Kaip gali būti susijęs darbas salotų bare ir socialinė integracija? Vilniaus centre jau 19 metų veikiantis salotų baras „Mano guru“ sėkmingai derina viešąjį maitinimą ir atskirties mažinimą. Šis salotų baras daugeliui vilniečių puikiai žinomas ne tik dėl sveiko ir skanaus maisto bei patogios lokacijos, bet ir dėl to, kad jame dirba žmonės, kuriems reikalinga socialinė integracija. Visgi retas yra girdėjęs, kad „Mano guru“ valdanti VšĮ „Socialiniai paramos projektai“ užsiima ir bendros pagalbos teikimu socialinę atskirtį patiriantiems asmenims.

Po pandemijos padėjo „persikrauti“

Šiemet VšĮ „Socialiniai paramos projektai“ ir jos valdomas salotų baras „Mano guru“ kartu su dar 11 dalyvių prisijungė prie socialiniam verslui skirtos intensyvios trijų mėnesių programos „Poveikio akademija“. Jos metu mokėsi finansinio tvarumo, verslo plėtojimo, sėkmingos komunikacijos ir kitų, socialinių verslų steigėjams aktualių dalykų. Specialistų vertinimu šis projektas pasirodė geriausiai ir buvo apdovanotas „Luminor“ įsteigtu prizu – 3000 eurų finansiniu paskatinimu.

Vis tik, pasak VšĮ „Socialiniai paramos projektai“ vadybininkės Enrikos Mineikaitės, didžiausia dalyvavimo programoje nauda buvo toli gražu ne prizas. „Prasidėjus pandemijai mūsų salotų baras nukentėjo visapusiškai – praradome tiek ilgamečius darbuotojus, tiek nuolatinius klientus, mažėjo mūsų siūlomų patiekalų asortimentas,“ – sako ji. Pašnekovės teigimu, net pasibaigus karantinui ir salotų barui „Mano guru“ vėl tęsiant veiklą, į ankstesnes vėžes grįžti, deja, kol kas nepavyko.

„Kadangi mes ne tik darbiname socialinę atskirtį patiriančius žmones – besigydančius priklausomybes, grįžusius iš įkalinimo įstaigų, socialinės rizikos šeimų narius, neįgaliuosius, karo pabėgėlius – bet ir teikiame psichologines, socialines ir kitas konsultacijas, pandemijos metu pastebėjome, kad tų konsultacijų poreikis išaugo dvigubai ar net trigubai,“ – sako E. Mineikaitė.

Pasak jos, „Poveikio akademijos“ lektoriai padėjo „persikrauti“, iš naujo peržiūrėti veiklos strategiją, išmokė geriau įsigilinti, kokių paslaugų reikia jų gavėjams. „Specialistai mums vienareikšmiškai rekomendavo plėstis, tiek teikiamomis paslaugomis, tiek fiziškai, atidarant naujus salotų baro „Mano guru“ filialus,“ – pasakoja VšĮ „Socialiniai paramos projektai“ vadybininkė E. Mineikaitė.

Šiemet „Poveikio akademijoje“ iš viso dalyvavo 12 Lietuvos socialinio verslo įmonių, kurioms buvo organizuojamos 4 ekspertinės mokymų sesijos bei užtikrinta individuali mentorystė, teikiamos konsultacijos.

700 iš užribio

Salotų bare „Mano guru“ niekad nebuvo prekiaujama alkoholiu ar rūkoma, ši maitinimo įstaiga nuo pat veiklos pradžios atvirai komunikavo apie tai, kad čia dirba žmonės, sveikstantys nuo įvairių priklausomybių bei siekiantys socialinės integracijos. Per visą įstaigos gyvavimo laiką įvairiomis paslaugomis – profesijos mokymu, socialinių įgūdžių ugdymu, psichologų ir socialinių darbuotojų konsultacijomis – pasinaudojo jau daugiau nei 700 žmonių.

Pastaruoju metu „Mano guru“ padeda ir karo pabėgėliams iš Ukrainos – salotų bare įdarbintos ukrainietės gamina išskirtinio skonio saldumynus, įstaigos patalpose gaminamos apkasų žvakės.

Pasak VšĮ „Socialiniai paramos projektai vadybininkės E. Mineikaitės, pagrindinis organizacijos tikslas – reintegracijos derinimas ir verslo vystymas, pagalba sprendžiant socialiai pažeidžiamų asmenų problemas, susijusias su jų priklausymu nuo pašalpų bei dažnų atkryčių, dideliu nusikalstamumo lygiu, ekonominiu pasyvumu, sunkumais integruojantis į darbo rinką ir visuomenę per socialinių ir darbo įgūdžių ugdymą.

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!