Justas Daujotas, „Luminor“ banko elektroninės prekybos skyriaus vadovas | Nuotrauka: bznstart.lt

Justas Daujotas, „Luminor“ banko elektroninės prekybos skyriaus vadovas | Nuotrauka: bznstart.lt

Gegužės 1 dieną verslo laukia du svarbūs pokyčiai: įsigalios nauja atsiskaitymo grynaisiais tvarka ir daliai verslo teks pereiti prie išmaniųjų kasos aparatų (i.EKA) sistemos, jau kurį laiką palaipsniui įvedamos Lietuvoje. Daugiau apie būsimus pokyčius pasakoja „Luminor“ banko elektroninės prekybos skyriaus vadovas Justas Daujotas.

Nauja atsiskaitymo grynaisiais pinigais tvarka nurodo, kad Lietuvoje nebeliks galimybės grąžai naudoti 1 ir 2 centų monetų. Tai reiškia, kad nuo šiol atsiskaitymų sumos bus apvalinamos, o verslams teks prisitaikyti prie šios naujovės.

Nuo gegužės visus atsiskaitymus grynaisiais pinigais apvalinsime į mažesnę arba į didesnę pusę iki artimiausių 5 centų nuo galutinės sumos. Naujovę taikysime tiek fizinėse prekybos vietose, tiek paslaugų teikimo vietose, kuriose galime atsiskaityti grynaisiais pinigais.

„Įsigaliojanti tvarka nekeis atskirų prekių ar paslaugų kainų – jos ir toliau bus nurodytos tiksliai iki cento. Apvalinimas bus taikomas tik galutinei viso pirkinių krepšelio sumai atsiskaitant grynaisiais pinigais. Vis dėlto, atvejais, kai pirksime tik vieną prekę ar paslaugą, jos kainai apvalinimo taisyklė galios“, – sako J. Daujotas.

Anot eksperto, jei atsiskaitant prekių krepšelio galutinė centų suma baigsis skaičiais 1, 2, 6 ir 7, apvalinsime į mažesnę pusę (į 0 arba 5). Tokiu pat principu, jei galutinės sumos paskutinis skaitmuo sieks 3, 4, 8 ir 9 – į didesnę (5 arba 10). Nors pati apvalinimo tvarka skamba paprastai, ją reikės integruoti į kasdienes verslo operacijas – tiek technine, tiek apskaitos prasme, o neturint tam paruoštų sistemų, pokytis gali būti sudėtingesnis.

Verslo laukia ir daugiau iššūkių

Apvalinimas – ne vienintelė naujovė, kuri netrukus palies smulkiuosius verslininkus. Nuo gegužės 1 d. visi verslininkai, kurie savo veikloje naudoja kasos aparatus, pradeda teikti duomenis į i.EKA.

Šiuo metu VMI gauna duomenis jau iš 36 tūkst. didesnių verslų kasos aparatų, o nelaukdami termino duomenis į i.EKA jau pradėjo teikti ir 5,6 tūkst. smulkiųjų verslininkų iš daugiau kaip 7,3 tūkst. kasos aparatų. Anot VMI, šie verslininkai akcentuoja, kad išmanieji įrenginiai supaprastina apskaitos procesą, tokius aparatus naudojančiam verslui kasos pajamų apskaita tampa visiškai skaitmenizuota. Kitaip tariant, verslininkams nebereikia pirkti popierinio kasos operacijų žurnalo, kasdien jį pildyti ranka bei saugoti.

„Tokia pertvarka versle neabejotinai atneš tiek skaidrumo rinkoje, tiek palengvins darbą verslininkams. Automatinis duomenų perdavimas pašalins žmogiškųjų klaidų tikimybę, o prekybininkai galės sutaupyti laiko, kurį anksčiau skirdavo ataskaitoms parengti“, – teigia J. Daujotas.

Vis dėlto kai kuriems verslams prisitaikyti prie pokyčių gali būti iššūkis. Anot eksperto, procesą gerokai palengvinti gali išmanieji POS terminalai – jie atlieka kasos aparato funkcijas, palaiko kainų apvalinimą ir yra suderinti su VMI reikalavimais, todėl padeda užtikrinti sklandų perėjimą be papildomos administracinės naštos.

„Šie sprendimai, priešingai nei nuogąstaujama, yra 2–3 kartus pigesni nei įprasti. Visi įrenginiai palaiko atsiskaitymus kortele ir grynaisiais, išduoda fiskalinius kvitus ir suteikia prieigą prie išmanios pardavimų valdymo platformos. Banko partneriai užtikrina kvalifikuotą aptarnavimą ir techninę pagalbą, todėl jums tereikia pasirinkti tinkamiausią skaitytuvą pagal savo verslo poreikius“, – priduria ekspertas.

Apie „Luminor“:
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. „Luminor“ siekia gerinti savo klientų ir namų rinkų finansinę sveikatą bei skatinti jų augimą. Daugiau informacijos rasite čia.

Daugiau informacijos: Birutė Eimontaitė

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!