Edvinas Jurevičius, „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas

Edvinas Jurevičius, „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas

Nesutarimai dėl finansų yra viena dažniausių ginčų priežasčių porose. Šv. Valentino dienos proga dalinamės patarimais, kaip partneriai gali efektyviai tvarkyti savo finansus, išvengti nereikalingų barnių ir kartu siekti bendrų finansinių tikslų.  

Atvirai kalbėkitės apie praeitį

Pradėdami planuoti bendrą finansinę ateitį, pirmiausia atvirai pasikalbėkite apie savo finansinę praeitį.

„Jei anksčiau esate turėję didelių skolų arba jums sunkiai sekasi valdyti asmeninius finansus, būtinai apie tai papasakokite savo partneriui. Taip pat aptarkite vienas kito išlaidų įpročius bei visus dabar turimus finansinius įsipareigojimus. Taip lengviau ateityje išvengsite finansinių nesutarimų ar nemalonių siurprizų“, – pasakoja „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.

Išsikelkite bendrus tikslus

Kitas žingsnis – apžvelkite abiejų gaunamas pajamas ir remiantis jomis nusistatykite bendrą biudžetą. Jame reikėtų nusimatyti taupymo tikslus ir planuojamas bendras išlaidas.

„Taupymo tikslai gali būti skirtingos trukmės. Pavyzdžiui, trumpalaikiai – finansinė pagalvė, atostogos ar vestuvės, vidutinės trukmės – pradinis įnašas būstui ar automobilio įsigijimas, o ilgalaikiai – santaupos vaikų studijoms ar pensijai. Tik aiškiai apibrėžę bendrus tikslus galėsite efektyviai jiems ruoštis“, – pataria E. Jurevičius.

Drauge išsikėlus taupymo tikslus, reikėtų nuspręsti ir tai, kaip ir kur taupysite pinigus. Gera opcija trumpalaikiams ir vidutinės trukmės taupymo tikslams – terminuotieji ar kaupiamieji indėliai. Tuo tarpu ilgalaikiams tikslams pasiekti galima rinktis ir kokią nors investavimo rūšį, pavyzdžiui, investicijų ar pensijų fondus.

Nuspręskite, kaip pasidalinsite bendras išlaidas

Toliau pravers susiplanuoti bendras išlaidas ir kaip jos bus paskirstytos poroje – t. y. nusimatyti, kas už kokias išlaidas bus atsakingas. Įprastai prie bendrų išlaidų priskiriami tokie poreikiai kaip maistas, transporto išlaidos, mokesčiai už būstą, jeigu aktualu – vaikų ar augintinių priežiūrą.

„Pokalbis apie tai, kiek abu prisidėsite prie bendrų išlaidų, gali būti nelengvas. Tačiau jei partnerių pajamos itin skiriasi, gali būti neteisinga visas išlaidas dalintis per pusę. Protingiausia išlaidas paskirstyti proporcingai pagal uždirbamas pajamas.
Pavyzdžiui, mažiau uždirbantis partneris padengia 40 proc. bendrų išlaidų, o didesnes pajamas gaunantis – 60 procentų“, – sako E. Jurevičius.

Taip pat nusistatykite bendrųjų išlaidų limitus. Pavyzdžiui, sutarkite, kokią maksimalią sumą per mėnesį skirsite maistui, transportui, bendroms pramogoms. Kad būtų lengviau, galite užsisakyti e. sąskaitas ar periodinius mokėjimus ir juos pasiskirstyti poroje pagal sutartą proporciją nepamirštant atsižvelgti į sezoniškumo įtaką. Pavyzdžiui, žiemą komunalinių paslaugų sąskaitos galimai bus didesnės dėl išlaidų šildymui ir pan.

Išlaikykite asmeninį biudžetą

Ne visos išlaidos turi būti bendros – kiekvienas partneris gali turėti asmeninį biudžetą savo pomėgiams, saviugdai ar netikėtoms staigmenoms vienas kitam, taip pasiliekant vietos išsaugoti finansinę nepriklausomybę ir asmeninę erdvę.

„Pavyzdžiui, jei vienas iš partnerių mėgsta atsipalaiduoti serialų platformose, o kitas daugiau dėmesio skiria sporto užsiėmimams, teisingiausia bus investuoti į savo pomėgius kiekvienam atskirai. Taip jausite laisvę skirdami lėšų asmeninėms veikloms, kurios teikia džiaugsmą, ir lengviau išlaikysite emocinę pusiausvyrą santykiuose“, – teigia E. Jurevičius.

Be to, iš karto susitarkite, ką darysite, jei išlaidos sumažės, pataria ekspertas. Anot jo, taip nutikus geriau ne didinti išlaidas kitoms reikmėms, o, jei įmanoma, nepanaudotą sumą skirti taupymui. Taip galėsite greičiau pasiekti savo finansinių tikslų.

Reguliariai peržiūrėkite savo finansus

Finansiniai įpročiai, norai ir pajamos poroje laikui bėgant keisis. Todėl sveika reguliariai aptarti, kaip sekasi laikytis susitarimų, ir, jei reikia, perskirstyti lėšas.

„Nėra vieno teisingo būdo, kaip valdyti bendrus finansus poroje. Tačiau nuolat kalbėtis apie vienas kito finansinius lūkesčius ir galimybes yra svarbu, nes tokiu būdu galėsite kuo geriau prisitaikyti prie kito poreikių bei rasti kompromisą. Svarbiausia tokiems pokalbiams rasti tinkamą laiką ir kalbantis nepamiršti, kad esate viena komanda. Tai leis ne tik išlaikyti darną santykiuose, bet ir tvariai planuoti finansinę ateitį“, – apibendrina E. Jurevičius.

Apie „Luminor“:
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

Daugiau informacijos: Severa Augusta Lukošaitytė

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!