Pastaruoju metu itin suaktyvėję telefoniniai sukčiai atakuoja Lietuvos gyventojus, tačiau ir jiems pasitaiko blogų dienų: „specialistė“ paskambino „Luminor“ banko technologijų tarnybos vadovui Iljai Sovetovui, kuris pokalbį panaudojo informacijai apie sukčių metodus gauti. Ekspertai dalijasi savo patirtimi ir patarimais, kaip atpažinti sukčių atakas bei kokie yra jų veikimo modeliai.
„Luminor“ banko technologijų tarnybos vadovas Ilja Sovetovas sulaukė skambučio iš lietuviško telefono numerio, kuriuo skambinanti moteris pranešė, kad ji yra banko sukčiavimo prevencijos specialistė. „Moteris manęs paklausė ar aš ką tik bandžiau atlikti 300 EUR mokėjimo pavedimą. Ji žinojo mano vardą, o fone girdėjosi skambučių centrams įprastas triukšmas“, - pasakojo I. Sovetovas, - „Ji taip pat pasakė, kad gautas mokėjimo nurodymas buvo didesnis nei mano sąskaitos likutis, todėl jie susirūpino ir jį užblokavo“.
Sukčių schemos dalyvė dar kelis kartus pasiteiravo ar I. Sovetovas neseniai nepametė savo asmens tapatybės kortelės ar paso, ar nesidalijo savo dokumentais su asmenimis, kurie galėjo jais pasinaudoti. „Ji paklausė, kokį autentifikavimo metodą aš naudoju. O kai paprašiau jos identifikuoti save, pasakyti, koks yra mano banko vartotojo ID ar asmens kodas, ji pasakė, kad yra jaunesnioji specialistė, todėl neturi prieigos prie tokių duomenų“, - prisiminė I. Sovetovas.
Skambinančioji ir toliau išliko atkakli ir pasiteiravo I. Sovetovo, kuris bankas yra kliento pagrindinis. Ji teigė, kad apie tariamai įvykusią vagystę iš kliento banko sąskaitos ji turi informuoti ir jo pagrindinį finansinių paslaugų teikėją. I. Sovetovas atskleidė, kad pagrindinis jo bankas yra „Luminor“, tuomet „ekspertė“ bandė pokalbį pakreipti tokia linkme, kad būtų lengviau suprasti, kiek lėšų I. Sovetovas laiko „Luminor“ banko sąskaitoje.
„Kadangi išpešti informacijos, kiek lėšų laikau „Luminor“ banke tariamai saugumo ekspertei nepavyko, ji paprašė manęs palaukti, kol būsiu sujungtas su tariamu „Luminor“ banko kibernetinio saugumo ir sukčiavimo prevencijos skyriumi. Po mažiau nei minutės su manimi pasisveikino vyras, kuris prisistatė esantis banko sukčiavimo prevencijos skyriaus vadovas ir paprašė manęs identifikuoti save. Fone girdėjau tą patį skambučių centro triukšmą“, - sakė I. Sovetovas.
Tačiau kai I. Sovetovas sukčių paklausė, kuriame aukšte banke yra įsikūręs kibernetinio saugumo skyrius, nusikaltėliai nutraukė pokalbį.
Pastebimas didelis finansinių sukčių atakų telefonu šuolis
„Luminor“ banko sukčiavimo prevencijos ekspertas Linas Sadeckas perspėja, kad finansiniai sukčiai pastaruoju metu itin dažnai apsimeta bankų darbuotojais, pokalbio metu išsiaiškina pagrindinį kliento banką ir neva sujungia su atsakingais specialistais. Pokalbis yra tęsiamas iki tol, kol yra sužinomas sąskaitos likutis, išgaunami konfidencialūs kliento duomenys ar atliekamas pavedimas iš kliento sąskaitos.
„Svarbu nepamiršti, kad banko darbuotojai niekada neprašys jūsų pateikti duomenų apie mokėjimo sąskaitas, slaptažodžius ar mokėjimo kortelių numerius. Banko darbuotojai taip pat neprašys atlikti pavedimą į pokalbio metu nurodytą sąskaitą. Taigi, gavę tokį prašymą, neturėtumėte atsakyti į jokius klausimus, pasistenkite kuo greičiau nutraukti pokalbį“, - pabrėžia L. Sadeckas.
Sukčiai dažnai imasi gudrybės sudaryti įspūdį, kad jiems rūpi nusikaltimo aukos lėšų saugumas. Jie taip pat gali naudotis papildoma informacija, rasta išorinėse duomenų bazėse, pavyzdžiui, žinoti nusikaltimo aukos vardą, pavardę, telefono numerį bei kitus duomenis, kuriuos pateikus potencialiai nusikaltimo aukai, susidaro tvirtesnis įspūdis, jog bendraujama su banko atstovu.
„Sukčiai bando pasinaudoti žmonių emocijomis ir sukelti paniką ar perdėtą pasitikėjimą, kad auka taptų labiau pažeidžiama ir mažiau dėmesinga. Taigi, jeigu sulaukėte keisto skambučio ar elektroninio laiško, neskubėkite atsakyti į klausimus ir pirmiausiai racionaliai įvertinkite situaciją. Esant neaiškumui rekomenduojame susisiekti su banku oficialiu ir viešai prieinamu kanalu bei papildomai pasiteirauti apie savo mokėjimo sąskaitą, pranešti apie gautą sukčių skambutį, banko darbuotojai mielai pagelbės šiose situacijose“, - teigė L. Sadeckas.
„Luminor“ banko sukčiavimo prevencijos ekspertai pataria:
Daugiau informacijos: Agnė Mažeikytė
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!