Būstus besinuomojantiems gyventojams anksčiau ar vėliau iškyla klausimas – kada tinkamiausias laikas užbaigti nuomos etapą ir įsigyti nuosavą būstą? Nors tai priklauso nuo daugelio veiksnių, tačiau ekspertai siūlo ir keletą paprastų algoritmų, kuriuos pritaikius asmeniniuose finansuose paaiškėja ir tinkamas nuosavo būsto įsigijimui momentas.

Pasirinkimas – nuomotis ar įsigyti būstą su banko paskola – priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip asmeniniai finansai ir žmogaus ar šeimos ateities planai. Tačiau gyvenant nuomojamame būste, pravartu kartais palyginti nuomai skiriamas įmokas su galimomis įmokomis bankui, pasiėmus paskolą.

„Griežto apibrėžimo, kada jau pribrendo laikas nuomojamą būstą keisti į nuosavą, įsigytą su banko paskola, nėra. Tačiau yra keletas paprastų padedančių apsispręsti skaičiavimų. Pavyzdžiui, jei nuomai per mėnesį skiriama suma viršija prognozuojamą paskolos įmoką bankui – tai pirmasis signalas susimąstyti apie būsto įsigijimo galimybę. Nuomos mėnesinės įmokos nėra investicija, tuo tarpu įsigyto nuosavo būsto vertė didėja jau vien dėl infliacijos, o išmokėjus paskolą žmogui lieka nuosavas turtas“,  – sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

Pasak jos, skaičiuojama, kad būsto nuomos mėnesio įmoka vidutiniškai siekia 5 proc. jo vertės. Jei būsto vertė – 100 tūkst. eurų, nuoma veikiausiai atsieis 500 eurų per mėnesį. „Perkant tokios pačios vertės būstą su paskola, mėnesio įmoka bankui tikriausiai bus mažesnė, taigi asmeniniams finansams palankesnis sprendimas – akivaizdus“, – teigia ekspertė.

Nuo būsto, ypač pirmojo, įsigijimo dažniausiai stabdo tai, kad žmogus ar šeima nėra sukaupęs banko reikalaujamo pradinio įnašo, kuris šiuo metu siekia nuo 15 proc. būsto vertės.

„Tačiau jei pradiniam įnašui reikalinga suma yra sukaupta, o žmogus tebegyvena nuomojamame bute, galima sakyti, kad jis jau vėluoja įsigyti būstą. Kartais girdime paaiškinimų, kad jaunas žmogus delsia priimti sprendimą, nes galvoja apie ateitį, kai sukurs šeimą ir reikės didesnio ploto. Vis dėlto ekonominė logika sako, kad labiau apsimoka su paskola įsigyti nedidelį būstą kad ir vienam žmogui, o atėjus laikui jį iškeisti į erdvesnį. Netgi tą mažą butą pavyks parduoti pelningiau nei pirko, o bankui reikės atiduoti tik paskolos likutį“,  –  paaiškina Ž. Rakauskaitė.

Ji atkreipia dėmesį į nuomos laikinumą – net ir itin stabilus nuomotojas anksčiau ar vėliau gali pakeisti sąlygas, pakitus jo paties gyvenimo aplinkybėms, pavyzdžiui, užaugus vaikams ar šeimai grįžus iš užsienio.

„Tikrai būna didelė pagunda nieko nekeisti, jei nuomojamas būstas – geroje vietoje, jame daug metų gyvenama patogiai. Tačiau gali išaušti diena, kai ši situacija pasikeis“, – sako banko ekspertė.
Jau pradėjus svarstyti būsto įsigijimą, rekomenduojama savotiškai pasitreniruoti – kas mėnesį atidėti tam tikrą pinigų sumą, kurios prireiks banko paskolai išmokėti. Didesnės banko paskolos gali prireikti, jei būstą bus norima pagerinti, remontuoti. Atsižvelgus į šias aplinkybes ir kas mėnesį atidedant tam tikrą sumą, paaiškėja, ar įmokos netampa pernelyg didele asmenine finansine našta. Jei tokių sunkumų nekyla – dvejoti nebėra pagrindo, laikas investuoti į nuosavą pastogę, teigia Ž. Rakauskaitė.

Apie „Luminor“
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

Daugiau informacijos: Agnė Mažeikytė

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!