Geras susisiekimas viešuoju transportu jauniems žmonėms yra vienas didžiausių prioritetų renkantis būstą, rodo „Norstat“ apklausos duomenys. Jaunuoliai vertina ne tik pačią būsto vietą, bet ir aplink esančią infrastruktūrą – viešojo transporto stoteles, kelionių trukmę, maršrutų įvairovę. Kodėl šis veiksnys toks svarbus, pasakoja „Luminor“ banko būsto finansavimo srities vadovė Laura Žukovė.
Net 37 proc. 18–29 metų Lietuvos gyventojų teigia, kad patogus viešasis transportas yra vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis gyvenamojo būsto vietą, rodo „Luminor“ banko užsakymu atlikta „Norstat“ apklausa. Anot ekspertės, tai patvirtina, kad jaunas pirkėjas nuosavą būstą vis dažniau sieja su mobilumu ir kasdienio gyvenimo paprastumu.
„Jauni žmonės dažnai dar neturi nuosavo automobilio arba nori kuo ilgiau jo atsisakyti dėl ekonominių, tvarumo ar kitų priežasčių. Todėl net ir renkantis pirmąjį būstą jaunuoliui svarbu, kad šalia būtų autobusų ar troleibusų stotelės, jis ieško balanso tarp kainos ir patogumo. Palyginimui, geras susisiekimas jauniems būsto pirkėjams svarbiau net už darbo vietos artumą (33 proc.) ar atstumą nuo gyvenamosios vietos iki miesto centro (30 proc.)“, – teigia L. Žukovė.
Vyresnio amžiaus žmonėms viešasis transportas mažiau aktualus. Renkantis nuosavo būsto vietą stotelė arti namų ir daug maršrutų svarbu vos ketvirtadaliui 30–39 m. amžiaus žmonių (24 proc.) bei penktadaliui 40-49 m. amžiaus grupės (20 proc).
„Iš tyrimo matome, kad tai, ar prieinamas viešasis transportas bus svarbus gero būsto kriterijus, nulemia ir gyvenamasis miestas. Pavyzdžiui, Kaune tai aktualu mažesnei daliai būsto pirkėjų nei Vilniuje ar Klaipėdoje (35 proc., lyginant su 42 proc. ir 38 proc. atitinkamai). Regionuose, kur atstumai trumpesni, o eismo srautai mažesni, transportą prioritetu įvardija tik kas šeštas apklaustasis“, – pastebi ekspertė.
Jauni pirkėjai vertina mobilumą, aktyvų gyvenimo ritmą, todėl renkasi būstą arčiau miesto centro ar gerai išvystytos infrastruktūros, sako L. Žukovė.
„Pastebime, jog įsigydami pirmąjį būstą jauni žmonės dažniau susiduria su finansiniais ribojimais, tad dažnu atveju renkasi kompromisą ir yra linkę dairytis butų antrinėje rinkoje. Neretai kelių metų bėgyje, keičiantis poreikiams ar gerėjant finansinei situacijai, ši gyventojų grupė keičia turimą būstą, taip gerindami gyvenimo sąlygas“, – pažymi ekspertė.
Remiantis 2025 m. I ketvirčio „Luminor“ banko duomenimis, būsto paskolos jaunuoliams iki 29 m. amžiaus sudarė 24 proc. visų paskolų, o vidutinė tokios paskolos suma siekė 125 tūkst. eurų.
Panašios tendencijos matomos kitose Baltijos šalyse – viešasis transportas tampa neatsiejama kokybiško gyvenimo dalimi. Pavyzdžiui, daugiau nei trečdalis (35 proc.) Estijos gyventojų nurodo, kad geras susisiekimas viešuoju transportu yra vienas svarbiausių kriterijų renkantis naują būstą.
„Šiandien renkantis naują būstą svarbu atsižvelgti ne tik į jo kainą, dydį ar išplanavimą, tačiau ir numatyti, ar jis atitiks mūsų gyvenimo būdą bei poreikius. Dėl to augant miestams patogus susisiekimas nulemia, ar tam tikra miesto dalis gyventojams bus patraukli, ar ne. Viešasis transportas miestuose tampa ne tik kasdienio judumo priemone, bet ir gyvenimo kokybės rodikliu“, – apibendrina ekspertė.
Daugiau informacijos: Šarūnas Kubilius
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!