Vienintelė Baltijos šalyse dangtelių gamybos UAB „Elmoris“ baigia plyno lauko investiciją – į naują fabriką Vilniuje investuojama apie 40 mln. Eur. Nors, kaip planuojama, gamybos apimtis išaugs dukart, naujų darbo vietų padaugės iki 15%. Seni įmonės pastatai bus parduoti.
Gamybos pastatas kyla maždaug už 3 kilometrų nuo dabartinio – teritorijoje, kur prieš kelis dešimtmečius veikė UAB „Vilniaus mėsa“. Fabrike gamybos procesas ir sandėlio darbas bus automatizuoti ir robotizuoti, todėl naujų darbo vietų skaičius išaugs nedaug – maždaug tris dešimtimis. Šiuo metu UAB „Elmoris“ turi 225 darbuotojus.
„Nauja gamykla įmonei leis efektyvinti ir optimizuoti veiklą, sutelkiant visus procesus po vienu stogu, mažinti energijos ir turto priežiūros sąnaudas“, – pabrėžia Artūras Bortkevičius, „Elmorio“ generalinis direktorius. Dabar bendrovės cechai veikia atskiruose pastatuose.
„Svarbiausia, žinoma, yra tai, kad dukart padidės gamybos apimtis. Tačiau tai ne vienintelis naujos gamyklos pranašumas, – tvirtina Gintaras Klovas, valdybos pirmininkas ir „Elmorio“ savininkas. – Persikėlę tapsime patrauklesni klientams, įrengus naujų našesnių įrenginių, produkcijos kokybė dar labiau gerės, o pagaminimo terminai sutrumpės. Dėl to lengviau konkuruosime su didžiausiais metalinių dangtelių gamintojais.“
Naujos gamyklos patalpų plotas bus beveik dvigubai didesnis nei senosios ir sieks apie 26.000 kv. m. Senoji gamykla Vilniaus Savanorių prospekte yra padalyta į atskirus pastatus, kurių bendras plotas sudaro maždaug 13.000 kv. m. Šiuos pastatus įmonė planuoja kitų metų viduryje parduoti.
Statybų generalinis rangovas AB Panevėžio statybos trestas yra patikinęs, kad fabriko statybos vyksta pagal grafiką ir bus užbaigtos laiku. Gamybos įrenginius tikimasi sumontuoti iki lapkričio.
Ne sezono metu
„Planuojame persikelti ne sezono metu – laikotarpis tarp rugsėjo ir balandžio mums yra mažo gamybos intensyvumo sezonas. Kelsime liniją po linijos – vieną išmontuosime ir sumontuosime naujoje gamykloje, tuomet išmontuosime ir perkelsime kitą. Turime 10 linijų. Realiai kiekviename žingsnyje prarasime apie 15–20% pajėgumo, bet ne sezono metu tai nepavojinga, nebent kiltų netikėtas pardavimo pikas ir gautume naujų užsakymų, kurių tektų atsisakyti“, – svarsto generalinis direktorius.
Naują 2019 m. sezoną planuojama visu pajėgumu pradėti jau naujose patalpose. Gamykloje bus sumontuotos 3 ar 4 naujos linijos – kai kurios jų atkeliaus jau rugsėjį. Pasak vadovo, gamybos perkėlimą palengvins tai, kad nauji įrenginiai išsyk bus montuojami naujoje gamykloje, o kai kurie senieji nebus pervežami – juos numatyta parduoti.
Konkuruos su buvusiu darbuotoju
Atidarius gamyklą, planuojama didinti dangtelių be PVC (polivinilchlorido) gamybos pajėgumą, bus įrengta daugiau šių dangtelių gamybos linijų. ES yra nustačiusi ribą, kiek į maisto produktus gali migruoti medžiagų iš besiliečiančių su maistu pakuočių. Inovatyvių dangtelių dalelių migracija iš hermetiko į produktą yra gerokai mažesnė negu norma, leistina pagal galiojantį Europos Sąjungos Komisijos reglamentą. Per artimiausius dvejus metus „Elmoris“ planuoja įsigyti dangtelių, naudojamų vaikų maisto indeliams užsukti, gamybos liniją.
Analogišką inovatyvią liniją, gaminančią dangtelius vaikų maisto indeliams užsukti, Panevėžyje su ES finansavimu pernai įsirengė UAB „Tin Cap“, kurios savininkas Virginijus Vozbutas „Elmoryje“ yra dirbęs komercijos direktoriumi.
„Kadangi turėsime vietos, kur sumontuoti naują liniją, ją ketiname pirkti apie 2020 m. Be abejo, konkuruosime su „Tin Cap“, tačiau rinka didžiulė, o mūsų pirkėjai ne iš Lietuvos, o iš užsienio. „Elmoris“ eksportuoja 93% produkcijos“, – sako generalinis direktorius.
Pono Vozbuto komentaro šiuo klausimu gauti nepavyko – jis išvykęs į užsienį ir mobiliuoju telefonu neatsiliepia.
Sieks milijardo
Pernai „Elmoris“ pardavė 663 mln. vienetų dangtelių, jie buvo eksportuoti į 37 šalis. Baltijos šalyse „Elmoris“ konkurentų neturi, dangtelių gamybos įmonės veikia Lenkijoje, Čekijoje Vokietijoje, Prancūzijoje.
„Dabar per metus pagaminame iki 700 mln. dangtelių ir esame 5 ar 6 Europoje pagal dydį. Naujoje gamykloje po trejų metų gaminsime apie milijardą dangtelių. Iki šiol mus ribojo nepakankamas pajėgumas, pavyzdžiui, štampavimas, o naujų linijų statyti nebuvo kur“, – aiškina p. Bortkevičius.
Dalį pinigų plyno lauko investicijai „Elmoris“ skolinosi iš Luminor banko, šis skyrė 24 mln. Eur kitų bankų išduotoms paskoloms refinansuoti, taip pat gamyklai baigti įrengti. Kaip sako Jonas Urbonas, Luminor verslo bankininkystės vadovas, banko patirtis dirbant su vietos gamybos įmonėmis leidžia įžvelgti jų potencialą ir paskatinti tokias įmones kaip „Elmoris“ imtis plėtros.
Remiantis UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atliktos apklausos duomenimis, 47% įmonių planavo šiemet įgyvendinti plėtros planus, kuriems reiktų išorinio finansavimo. Plėtrą planuojančių įmonių skaičius per metus padidėjo 9%.
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!