Tadas Ratkevičius, „Luminor“ privačiosios bankininkystės skyriaus vadovas

Tadas Ratkevičius, „Luminor“ privačiosios bankininkystės skyriaus vadovas

Turto perdavimo ar palikimo savo artimiesiems planavimas gali atrodyti sunki ir ne visai maloni užduotis, kuri dažnai nustumiama į šalį dėl tuo metu, atrodo, aktualesnių rūpesčių. Tačiau, specialistų teigimu, tai labai svarbus žingsnis, užtikrinantis, kad per gyvenimą jūsų sukauptas turtas būtų paskirstytas pagal jūsų pageidavimus, o atsitikus nelaimei jūsų artimaisiais būtų pasirūpinta. Kodėl svarbu planuoti savo palikimą ir kaip tai padaryti, pasakoja finansų ir teisės ekspertai.

Tadas Ratkevičius, „Luminor“ banko Privačiosios bankininkystės skyriaus vadovas, pastebi, kad nors Lietuvoje daugėja žmonių, kurie pasirūpina savo turto palikimo suplanavimu, tačiau daugelis to daryti vis dėlto nesiryžta.

„Mūsų patirtis rodo, kad neretai pasitaiko situacijų, kai palikimu nebūna tinkamai pasirūpinta iš anksto ir vėliau dėl to kyla daug neaiškumų, artimųjų ginčų. Tokiais atvejais žmogaus sunkiu darbu per gyvenimą sukauptas turtas gali net prarasti dalį vertės, nes kol yra sprendžiami ginčai, negalima juo disponuoti ir tinkamai investuoti ar kitaip panaudoti, kad jis toliau kurtų vertę. Dėl to palikimo suplanavimas yra labai svarbus“, – pasakoja T. Ratkevičius.

Aktualu – kai yra sukaupto turto

Teisės firmos „Sorainen“ advokatės Jurgitos Karvelės teigimu, susirūpinti turto palikimo suplanavimu reikėtų ne tada, kai sueina tam tikras amžius, o tuomet, kai asmuo sukaupia reikšmingo turto.

„Jeigu turite didesnės vertės turto, tada nesvarbu, koks yra jūsų amžius. Kuo anksčiau žmogus pradeda galvoti apie turto palikimą, tuo paprasčiau jį suplanuoti. Nėra taip, kad šiandien užsimaniau surašyti testamentą ir tai padariau. Tam įprastai reikia pasirengimo, tam tikrų namų darbų atlikimo“, – sako J. Karvelė.

Pirmiausia, teigia teisininkė, reikia suinventorizuoti turimą turtą. Tai dažnai būna sudėtingiau nei žmonėms atrodo.

„Pasitaiko atvejų, kai žmonės neatsimena, kiek, kokio ir kur turi turto. Gal šalia įprastinio turto, kaip santaupos, nekilnojamasis turtas, asmuo turi dar ir, pavyzdžiui, kokių kriptovaliutų sąskaitų ar pan. Tad labai svarbu nuosekliai sužiūrėti turimą turtą ir įvertinti, ar jis visas tikrai priklauso jums, o gal esate to turto bendrasavininkis ar pan.“, – pabrėžia J. Karvelė.

Namų darbai padeda išvengti ginčų

Taip pat, svarbu apsvarstyti, kaip ir kam norite palikti savo turtą. Pavyzdžiui, jeigu turite nepilnamečių vaikų, ar norite iš karto palikti jiems visą turtą, ar jį perduoti pamažu. Jeigu turite verslą – kas būtų tinkamiausias asmuo jį valdyti, kokių galių priimant verslo sprendimus turėtų kiti artimieji ir t. t. Galbūt norite dalį turto palikti kokiai nors labdaros ar kitai organizacijai.

Svarbu nepamiršti ir to, kad planuojant testamentą, galima optimizuoti mokesčius, kurie tektų paveldėtojams. Be to, ekspertė pataria, kad verta su numatytomis palikimo sąlygomis iš anksto supažindinti ir artimuosius.

„Net esant testamentui, tačiau neatlikus būtinų namų darbų jį ruošiant, dėl palikimo vykdymo dažnai kyla įvairiausių ginčų, kurie gali priminti net televizijos serialus. Pavyzdžiui, artimieji gali kvestionuoti, kaip turtas buvo padalintas. Kitu atveju, jie gali pareikšti, kad dalis turto buvo vis dėlto jungtinė, o ne to vieno asmens nuosavybė ir pan. Dėl to pasiruošimas testamento sudarymui yra labai svarbus“, – sako J. Karvelė.

Tinkama teisinė forma

Atlikus visus išvardytus namų darbus, galima pradėti rengti teisės dokumentus, tai yra, testamentą, bei numatyti testamento vykdytoją.

„Turint verslą, vis dažniau žmonės savo turto perdavimui renkasi ne tik testamentą, bet ir galvoja apie atitinkamos verslo struktūros sukūrimą, kuri užtikrintų verslo vykdymo tęstinumą pasitraukus akcininkams ar vadovams. Šis būdas populiarėja tarp asmenų, turinčių šeimos verslus“, – sako „Sorainen“ ekspertė.

Ji primena, kad jeigu keičiasi turtas, įpėdinių skaičius, palikimo vykdytojas, svarbu palikimo dokumentus nuolat peržiūrėti ir atitinkamai pakoreguoti.

Pagrindinė klaida – testamento neparuošimas

Nepaisant to, kad ruošiant turto palikimą reikia į daug ką atsižvelgti, didžiausia klaida, kurią daro asmenys, yra tai, kad išvis nepasirūpina paveldėjimo suplanavimu, teigia J. Karvelė.

„Natūralu, kad nesinori galvoti apie tai, kas bus, kai mūsų neliks. Tad dažnai asmenys šį žingsnį vis atideda, kiti išvis jo vengia, tačiau norint, kad sukauptas turtas suteiktų artimiesiems ir įpėdiniams kuo daugiau naudos, geriausia šiuo darbu pasirūpinti kuo greičiau ir vėliau nebesukti dėl to galvos“, – pataria advokatė.

Apie „Luminor“:
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

Daugiau informacijos: Indrė Baltrušaitienė

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!