rinkų nepasieks netikėtai prasti makroekonominiai rodikliai.

Teorinis 1 metų pasaulio akcijų indekso pokytis* 


* - sukurtas pasitelkiant vidutinius MSCI ACWI indekso kalendorinių mėnesių pokyčius nuo 1995 m.
Šaltinis: Ned Davis Research

Sunku prognozuoti, kuria kryptimi pasikeis COVID‑19 situacija pasaulyje ir kaip seksis vyriausybėms sušvelninti karantino pasekmes. Dėl to tikėtina, kad artimiausiu metu didesni svyravimai rinkose išsiliks ir yra išmintinga prisilaikyti atsargesnės pozicijos. Nepaisant to, dideli svyravimai rinkose leidžia tikėtis ne tik ženklių kritimų, bet ir ženklių kainų šoktelėjimų į viršų. Dėl to yra svarbu vadovautis ilgalaikiais tikslais ir iš anksto nustatytu planu.

1Tikėtina, kad tikrasis COVID‑19 atvejų skaičius pavasarį buvo didesnis, kadangi tuomet buvo sunkiau nustatyti ir užregistruoti susirgusius šiuo virusu.
2Apžvalgos rašymo metu JAV prezidento rinkimų rezultatai nebuvo aiškūs, tačiau D. Trumpo išlikimas poste yra mažai tikėtinas.

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai

  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.