Po artimojo mirties žmonės paveldi ne tik mirusiojo kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą, bet ir finansinius įsipareigojimus, įskaitant ir būsto paskolas. Ką reikėtų žinoti susidūrus su tokia situacija, pataria „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
Mirusio žmogaus artimieji dažnai nepagalvoja, kad velionio palikimas yra ne tik sukaupti pinigai, būstas, asmeniniai jo daiktai, bet ir finansiniai įsipareigojimai.
„Svarbu žinoti, kad palikimas gali būti priimtas arba atmestas tik visas – paveldėtojas negali priimti kaip palikimą tik turtą, bet nepriimti turėtų paskolų, jeigu tokių būta“, – pabrėžia E. Jurevičius.
Todėl mirus žmogui, kurio paveldėtoju esate, reikėtų pirmiausia kreiptis į notarą. Jis vykdo paveldimo turto administravimą, surenka informaciją apie mirusiojo turtą ir įsipareigojimus bei informuoja, kas tiksliai gali būti paveldima.
Jeigu paaiškėja, kad velionis turėjo paskolų, rekomenduojama aptarti su paskolomis susijusius klausimus šeimoje, įvertinti visas aplinkybes ir finansinę situaciją.
Palikimas gali būti priimtas dvejopai
Palikimą galima priimti vienu iš dviejų būdų – bendra tvarka arba pagal turto apyrašą.
Paveldėdamas turtą bendra tvarka, įpėdinis visiškai atsako už mirusiojo finansinius įsipareigojimus – tiek paveldėtu, tiek savo turtu.
Tačiau palikimą galima priimti ir pagal turto apyrašą – tai paveldėtojui leidžia apsisaugoti nuo paveldimo turto vertę viršijančių įsipareigojimų. Išskyrus kelis atvejus, kai turto apyrašo sudarymas yra privalomas (pavyzdžiui, jei įpėdinis yra nepilnametis arba įpėdinį atstovauja įgaliotas asmuo), sąrašas yra sudaromas tik paties įpėdinio prašymu.
„Turto apyrašą pagal paveldėtojo prašymą atlieka antstolis. Sudarę turto apyrašą būsite apsaugoti nuo situacijos, kai laikui bėgant sužinote apie velionio įsipareigojimus, kurie viršija jūsų galimybes ar smarkiai pablogina jūsų finansinę situaciją. Todėl suskaičiuoti visą palikimą ir padaryti apyrašą yra rekomenduojama norintiems apsisaugoti nuo netikėtumų“, – pataria ekspertas.
Ką dar reikėtų žinoti?
Jeigu esate mirusiojo turto paveldėtojas ir žinote apie būsto paskolą, tačiau pats nesate bendraskolis, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į banką ir informuoti apie paskolos turėtojo mirtį. Prireikus galite susitarti su banku dėl laikino įmokų atidėjimo ar kitų individualių pagalbos būdų.
„Pagal galimybes, svarbiausia yra nedelsti, kadangi paskolos mokėjimai nėra nukeliami ir gali kauptis. Tokiu atveju bankas gali pateikti užklausą į Registrų centro Testamentų registrą, kad išsiaiškintų, kas paveldėjo ar kreipėsi į notarą dėl mirusio žmogaus turto paveldėjimo. Paveldėtojai tuomet informuojami, kad yra atsakingi už mirusio žmogaus skolas bankui bei prašomi ją sumokėti“, – teigia E. Jurevičius.
Po artimo žmogaus mirties taip pat rekomenduojama pasidomėti, ar velionis turėjo draudimo sutartis, numatančias kompensacijos išmokėjimą mirties atveju.
„Kompensacija mokama atsižvelgiant į draudimo sutarties sąlygas, tačiau vis tiek gali būti nemaža parama paveldėtojams. Kompensacija išmokama įpėdiniams arba polise nurodytam asmeniui, kuris vėliau gali nuspręsti, ar pinigus panaudoti paskolos likučiui apmokėti, ar kitiems tikslams“, – pataria „Luminor“ banko ekspertas.
Daugiau informacijos: Agnė Mažeikytė-Šmeliova
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!