• Macron’as nustebina finansų rinkas
  • Indijos rinkimų rezultatai netikėti
  • Europos Centrinis Bankas (ECB) pagaliau sumažina palūkanų normas
  • Infliacija JAV lėtėja, būsimas palūkanų mažinimas kol kas nežinioje

Birželio mėnuo investuotojams atnešė visą eilę įvykių, kurie galėtų gerokai įtakoti pasaulinę ekonomiką ir finansų rinkas artimiausioje ateityje. Iš vienos pusės, finansų rinkos dalyviai pagaliau galėjo matyti centrinius bankus imantis ilgai laukto palūkanų mažinimo proceso. Kita vertus, šie rinkimų gausūs metai jau dabar atneša netikėtus rezultatus ir pasekmes, kurios neišvengiamai didina finansų rinkų svyravimus.

Tokiomis aplinkybėmis, išsivysčiusių šalių akcijų rinkų indeksas (MSCI World Index) per praėjusį mėnesį kilo 1,9%, tuo metu kai besivystančių šalių akcijų rinkų indeksas (MSCI Emerging Market Index) kilo 3,55%. Tuo pat metu 10‑ies metų JAV Vyriausybės obligacijų pajamingumai traukėsi iki 4,41% nuo 4,5% fiksuotų prieš mėnesį, o Vokietijos Vyriausybės 10‑ies metų obligacijų pajamingumai leidosi iki 2,49% nuo prieš mėnesį stebėto 2,65% lygio. 

Macron’as nustebina rinkas 

Birželio viduryje per žemyną nuvilniję Europos parlamento rinkimai atnešė rezultatus kokių didesnė politologų dalis ir tikėjosi jau kurį laiką. Daugeliu atvejų galima buvo stebėti šiuo metu pozicijoje esančių partijų bei žaliųjų idėjų populiarumo mažėjimą, tuo pat metu, kai daugelyje šalių naujus mandatus įgavo dešinėje politinio spektro pusėje esančios partijos. Prancūzija šiuo atžvilgiu nebuvo išimtis, mat prezidento Emmanuel’io Macron’o centro politinių partijų sąjunga turėjo nusileisti kitoms politinėms partijoms, ypač Nacionaliniam susivienijimui, kurį į priekį veda ilgametė dešinioji politikė Marine Le Pen. Į tai reaguodamas, prezidentas Macron‘as netikėtai paskelbė išankstinius parlamento rinkimus, taip paleisdamas nerimo bangą per finansų rinkas, mat apklausos Macron‘o partijai nebuvo palankios, o jo konkurentų išsakyti planai Prancūzijos finansams žadėjo sukelti reikšmingas rizikas. Išsigandusios tokios perspektyvos finansų rinkos suskubo didinti skirtumą tarp Prancūzijos ir Vokietijos Vyriausybinių obligacijų pajamingumų nuo 0,50% iki 0,80%, ir nusmukdė Prancūzijos įmonių akcijų indeksą CAC 40 6,23%, kartu tempdamos žemyn ir euro vertę JAV dolerio atžvilgiu.   


Šaltinis: investing.com

Modi nesėkmės Indijoje

Kitoje pasaulio pusėje, Indijoje, buvo paskelbti didžiausių rinkimų pasaulyje rezultatai, kurie buvo skaičiuojami net kelias savaites ir galutinai buvo apibendrinti tik birželio pradžioje. Priešingai nei tikėjosi daugelis rinkos dalyvių, dabartinio premjero Narendra Modi vadovaujama Bharatiya Janata Partija (BJP) iš rinkėjų ne tik negavo daugiau mandatų, bet ir prarado parlamentinę daugumą. Tai reiškia, kad kadaise dominavusi BJP turės formuoti koaliciją su kitomis partijomis idant galėtų ir toliau valdyti daugiausiai gyventojų pasaulyje turinčią šalį, o tokio valdymo Indija nėra patyrusi nuo pat 2014 m. Kadangi BJP buvo plačiai giriama už įspūdingą Indijos ekonomikos ir akcijų rinkos pažangą pastaruoju metu, BJP galios sumažėjimas ne juokais išgąsdino kai kuriuos investuotojus. Indijos įmonių akcijų indeksas SENSEX vos per vieną prekybos sesiją žnektelėjo žemyn 6%, nors trumpalaikei panikai išgaravus ir sugrįžo į savo buvusį lygį. Akivaizdu, nepaisant artėjančių pokyčių besivystančių rinkų žvaigždės – Indijos – politiniame gyvenime, optimistiškai jos atžvilgiu nusiteikusių investuotojų tikrai netrūksta.

Pagaliau palūkanų mažinimas

Centrinių bankų ir monetarinės politikos istorijoje investuotojai galėjo stebėti taip ilgai lauktus sprendimus, net jei jų aplinkybės ir turinys nebuvo visiškai toks, kokio rinkos dalyviai anksčiau tikėjosi. ECB sumažino bazinę palūkanų normą 0,25%, kaip kad ir buvo tikėtasi. Vis tik išlieka neaišku, kiek centrinis bankas pasiryžęs mažinti palūkanų naštą ateityje. Didelė dalis analitikų yra įsitikinę, kad ECB nenorės reikšmingai įsibėgėti su palūkanų mažinimu tol, kol to nepradės daryti amerikiečių kolegos iš Federalinės Rezervų sistemos (FED). Štai amerikiečių galimybės mažinti palūkanas pastaruoju metu buvo ribotos dėl stiprios ekonominės veiklos ir niekaip nekapituliuojančios infliacijos JAV ekonomikoje. Todėl žinia, kad infliacija JAV pasirodė besanti kiek žemesnė, nei tikėtasi, ties 3,3%, pastūmėjo investuotojus tvirčiau laukti palūkanų mažinimo taip pat ir už Atlanto dar šiais metais. FED, panašu, sutinka su tokia kryptimi, nors ir būsima palūkanų karpymo apimtis būtų gerokai mažesnė, nei rinkos tikėjosi dar šių metų pradžioje.

Rinkos vertinimas

Kaip ir galima buvo tikėtis, šiais metais daugelyje jurisdikcijų vykstantys rinkimai reiškia į finansų rinkas grįžtančius svyravimus, investuotojams reaguojant į besikeičiančias politines aplinkybes. Nors ir centrinių bankų atstovai, panašu, imasi ilgai lauktų priemonių, daugelis finansų rinkose gali nusivilti dėl palūkanų mažinimo tempų, kuriems įsibėgėti gali neleisti tiek ir ekonominiai, tiek ir politiniai veiksniai. 

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.