Šalies komerciniai bankai ir kredito unijos bei jiems atstovaujanti Lietuvos bankų asociacija (LBA) aktyviai įgyvendina su Lietuvos banku pasirašytą memorandumą dėl grynųjų pinigų prieinamumo didinimo. Šimte Lietuvos vietovių, kuriose iki šiol nebuvo bankomatų, pradedami įrengti ženklu BANKOMATAS.LT bei projektą įgyvendinančių finansų įstaigų logotipais pažymėti bankomatai.
Naujuosius bankomatus įrengia bendrovė „Worldline Lietuva“. Dauguma jų atsiras prekybos, administraciniuose pastatuose bei jų prieigose. Pirmieji keturi bankomatai gegužės pirmosiomis dienomis pradės veikti Klausučiuose (Jurbarko r. sav.), Išlauže (Prienų r. sav.), Rūdiškėse (Trakų r. sav.) ir Gruzdžiuose (Šiaulių r. sav.).
Planuojamų įrengti bankomatų sąrašas su adresais paskelbtas interneto svetainėje BANKOMATAS.LT ir, vykstant darbams, bus nuolat atnaujinamas, nurodant konkrečių bankomatų veiklos pradžią. Memorandumą pasirašiusių finansų rinkos dalyvių klientai iš naujų bankomatų galės pasiimti grynųjų pinigų tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip ir iš savo finansų įstaigos: „Swedbank“, AB, AB SEB banko, „Luminor Bank“ AS Lietuvos skyriaus, AB Šiaulių banko, AS „Citadele banka“ Lietuvos filialo bei LKU kredito unijų grupės – bankomatų.
„Žengiame į reikšmingiausią mūsų bendro projekto etapą – jau netrukus Lietuvos regionų gyventojai bei svečiai galės naudotis naujaisiais bankomatais arčiau savo namų ir darbo bei kelionių po Lietuvą metu. Šitaip įgyvendinamas pagrindinis projekto uždavinys – suteikti žmonėms daugiau patogumo tvarkantis piniginius reikalus“, – sakė dr. Eivilė Čipkutė, LBA prezidentė.
Pagal pirminį planą, Kinijoje pagaminti bankomatai Europą turėjo pasiekti geležinkeliu, kertant Rusijos Federacijos teritoriją. Rusijai užpuolus Ukrainą, operatyviai spręsta dėl kito įrenginių gabenimo būdo – jie Lietuvą pasieks laivu. Dėl to pailgėjo pristatymo terminas. Visi pagal projektą suplanuoti bankomatai turėtų būti įrengti iki Žolinės. Bendrovė „Worldline Lietuva“ projekto laikotarpiu dirba padidintu pajėgumu.
„Rusijos sukeltas karas, sutrikdęs gamybos ir tiekimo grandines visame pasaulyje, sujaukė daugybę planų. Vis dėlto, svarbiausias memorandumo tikslas – pagerinti grynųjų pinigų prieinamumą gyventojams – ir gali, ir privalo būti pasiektas. Lietuvos bankui pateikta informacija apie memorandumo įgyvendinimo eigą ir artimiausius planus rodo, kad bankai yra pasirengę prireikus imtis sprendimų, kad įsipareigojimai visuomenei būtų įgyvendinti“, – sakė Gediminas Šimkus, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.
„Suprasdami projekto svarbą, sutelkėme pajėgas ir įgyvendinsime bankomatų įrengimą greičiausiu įmanomu laiku. Vertiname partnerių pasitikėjimą įgyvendinant BANKOMATAS.LT projektą“, – komentuoja Zanda Brivule‑Jansone, „Worldline“ finansinių paslaugų padalinio vadovė Šiaurės ir Baltijos regionui.
Kadangi dalyje vietovių bankomatai atsiras keliomis savaitėmis vėliau nei iki memorandume numatytos datos – š. m. liepos 1‑osios, iki juos įrengiant šiuose miesteliuose, kaip tai numatyta memorandume, papildomas grynųjų kiekis bus užtikrinamas kitomis priemonėmis, t. y. „Perlo“ terminaluose.
Pernai birželį memorandumą pasirašę finansų rinkos dalyviai susitarė per vienerius metus užtikrinti, kad ne mažiau kaip 90 proc. Lietuvos gyventojų grynųjų pinigų išgryninimo vieta būtų pasiekiama iki 10 km atstumu nuo gyventojų deklaruotos gyvenamosios vietos arba 99 proc. gyventojų – iki 20 km atstumu. Memorandume numatyti įsipareigojimai ir sąlygos buvo pristatyti ir aptarti Seimo Biudžeto ir finansų komitete (BFK). Apie jo įgyvendinimo eigą BFK buvo nuolat informuojamas.
Grynųjų pinigų prieigos taškų plėtra pagal finansų sektoriaus ir LB memorandumą sutelkta į vietoves, kuriose gyvena iki 4 tūkst. gyventojų. Įgyvendinus projektą, galimybė pasiimti grynųjų pinigų bus prieinama ne mažiau kaip 191 šalies mieste bei miestelyje.
Memorandume buvo numatyta, kad 50‑yje vietų turėtų atsirasti bankomatai, o kitose būtų pasitelktos jiems lygiavertės alternatyvos. Tačiau projektą įgyvendinančios kredito įstaigos ir LBA, įvertinusios regionų situaciją, priėmė sprendimą visose vietovėse įrengti būtent bankomatus, kaip gyventojams patogiausią grynųjų pinigų išdavimo būdą.
Užtikrinant, kad grynųjų pinigų išdavimo taškų tinklas šalyje būtų plečiamas skaidriai ir objektyviai, memorandume nustatyti kriterijai bei jų įgyvendinimas parenkant vietas bankomatams šalies teritorijoje grįstas oficialia Lietuvos statistikos departamento gyventojų statistika bei geografine informacija.
Šiuo metu šalyje veikia per 1000 bankomatų, per 2200 „Perlo“ terminalų, grynųjų pinigų išdavimo paslauga teikiama ir bankų partnerių „Maxima“, „Iki“, „Rimi“ ir kitų parduotuvių kasose bei „Narvesen“, „Lietuvos spaudos“ kioskuose, iš viso – apie 4000 taškų.
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!