• Akcijos lapkritį šoktelėjo
  • Infliacijos mažėjimo tendencija tęsiasi
  • Mažmeninės prekybos sektorius dėmesio centre
  • Japonijos sugrįžtuvės

Kelios iš eilės kylančių finansų rinkų prekybos sesijos gali gerokai pakeisti rinkos dalyvių nuotaikas. Lapkritį akcijų rinkų indeksai svyravo nuo korekcinių nuotaikų atgal prie aukščiausių lygių, kuriuos siekė ankstesniais šių metų mėnesiais. Šiuo metu, panašu, makroekonominiai duomenys investuotojus tenkina, mat nėra nei pernelyg optimistiniai (kas suponuotų tolimesnį palūkanų normų didinimą), nei pernelyg pesimistiniai (kas leistų spręsti apie mažesnio įmonių pelno perspektyvą). Tai leidžia akcijų rinkoms šoktelėti į aukščiausią lygį per pastaruosius porą mėnesių ir leisti kol kas pamiršti apie spalį vykusią finansų rinkų korekciją.

Išsivysčiusių šalių akcijų rinkų indeksas MSCI World Lapkritį šoktelėjo 5.96%, kai tuo metu besivystančių rinkų akcijų indeksas MSCI Emerging Markets kilo 4.63%. Tuo tarpu obligacijų rinkoje JAV Vyriausybinių 10‑ies metų trukmės obligacijų pajamingumai traukėsi iki 4.3% (4.93% prieš mėnesį). Panašių tendencijų laikėsi ir Vokietijos Vyriausybinių 10‑ies metų trukmės obligacijų pajamingumai, leisdamiesi iki 2.45% (2.83% praėjusį mėnesį). Šie obligacijų posūkiai atspindi kuklesnius lūkesčius aukštoms palūkanų normoms ateityje.

Belaukiant FED1 stabtelėjimo rinkos auga

Vienas svarbesnių veiksnių nulėmęs akcijų ir obligacijų rinkų optimizmą šį lapkritį yra mąžtančios infliacijos laukimas, kurį darkart sutvirtino lėtėjančios darbo rinkos naujienos. Tokios tendencijos leidžia rinkos dalyviams spėti, jog JAV centrinis bankas (FED) daugiau nebekels palūkanų normų ateityje. Po pranešimų apie žemiausią pagrindinės infliacijos lygį per pastaruosius dvejus metus, finansų rinkos gana greitai perskaičiavo sumažintą tikimybę artimiausiam gruodžio FED sprendimui ir taip pat išaugusią tikimybę, kad palūkanų normų mažinimas prasidės anksčiau, nei iki šiol buvo tikėtasi.

Dvejų metų JAV Vyriausybinių obligacijų pajamingumai šiuo metu yra žemiau 5% ribos, kai tuo metu 10‑ies metų atitinkamų obligacijų pajamingumas nusileidęs žemiau 4,4% - žemiausio lygio nuo rugsėjo. Nors ir tikėtina, kad pastaruoju metu matytas palūkanų normų šoktelėjimas savo viršūnę jau pasiekė, centriniai bankai veikiausiai stengsis įspėti rinkos dalyvius nesitikėti pernelyg agresyvaus palūkanų mažinimo artimiausioje ateityje. Dėl šios priežasties tolimesnis pajamingumų kritimas obligacijose gali būti ribotas.

Infliacijos mažėjimo tendencija tęsiasi

Po trumpalaikio šoktelėjimo antroje vasaros pusėje, infliacija pratęsė savo mažėjančią tendenciją spalį. Vartotojų prekių indekso vertė praėjusį mėnesį išliko nepakitusi, o metinė infliacija leidosi nuo 3,7% iki 3.2%, be kita ko padedama mažėjančių degalų kainų. Naftos kainos nuo rugsėjį turėto kainos lygio sumenko 17% ir galimai išliks kaip infliaciją mažinantis faktorius artimiausiems mėnesiams. Pagrindinė infliacija (indeksas neįskaičiuoja maisto ir energetikos kainų), kurią daugelis vertina kaip tikslesnį vaizdą atspindintį rodmenį, taip pat sumažėjo nuo 4,1% iki 4.0%. Nors pastarieji skaičiai ir išlieka aukščiau, nei norėtų FED, tai yra žemiausi rodmenys per pastaruosius porą metų. Euro zona taip pat gyvena panašiomis nuotaikomis – metinė infliacija spalį pasiekė 2,9% lygį, kaip ir tikėtasi, taip dar kartą nusileisdama nuo 4,3% šį rugsėjį. 
 

Naujos vartotojų tendencijos

Turint omenyje lėtesnes ekonomikos apsukas bei infliacijos grimasas, rinkos dalyviai gana ilgai nerimavo dėl JAV vartotojų gebėjimo išlaikyti bent dabartinį vartojimo lygį. Kiek toli toks nerimas yra nukeliavęs kone geriausiai turbūt galėtų iliustruoti vienos didžiausių JAV mažmeninių prekybinių įmonių „Target Corporation“ akcijų kaina. Nuo šviesių mažmenininkams Covid laikų kritusi perpus, o vien šiemet – 30% - Target akcijos savu kailiu bent iš dalies išgyveno nuolatinį investuotojų susirūpinimą aukščiau minėta perkamąja galia.

Todėl pastaruoju metu įmonės skelbti skaičiai apie geresnius, nei tikėtasi, pardavimus, bei didesnes, nei tikėtasi, prekybos prognozes atostogų sezonui galėtų įkvėpti daugiau pasitikėjimo ne tik šios įmonės akcininkams, bet ir plačiajai JAV ekonomikai, kurios vartojimo tempai galbūt buvo pernelyg pesimistiškai nuvertinti. Tarsi parodydami, kiek potencialo turi teigiamos naujienos JAV vartotojų fronte, investuotojai puolė graibstyti Target įmonės akcijas jų kainą keldami net 17% prekybos sesijos metu iškart po rezultatų paskelbimo. 

Japonijos sugrįžtuvės

Ekonominės stagnacijos, mažos infliacijos, žemų palūkanų normų ir panašių tendencijų Japonijos ekonomika buvo kamuojama net tris dešimtmečius. Vis tik šiuo metu Japonijos akcijų indeksai matuojant Japonijos Jenomis šturmuoja naujas aukštumas, taip tarsi liudydami apie besikeičiančius vėjus ekonomikoje. Bent iš dalies ši sėkmės istorija remiasi istoriškai žemu Japonijos Jenos kursu kitų pagrindinių pasaulio valiutų atžvilgiu – dėka jo į eksportą orientuoti Japonijos verslai, žinoma, tampa kur kas konkurencingesni ir patrauklesni. 

Vis dėl to gana optimistiniai makroekonominiai duomenys, pasibaigusi daugiametė defliacija, o taip pat ir tarptautinių investuotojų susidomėjimas leidžia spręsti, kad kol kas sėkmės istorija turi ne vieną priežastį. Žinoma, papildomai investuotojų susidomėjimą žadina šiuo metu Japonijoje įgyvendinama įmonių valdysenos reforma, kurios pagrindinis tikslas išlieka Japonijos verslų patrauklumo skatinimas išorės investuotojams. Todėl nors ir nėra aiškumo, ar tai bus didesnių struktūrinių pokyčių pradžia, kol kas matyti, kad perspektyvos Japonijos ekonomikai išlieka gerokai šviesesnės, nei anksčiau. Jei minėtos tendencijos išliktų, Japonijos tema galėtų tapti konstruktyvia idėja didesniam investicinių portfelių diversifikavimui.

Japonijos Nikkei 225 Total Return EUR hedged akcijų Indeksas

Šaltinis: Bloomberg L.P.

Rinkos vertinimas 

Žvelgiant į priekį, finansų rinkos veikiausiai ir toliau nuogąstaus dėl lėto ekonominio augimo, išaugusių geopolitinių rizikų ir aukštesnių palūkanų normų keliamų pasekmių. Nepaisant šių iššūkių, tvaresnis rinkos dalyvių nuomonės pokytis taip pat yra apčiuopiama galimybė. Toks palyginti subalansuotas rizikų balansas atspindi mūsų iš esmės neutralų požiūrį į artimiausiu metu laukiančias perspektyvas. Kaip viena iš teigiamų šiuo metu matomų pusių yra tai, kad išaugusios palūkanos valdomų investicinių portfelių fiksuoto pajamingumo dalį daro vis patrauklesne – ypač jei neapibrėžtumas išliktų ir ekonominė veikla įjungtų žemesnę pavarą.


1Federalinė Rezervų sistema

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.