Jeigu domitės investavimu, tikriausiai esate girdėję rekomendaciją investuoti bent 10–15 proc. savo pajamų. Tačiau tuo pačiu ekspertai teigia, kad geriausias investuotojo draugas yra laikas. Tad kas vis dėlto svarbiau – didesnis pradinis kapitalas ar ilgesnis investavimo laikotarpis?

Galvojant apie investavimą ir reikiamą sumą, visų pirma, derėtų nusistatyti asmeninį tikslą – pavyzdžiui, sukaupti tam tikrą pinigų sumą ar užsitikrinti didesnes reguliarias pajamas ateityje. Šis tikslas padės išsirinkti tinkamiausią investavimo priemonę, o tuo pačiu – reikalingą pradinę investicijos sumą. 

Vienas dažniausių investuotojų tikslų – užsitikrinti finansiškai aprūpintą senatvę. Auksinė taisyklė sako, kad pensijos dydis senatvėje turėtų sudaryti apie 70–80 proc. iki tol gautų pajamų. „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius teigia, kad šiuo atveju rekomendacija investuoti 10–15 proc. mėnesio pajamų yra visiškai pagrįsta. Kartu jis patvirtina, kad ši suma gali kiek gąsdinti jauną investuotoją ir sprendimas dėl investavimo gali būti vis atidėliojamas. 

„Be abejo, pinigų trūkumas ar mažesnis jauno žmogaus atlyginimas gali sudaryti įspūdį, kad uždirbtų pinigų būtinai reikia dabar, o pensija vis dar už kalnų. Tačiau tai nereiškia, kad jei kas mėnesį nepavyksta investavimui skirti 10–15 proc. savo pajamų, neverta pradėti iš viso“, – sako investavimo ekspertas. 

Būtent laikas, kai investuotojo labui veikia sudėtinių palūkanų efektas, yra daug svarbesnis už didesnį pradinį kapitalą. Sudėtinių palūkanų poveikį investuojantis asmuo ypač ryškiai pajunta vėlesniu laikotarpiu. 

„Padedant sudėtinėms palūkanoms, laikas investuotojui atlieka reikiamą darbą. Neturint didelio pradinio kapitalo padeda ilgas investavimo laikotarpis, kuomet besikaupiančios palūkanos už jau anksčiau uždirbtas palūkanas ilgainiui įsibėgėja kaip finansinė sniego gniūžtė“, – pastebi M. Skardžius.

Kaip veikia sudėtinės palūkanos

M. Skardžius pateikia pavyzdį, kaip praktikoje veikia sudėtinių palūkanų efektas. 

„Tarkime, investuotojas pradeda investuoti nuo 1000 eurų ir iki pensijos turi 40 metų. Jei vidutinė III pakopos pensijų fondų grąža siekia 7 proc., o žmogus kas mėnesį investuoja po maždaug 200 eurų, per 40 metų jis gali sukaupti daugiau nei 500 tūkst. eurų. Tačiau jei investuotojui iki pensijos liko perpus mažiau – t. y. 20 metų, norint pasiekti tokį patį rezultatą ir kas mėnesį investuojant tuos pačius 200 eurų,  pradinė investicija jau turėtų būti ne 1000 eurų, o viršyti 100 tūkst. eurų. Todėl jei neturite didelės pradinės investicijų sumos, jums padės ilgas investavimo laikotarpis“, – aiškina jis. 

Investuojant labai svarbu reguliarumas 

Žinoma, taip pat labai svarbu investuoti reguliariai – tai yra nusistatyti ir palaikyti tam tikrą investavimo rutiną. Kitaip numatyta suma gali būti paprastai išleista einamosioms išlaidoms.  

„Jei nėra automatinio lėšų atidėjimo investavimui, jausmai gali įveikti racionalų mąstymą, o praleidus keletą mėnesių ir nepaskyrus pinigų investicijoms, pasidaro sunku grįžti į nuoseklią investavimo rutiną.  Situaciją galima palyginti su sportu – kai praleidi vieną treniruotę, tada – antrą, prisiruošti vėl eiti į sporto salę darosi vis sunkiau ir sunkiau“, – sako „Luminor“ banko atstovas.

Rekomenduojama interneto banke nustatyti reguliarius automatinius pervedimus investavimo tikslams – pavyzdžiui, įmokas į pasirinktą III pakopos pensijų fondą ar kitas pasirinktas sudėtingesnes investavimo priemones.

Didėjant investuotojo pajamoms, verta pasvarstyti skiriamos sumos padidinimą. Ji turėtų būtų skaičiuojama procentais, o ne konkrečiomis sumomis. 

„Jei žmogus investuoja 10 proc. savo uždarbio, didėjant pajamoms, reguliarios investicijos automatiškai didės. Jei leidžia pajamos, laikui bėgant tikslinga kas mėnesį investuojamą sumą padidinti procentu. Rutina ir jos palaikymas yra raktas į sėkmę investuojant“, – teigia M. Skardžius. 

Jis pabrėžia, kad reguliariu investavimu vadiname investavimą kas mėnesį, o ne kartą per ketvirtį ar metus.

„Jei investavimą prisimeni tik kartą per metus, gali nesuprasti realios situacijos, o tikslai gali atrodyti nepasiekiami. Kuo dažniau domėsitės situacija, reguliariai investuosite, tuo paprastesnis bus visas procesas. Būtent reguliarus investavimas leidžia įveikti dešimtmečius rinkose vykstančius svyravimus. Krizės metu visų akcijų kainos yra mažesnės, pakilimo laikais – aukštesnės. Tad ilgalaikis ir reguliarus investavimas gali padėti sumažinti investavimo netinkamu laiku riziką“, – sako „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas. 

Apie „Luminor“:
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

Daugiau informacijos: Agnė Mažeikytė‑Šmeliova

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!