Žemės ūkio sektorius, kaip ir daugelis kitų sričių, dėl klimato atšilimo susidurs su fizine ir pereinamojo laikotarpio rizikomis.
Kviečiame klausyti lapkričio 9 d. vykusio seminaro šia tema specialiame „Luminor“ banko interneto puslapyje.
Penktajame „Luminor“ banko organizuotame ESG seminare Susanna Vain, „Sustinere“ aplinkosaugos ekspertė, paaiškino žemės ūkio sektoriaus poveikį klimatui ir nuodugniai išnagrinėjo šiltnamio efektą sukeliančių dujų bei kitų aplinkai poveikį darančių veiksnių valdymą šiame sektoriuje.
„Žemės ūkis daro matomą poveikį biologinei įvairovei – kuo daugiau gamtos panaudojama laukams, tuo mažiau vietos lieka natūralioms buveinėms bei įvairiai florai ir faunai. Svarbu to nepamiršti, nes žemės ūkis nepaprastai daug naudos gauna iš biologinės įvairovės ir gamtos paslaugų, pavyzdžiui, apdulkinimo paslaugų, azoto kiekio dirvožemyje, natūralios apsaugos nuo kenkėjų ir vabzdžių,“ – pasakojo ji.
Ekspertė pasidalijo keliais žemės ūkio bendrovių („Auga“, „Atria“, „Arla“) pavyzdžiais, kaip įvertinti jų poveikį, įskaitant kai kurių produktų gyvavimo ciklo analizę.
Silver Kuus, „Agrone Grupp TBC“ plėtros vadovas, pasidalijo didelės žemės ūkio bendrovės kelione tvarumo link: „Kuo anksčiau pradėsite, tuo geriau – tai ilga kelionė. Mūsų atveju, mūsų skandinavų savininkų mąstysena ir Europos Sąjungos reglamentavimas labai sutapo, todėl supratome, kad reikia galvoti ne „kodėl“, o „kada“ patenkinsime suinteresuotųjų šalių tvarumo lūkesčius ir reguliuotojų reikalavimus. Pirmiausia sudalyvavome daugybėje mokymų, kad sužinotume, kas tai yra. Bendradarbiavome su išorės konsultantais, taip pat „Sustinere“ ir „Green Tiger Academy“, kurie padėjo apibrėžti mūsų poveikio sritis ir anglies dvideginio išmetimą.“
„Dabar jau nuodugniai suprantame savo anglies dvideginio pėdsaką ir dirvožemio sąlygas, susijusias su anglies kiekiu ir kitais parametrais. Iki 2022 m. įgyvendinome keletą veiksmų, kad sumažintume savo pėdsaką ir sudarėme veiksmų planą ateinantiems metams. Įsipareigojome iki 2030 m. 30 proc. sumažinti pagrindinių produktų išmetamų teršalų intensyvumą. Gana ambicingus tikslus, pavyzdžiui, neutralų poveikį klimatui, pasiekti gyvulininkystės srityje yra labai sunku, palyginti, pavyzdžiui, su grūdų verslu.“
Silver Kuus taip pat paaiškino, kokių veiksmų jų bendrovė ėmėsi ir kokias investicijas atliko pereidama prie klimatui neutralios verslo veiklos.
Indrek Julge, „Luminor“ banko verslo bankininkystės vadovas Estijoje pristatė „Luminor“ banko vaidmenį valdant klimato riziką šiame sektoriuje: „Kaip bankas, suprantame, kad ateinančių kartų vartotojams nereikės reglamentų, kad nustatytų taisykles. Mūsų tikslas – padėti savo klientams kurti atsparumą klimatui ir mažinti išmetamų teršalų kiekį. Apskritai, savo veikloje siekiame suprasti riziką. Taigi, dirbdami su kiekvienu klientu klausiame savęs – ar suprantame visas rizikas ir kokią naują riziką kelia klimato kaita? Jaučiamės užtikrinti, jei klientai yra pasirengę susidurti su ta rizika, o jei ne, turime su jais aptarti šiuos klausimus. Vienas iš būdų jiems padėti – siūlyti seminarus žinioms pagilinti, bet galime paremti jų planus ir finansiškai.“
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!