Zero waste (nulinių atliekų) filosofija kalba apie tvarumą, atsakingą gamybą bei vartojimą, kai nebereikalingi daiktai ne tiesiog išmetami ir papildo vis didėjančius sąvartynus, bet yra perdaromi, taisomi, atiduodami. Pasaulyje vis labiau populiarėjant atsakingam požiūriui, Lietuvos zero waste sostine pretenduoja tapti... Mažeikiai. Glaudžiai bendradarbiaudamos dvi Mažeikiuose įsikūrusios įmonės VšĮ „Būk su manimi“ ir VšĮ „Dirbinyčia“ siekia, kad kuo mažiau tekstilės gaminių, baldų, avalynės būtų tiesiog išmetama – dvi draugės, dirbdamos kartu siekia visiems išmetamiems daiktams suteikti antrą gyvenimą.

Gąsdina milžiniškas vartojimas

„Viena be kitos nedirbame“, –  juokiasi dvi draugės, VšĮ „Būk su manimi“ įkūrėja Jolita Butkienė ir VšĮ „Dirbinyčia“ įkūrėja Almantė Karpienė. Jų svarbiausias tikslas - saugoti gamtą perdirbant tekstilės gaminius, rūpintis stokojančiais, rengti edukacijas.

„Matome, kiek visko žmonės išmeta. Kai stebi prie konteinerio stovinčią močiutę, kuri jame ieško dar galinčių praversti daiktų, o šalia purvinoje baloje mėtosi balta siuvinėta palaidinė, supranti, kad reikia kažko imtis, jog taip nebūtų,“ – sako mažeikiškė J. Butkienė.

Pagalba stokojantiems

Vienose patalpose įsikūrusias įmones sieja bendri tikslai – noras padėti nepasiturintiems, ištiktiems nelaimių žmonėms bei tuo pačiu rūpintis gamta, mažinti vartojimą, išmetamų atliekų kiekius. VšĮ „Būk su manimi“ iš gyventojų renka dėvėtus rūbus, indus, buities priemones, net baldus, juos atrenka, rūšiuoja. Tuos, kurie pasirodo nebetinkami naudoti, atiduoda į VšĮ „Dirbinyčia“ darbštuolių rankas – ten tekstilės gaminiai atgimsta iš naujo kaip sėdmaišiai, žaislai, kiti rankdarbiai.

„Mažeikiuose įrengėme konteinerius, kuriuose žmonės gali palikti rūbus, avalynę, patalynę, žaislus. Juos sutvarkome, išvalome ir tada kviečiame įsigyti už simbolinę kainą. Stambesnius daiktus, baldus, buitinę techniką gabename tiesiai šeimoms, tačiau prašome padengti transporto, taisymo išlaidas,“ – sako VšĮ „Būk su manim“ įkūrėja J. Butkienė.

Pasak jos, įmonė taip pat neatlygintinai padeda žmonėms, ištiktiems įvairių krizių, nelaimių, lanko vienišus senelius, dalina kūdikio kraitelius bei žaislus, bendradarbiauja su socialiniais darbuotojais.

Atliekos virsta žaislais, sėdmaišiais, skiautiniais

Tuo tarpu VšĮ „Dirbinyčia“ įkūrėja A. Karpienė kartu su pagalbininkėmis rūpinasi, kad tie daiktai, kurie vis tik nebelabai tinkami taisyti, būtų panaudoti kitaip. „Itin svarbu, kad nebereikalingi rūbai, patalynė, būtų atiduoti prasmingai, o ne išmetami,“ – tikina ji. Vietoj to, kad nugultų sąvartynuose, dėvėti audiniai virsta kilimėliais, skiautiniais, žaislais, sėdmaišiais ir kitais dirbiniais. „Mums labai artima zero waste – nulinių atliekų – filosofija,“ – vienbalsiai tvirtina pašnekovės.

Nepaisant moterų atsidavimo ir gabumų taisant, valant, perdirbant surinktus daiktus, jos teigia, kad gyventojai ne visada būna geranoriški bei supratingi. Vien per šių metų balandžio mėnesį buvo surinkta net 13 tonų rūbų, avalynės, tačiau panaudoti pavyks tik kiek daugiau nei 10 tonų – kiti gaminiai nepataisomai suteršti, supeliję ir nebetinkami net ir perdirbti.

Mažiau atliekų, daugiau pirkėjų

Pašnekovių teigimu, ateityje tikimasi plėsti veiklą, didinti pirkėjų ratą, toliau rūpintis atliekų mažinimu, padėti nepriteklių jaučiantiems. Aktualu ir darbo vietų kūrimas bei pirkėjų švietimas apie tai, kad daugelis daiktų gali būti sėkmingai prikelti naujam gyvenimui. Tam, kad įgytų planuojamai veiklos plėtrai reikalingų žinių, VšĮ „Būk su manimi“ bei VšĮ „Dirbinyčia“ prisijungė prie Lietuvos socialinio verslo asociacijos organizuotos socialiniam verslui skirtos intensyvios trijų mėnesių trukmės programos „Poveikio akademija“, kurios dalyviai mokėsi finansinio tvarumo, aiškinosi, kaip plėtoti verslą, sėkmingai komunikuoti kuriamą vertę ir kitų dalykų, aktualių socialinių verslų steigėjams.
 
„Poveikio akademijoje“ šiemet dalyvavo 12 Lietuvos socialinio verslo įmonių, kurioms buvo organizuojamos 4 ekspertinės mokymų sesijos, buvo užtikrinta individuali mentorystė, konsultacijos. Programos pabaigoje geriausiai įvertintas socialinio verslo pristatymas laimėjo finansinį „Luminor“ banko paskatinimą – 3000 eurų. Mažeikiškių VšĮ  „Būk su manimi“ ir VšĮ  „Dirbinyčia“ veiklos bei pastangos taip pat buvo įvertintos – jų iniciatyvai programoje skirta trečioji vieta.

Apie „Luminor“
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

Daugiau informacijos: Agnė Mažeikytė

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!