Nuo 2022-ųjų sausio 1 d. didės dalies kaupiančiųjų valstybės skatinamosios įmokos į antros pakopos pensijų fondus. Tuo pat metu augs ir pensijų kaupimo tarifas gyventojams, kurie yra pasirinkę laipsniškai didėjantį kaupimą.
Į antrosios pakopos pensijų fondą įmokas, kurios skaičiuojamos nuo atlyginimo, perveda darbdavys, o papildomai prisideda ir valstybė. Šių įmokų dydis priklauso nuo paties asmens pasirinkimo – ar pradėjus kaupti iškart mokamos maksimalaus 3 proc. dydžio įmokos, ar jų dydis kasmet laipsniškai didėja. Nuo šio pasirinkimo priklauso ir valstybės paskatos dydis – ar ji jau siekia maksimalų dydį, ar taip pat kasmet padidėja.
Pasirinkusiems laipsnišką didėjimą, verta žinoti, kad kitais metais kaupimo tarifas padidės iki 2,7 proc. Atitinkamai jiems didės ir valstybės skatinamosios įmokos tarifas – kitais metais jis paaugs iki 1,2 proc., skaičiuojamų nuo užpraeitų metų vidutinio darbo užmokesčio (VDU). Šie gyventojai maksimalų kaupimo dydį, atitinkamai 3 ir 1,5 proc., pasieks 2023 metais. Vis dėlto, pasirinkusieji laipsnišką kaupimą bet kada gali nuspręsti kaupti maksimaliai, nelaukdami 2023-iųjų.
Kitais metais tiems, kurie pasirinko laipsniškai didėjantį kaupimą, įmokos į antros pakopos pensijų fondą dydis išaugs nuo sausio 1 d. Laipsniškas kaupimas suteikia antros pakopos pensijų kaupimo dalyviams galimybę iki maksimalaus kaupimo pereiti pamažu, sako „Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė.
„Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, prieš mokesčius 1000 eurų per mėnesį uždirbančio ir laipsniškai didėjantį kaupimą pasirinkusio asmens įmoka į jo pensijų fondą šiemet buvo 24 eurai, o kitais metais sieks 27 eurus per mėnesį“, – komentuoja L. Načajienė.
Kitais metais augs ir valstybės paskata. Ji didės dėl dviejų priežasčių – didėjančio tarifo ir paaugusio vidutinio darbo užmokesčio. Pasirinkusiems laipsnišką kaupimą, kitais metais valstybė vietoje 0,9 proc. VDU dydžio įmokos į kaupiančiųjų fondus perves 1,2 proc. dydžio paskatą. Taip pat skaičiuojant valstybės skatinamąsias įmokas visiems kaupiantiesiems bus atsižvelgiama į 2020, nebe į 2019 metų vidutinį atlyginimą. 2020 metais VDU buvo 1 439,63 eurų.
„Kadangi didėja ir valstybės įmokų tarifas į laipsniškai didėjantį kaupimą pasirinkusių asmenų fondą, ir VDU, nuo kurio jis skaičiuojamas, valstybės įmokos dydis laipsniškai kaupiantiems augs apie trečdaliu ir sieks nebe 11,76 euro per mėnesį, o 17,28 euro. O štai į maksimaliai kaupti pasirinkusių asmenų fondus valstybė perves maksimalų, 1,5 proc. dydį siekiančią paskatą – nebe 19,6 euro, o 21,58 euro ir sudarys beveik 260 eurų per metus“, – pasakoja L. Načajienė.
Taip pat „Sodra“ 2022 m. pradžioje į kaupimą antros pakopos fonduose įtrauks naujus gyventojus, kurie iki šiol nėra dalyvavę kaupime. Jeigu jie pasirinks įmokas didinti laipsniškai, jos 2022 m. sieks 2,7 proc. ir 2023 m. pasieks maksimalų 3 proc. dydį.
„Tai apims tiek dirbančius asmenis iki 40 metų, kurie niekada nebuvo įtraukti į kaupimą, tiek dirbančius žmonės iki 40-ties, atsisakiusius automatinio įtraukimo į antrąją pakopą 2019 metais. Be to, nepriklausomai nuo jų amžiaus, į šios pakopos pensijų fondus bus įtraukti gyventojai, kurie 2019 m. sustabdė kaupimą. 2022 metai yra pirmieji, kai asmenys, 2019 metais atsisakę kaupimo arba jį sustabdę, yra pakartotinai į jį įtraukiami. Todėl gyventojai turėtų būti atidūs“, – teigia „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.
Ekspertė atkreipia dėmesį, kad senatvėje norint gyventi patogiai ir užsitikrinti stabilias pajamas, asmens pensija turėtų būti ne mažesnė nei 70–80 proc. iki tol buvusio jo darbo užmokesčio. L. Načajienė akcentuoja, kad siekiant šio tikslo, taupymo tik pirmoje ir antroje pakopose gali nepakakti.
„Prognozuojama, kad pirmos pakopos pensija senatvėje sudarys apie 30–40 proc. dabartinio žmonių atlyginimo dydžio. Papildomai taupant antros pakopos pensijų fonduose, tikėtina, kad asmens pensija išaugs iki 40–50 proc. prieš pensiją gautų pajamų. Norint senatvę pasitikti patogiai, likusią dalį iki rekomenduojamo pensijos dydžio potencialiai gali užtikrinti kaupimas trečioje pakopoje. Tiesa, kaupiant pensijų fonduose reikėtų atsižvelgti į investavimo riziką ir tai daryti atsargiai, nes investicijų vertė gali ne tik kilti, bet ir kristi“, – sako pensijų ekspertė.
Kaupimą trečioje pakopoje taip pat skatina valstybė ir suteikia taupantiesiems gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą įmokoms į trečios pakopos fondus. Per metus juose taupantis žmogus gali susigrąžinti iki 20 proc. GPM nuo į fondą pervestų lėšų. Maksimali suma, kurią galima susigrąžinti – 300 eurų.
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!