Nuo 2008 m. ekonomikos krizės „Euribor“ normos buvo rekordiškai žemos ir netgi neigiamos, tačiau šiuo metu prognozuojamas staigus palūkanų normų kilimas. Tam, kad įmonės galėtų geriau planuoti būsimas išlaidas ir apsisaugoti nuo jų padidėjimo, „Luminor“ bankas rekomenduoja paskolos palūkanų normą fiksuoti jau dabar.
COVID‑19 pandemijai slūgstant, pirmieji šių metų mėnesiai verslui teikė vilčių atsigauti, tačiau pasaulį sukrėtė karo veiksmai Ukrainoje.
„Šiuo metu didžiausi iššūkiai verslininkams yra susiję su tiekimo grandinių atkūrimu, naujų importo ir eksporto galimybių paieška, sparčiu energijos, žaliavų ir prekių kainų augimu, taip pat gyventojų perkamosios galios mažėjimu, nes kainos kyla greičiau nei vidutinis atlyginimas. Norint sėkmingai tęsti įmonės plėtrą, paskolos palūkanų normos fiksavimas gali būti vienas iš sprendimų“, – sako „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas Vytis Žegužauskas.
Europos pinigų rinkos instituto duomenimis, 6 ir 12 mėnesių „Euribor“ normos jau peržengė nulinę ribą. Ateityje taip pat prognozuojamas staigus šios normos augimas – manoma, kad iki šių metų pabaigos „Euribor“ gali padidėti iki 1 proc., o kitų metų pabaigoje – iki 2 proc.
Pasirinkę fiksuotas paskolos palūkanas, įmonių savininkai gali planuoti ateitį ir išvengti nepageidaujamų bazinės palūkanų normos svyravimų. Banko ekspertas atkreipia dėmesį, kad palūkanų normos fiksavimas gali pasiteisinti ne visoms įmonėms, tačiau pasitaiko atvejų, kai savininkui fiksavimas bus naudingas – pavyzdžiui, kai sudaromos ilgalaikės tiekimo sutartys ir sutarties kaina nustatoma ilgesniam laikui.
„Istoriškai „Euribor“ normos yra patyrusios didelių svyravimų – aukščiausia 6 mėnesių norma 2008 metų spalį buvo 5,4 proc. Po to ji pradėjo mažėti, o verslininkai nesidomėjo palūkanų normos fiksavimu, nes pinigų politika rodė, kad norma ilgainiui išliks žema. Dabar situacija pasikeitė. Svarstant savo galimybes reikia atminti, kad ilgalaikės palūkanų normos beveik visada bus didesnės nei trumpalaikės. Kainos fiksavimas ilgesniam laikui veikia kaip savotiškas draudimas – kai palūkanos didelės, gauni kompensaciją, o kai mažos – sumoki daugiau. Todėl palūkanų normos fiksavimas yra gera galimybė įmonėms, norinčioms efektyviau valdyti kaštų riziką“, – komentuoja V. Žegužauskas.
Šiuo metu „Luminor“ verslo klientams fiksuotos palūkanų normos taikomos kredito linijoms bei paskoloms investicijoms ir apyvartinėms lėšoms finansuoti. Palūkanų norma gali būti fiksuota iki penkerių metų ir taikoma paskoloms iki 3 mln. eurų. Didesnėms paskolos sumoms „Luminor“ bankas siūlo kitus sprendimus. Šiuo metu klientai dažniausiai renkasi fiksuotą palūkanų normą 3‑5 metų terminui.
Fiksuoti palūkanų normą iki vienerių metų galima ir kredito linijoms.
„Ekspertai pakankamai neblogai nuspėja ekonomikos įvykius pasaulyje, tačiau kiekvienas, investuojantis ar imantis paskolą, turi būti pasirengęs ir nenumatytiems įvykiams. Dabartinės prognozės rodo, kad iki metų pabaigos infliacija stabilizuosis, o kainų augimo tempai kas mėnesį mažės, nes kelios energijos ir žaliavų kainos istorinį maksimumą pasiekė jau 2022 metų pirmąjį pusmetį. Bet kuriuo atveju esame pasirengę įvertinti kiekvienos konkrečios įmonės galimybes ir rasti geriausius turimus sprendimus“, – informuoja „Luminor“ Verslo klientų skyriaus vadovas.
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!