Lietuvos gyventojai nuo šiol pensijas kaupti galės tausodami aplinką ir prisidėdami prie visuomenės gerovės.
„Luminor“ grupei priklausanti įmonė „Luminor investicijų valdymas“ pristato pirmąjį šalyje tvariai investuojantį trečios pakopos pensijų fondą „Luminor tvari ateitis index“. Gegužės 24 d. veikti pradėsiančio fondo investicijos bus nukreiptos į tvarumo kriterijus atitinkančius investavimo subjektus.
Sprendimą įkurti tvariai investuojantį fondą „Luminor investicijų valdymas“ priėmė siekdamas sudaryti daugiau progų šalies gyventojams prisidėti prie aplinkos tausojimo. Lietuvos banko 2021 m. gegužės duomenimis, tai yra pirmasis tvariai investuojantis trečios pakopos pensijų fondas Lietuvoje.
„Ir iki šiol mūsų kiti fondai buvo vieni tvariausiai investuojančių Lietuvos rinkoje. Remiantis Lietuvos banko 2020 m. (imtinai) duomenimis, „Luminor investicijų valdymo“ pensijų fondų investicijų dalis į tvarumo kriterijus atitinkančias bendroves buvo viena didžiausių Lietuvos pensijų fondų rinkoje. Tačiau matome augantį klientų norą, kad jų investicijos ne tik generuotų grąžą ir užtikrintų saugią finansinę senatvę, bet ir prisidėtų prie tvaresnės pasaulio ateities. Dėl to įkūrėme fondą, kurio investicijos bus 100 proc. tvarios*“, – sako Loreta Načajienė, „Luminor investicijų valdymo“ vadovė.
Naujojo fondo lėšos bus pasyviai investuojamos į kolektyvinio investavimo subjektus ir biržoje prekiaujamus fondus, kurie atitinka aplinkos, socialinius ar valdysenos (angl. Environmental, Social and Governance, – ESG) tvarumo kriterijus.
„Investuodami į akcijas įmonių, turinčių aukštą ESG reitingą, dalyviai gali prisidėti prie aplinką tausojančių, socialinės aplinkos, pagarbos žmogaus teisėms bei kitų tvarumo ir socialinio atsakingumo kriterijus atitinkančių veiklų puoselėjimo, taip sąmoningai nukreipdami jiems vystyti reikalingą finansavimą. Tuo pačiu neinvestuojama į tokius sektorius kaip ginklų, tabako, alkoholio, anglies ar branduolinė pramonė, azartiniai lošimai, genetiškai modifikuotų produktų gamyba ir kitos neetiškomis laikomos veiklos”, – aiškina L. Načajienė.
Pirmas pasyviai valdomas „Luminor investicijų valdymo“ fondas
„Luminor tvari ateitis index“ fondas ne tik išsiskiria tvaraus investavimo strategija, bet ir tuo, kad tai yra pirmas pasyvia investavimo strategija paremtas „Luminor investicijų valdymo“ pensijų fondas.
„Pasyvi fondo valdymo strategija šiam fondui pasirinkta tam, kad užtikrintume tvaraus investavimo principus. Nukreipdami lėšas į pasyviai valdomus fondus, kurie seka lyginamuosius indeksus, sudaromus laikantis tvarumo principų, sumažiname ekomanipuliavimo (angl. green washing) riziką“, – sako L. Načajienė.
Ši strategija turi ir kitą privalumą – pasyviai valdomi fondai* pasižymi mažesnėmis administracinėmis išlaidomis, kas įprastai lemia ir mažesnius valdymo mokesčius.
Fondas subalansuotas jaunesniems gyventojams
Pagal „Luminor tvari ateitis index“ pensijų fondo strategiją*, iki 100 procentų fondo turto gali būti investuojama akcijų rinkose, prisiimant su tuo susijusią aukštesnę nei vidutinė riziką, ir atitinkamai siekiant didesnės nei vidutinės grąžos ilguoju laikotarpiu.
„Tai reiškia, kad „Luminor tvari ateitis index“ yra tinkamesnis jaunesnio ir vidutinio amžiaus klientams, nes tokie asmenys tikėtina turi didesnę toleranciją galimiems rinkos vertės svyravimams. Fondo investavimo strategija remiasi prielaida, kad jo dalyviams yra prieinamas santykinai ilgas investavimo horizontas“, – aiškina L. Načajienė.
Fondą atsargiau turėtų rinktis vyresnio amžiaus ar konservatyvesni asmenys, galintys prisiimti mažiau rizikos, pataria L. Načajienė. Jeigu vis dėlto tokie žmonės išreikštų norą kaupti pensijai šiame fonde, čia laikoma lėšų dalis turėtų sudaryti tik ribotą jų investuojamų pinigų dalį.
Taupyti ateičiai reikėtų pradėti kuo anksčiau
Ekspertė priduria, kad norint išėjus į pensiją jaustis patogiai ir radikaliai nepakeisti kasdienės rutinos, žmogaus pensija turėtų sudaryti ne mažiau nei 70–80 proc. iki tol buvusių pajamų. Anot jos, atsižvelgiant į tai, kad jau dabar lietuviai pensijoje vidutiniškai praleidžia 17 metų, pradėti rūpintis savo ateitimi reikėtų kuo greičiau.
„Remiantis „Sodros“ skaičiavimais, valstybės senatvės pensija užtikrina apie 30–40 proc. dabartinio asmens darbo užmokesčio. Kaupiant antros pakopos pensijų fonde, ši suma auga iki 40–50 proc. atlyginimo. Likusią atlygio dalį gali padėti užtikrinti taupymas trečios pakopos pensijų fonduose. Žinoma, kaupiant pensijų fonduose visada reikėtų atkreipti dėmesį ir į investavimo riziką, nes investicijų portfelio vertė gali ir kilti, ir kristi“, – teigia L. Načajienė.
Lietuvos banko duomenimis, 2020 metais (imtinai) pagal valdomą II pakopos pensijų fondų turtą UAB „Luminor investicijų valdymas“ užėmė 8,7 proc. rinkos dalį, įskaitant ir gyvybės draudimo įmones, taip pat valdančias II pakopos pensijų fondus. Pagal valdomą III pakopos pensijų fondo turtą įmonė užėmė pirmą vietą rinkoje ir turėjo virš 40 proc. III pakopos pensijų fondų rinkos dalies.
*Fondo taisyklės bus paskelbtos banko „Luminor“ interneto puslapyje gegužės 24 d.
Kaupdamas pensijų fonduose, patiri investavimo riziką, o tai reiškia, kad investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, gali atgauti mažiau negu investavai. Jei į finansines priemones investuojama užsienio valiuta, valiutos keitimo kurso pokyčiai gali turėti įtakos investicijų grąžai. „Luminor investicijų valdymas“ investicijų grąžos, pensijų fondų pelningumo ar išmokamų anuiteto dydžių negarantuoja. Pensijų fondų praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Prieš priimdamas sprendimą kaupti papildomą pensiją „Luminor“ pensijų fonduose susipažink su pensijų fondų taisyklėmis, taikomais atskaitymais, investavimo strategija ir rizikos veiksniais. Pensijų fondus valdo UAB „Luminor investicijų valdymas”, įm. k. 226299280.
Daugiau informacijos: Indrė Baltrušaitienė
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!