Mantas Skardžius, „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas | © Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“) nuotr.
Dirbtinis intelektas (DI) greitai tapo vienu svarbiausių veiksnių, formuojančių akcijų rinkos tendencijas. Dėl šios priežasties sėkmingai DI integruojančios įmonės tampa efektyvesnės ir patrauklesnės investuotojams, lyginant su konkurentais. Kaip įvertinti DI poveikį verslams ateityje ir atpažinti didžiausią investicinį potencialą, pasakoja „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius.
Pastaraisiais metais didžiosios technologijų bendrovės aktyviai siekė išnaudoti dirbtinio intelekto potencialą. Anot M. Skardžiaus, vien „Amazon“, „Microsoft“ ir „Google“ antrąjį 2024 m. ketvirtį išleido daugiau kaip 48 mlrd. JAV dolerių siekdamos sustiprinti savo DI galimybes. Taip pat dažnai su DI investuotojai sieja tokias įmones kaip „Nvidia“ ar net „Tesla“.
Nors pastaruoju metu didesnę įtaką „Tesla“ akcijų kainai turėjo įmonės vadovo Elono Musko politinė veikla, dažnas investuotojas ar automobilių mėgėjas veikiausiai taip pat prisimins, jog „Tesla“ naudoja DI savo autonominių transporto priemonių technologijose, siekdama sukurti savarankiškai važiuojančius automobilius. Anot eksperto, nepaisant eilę kartų nepasiektų ambicingų tikslų ir neištesėtų pažadų, įmonė DI integravimo automobilių sektoriuje išlieka lyderė.
„Taip pat svarbi DI rinkos dalyvė „Nvidia“ yra žinoma dėl savo grafikos procesorių, kurie yra esminiai komponentai DI sistemose. Be to, įmonė kuria ir specializuotas lustų sistemas transporto sektoriui, robotikai ir kitiems inovatyviems įrankiams. Tai leidžia bendrovei išlikti vienu svarbiausių žaidėjų technologijų rinkoje, todėl „Nvidia“ akcijos pastaraisiais metais patyrė išties įspūdingą augimą“, – pasakoja M. Skardžius.
Įdomu tai, kad sausio mėnesį šias ir kitas su DI siejamas įmonių akcijas gerokai supurtė iki tol mažai kam girdėtas kinų startuolis „DeepSeek“. Šis netikėtai pristatė naują DI modelį, kuris, kaip teigiama, gali konkuruoti su lig šiol išvystyta Vakarų technologija, patirdamas tik mažą dalį Vakaruose įprastų kaštų.
„Skirtingai nei tradicinius DI modelius, „DeepSeek“ paprasčiau taikyti ir pigiau pagaminti – bendrovė panaudojo pigesnius lustus ir sukūrė sistemą taip, kad jai vystyti nebereikėtų brangiausių ir pačių pažangiausių lustų. Natūralu, kad tokie pasiekimai sudrebino būtent tokių brangiausių ir pažangiausių lustų gamintoją „Nvidia“. Bendrovės akcijos patyrė didžiausią nuopuolį per visą istoriją – akcijų kaina per dieną smuko 17 proc., o visos įmonės rinkos vertė sumažėjo net 589 mlrd. JAV dolerių“, – sako ekspertas.
Kaip įvertinti investicijų į DI potencialą?
Pirmiausia, nors dirbtinio intelekto rinka yra viena sparčiausiai augančių, ji tebėra visiškai nauja ir viena nepastoviausių, sako ekspertas.
„Kaip matome iš „DeepSeek“ atvejo, DI sektoriuje investuotojai gali susidurti su dideliais svyravimais. Šiandien viena bendrovė gali būti rinkos lyderė, tačiau jau rytoj nauja technologija ar konkurentas gali gerokai pakeisti situaciją. Todėl prieš tikslingai investuojant būtent į su DI susijusias įmones, kaip ir bet kurios investicijos atveju verta pagalvoti, ar tokia didelė rizika atitinka jūsų finansinius tikslus, prioritetus ir galimybes.“, – tvirtina ekspertas.
Jei jau nusprendėte, kad DI – jūsų finansiniam skoniui, verta prieš investuojant pasidomėti DI technologijas kuriančių įmonių produktais, jų paskirtimi ir įgyvendinama strategija – tai padės įvertinti jų stipriąsias ir silpnąsias puses, suprasti jų konkurencinį pranašumą bei augimo potencialą rinkoje. Taip pat svarbu įvertinti, kaip DI integracija prisideda prie įmonės verslo modelio ir ar tai suteikia ilgalaikį konkurencinį pranašumą, pabrėžia M. Skardžius.
„Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas taip pat pastebi, kad investuotojai dažnai investicijų pasaulyje pasiklysta investuodami nebūtinai į tai, ko tikėjosi.
„Štai jau minėta „Tesla“ iš esmės yra automobilių gamintojas, tačiau investuotojai šią įmonę mėgsta „suplakti“ su DI technologijų sektoriaus grandais“, – įspėja ekspertas.
Alternatyvios investavimo į DI galimybės
Viena iš alternatyvų – investuoti į investicinius fondus ar biržoje prekiaujamus fondus (ETF), kurie yra orientuoti į DI, sako M. Skardžius. Šie fondai leidžia investuotojams diversifikuoti portfelį, išskaidant riziką tarp skirtingų DI sektoriuje veikiančių įmonių. Tokiu būdu jūsų akcijų portfelį veikiausiai papildys ir debesų kompiuterijos (angl. cloud computing) įmonės ar duomenų analizės kompanijos, kurių produktai padeda apdoroti didžiulius duomenų kiekius.
„Taip pat verta atkreipti dėmesį į bendroves, kurios nėra tradicinės technologijų įmonės, tačiau integruoja DI sprendimus savo kasdienėje veikloje. Nustebsite – tokių potencialių kandidatų gali būti neįtikėtinai daug. Pavyzdžiui, DI plėtra gali gerokai pagelbėti sutrumpinant naujų vaistų kūrimo terminus, optimizuoti logistikos procesus ar prisidėti prie klientų aptarnavimo kokybės didinimo – visa tai, tikimasi, didins DI diegiančių įmonių pardavimus arba leis nuosekliai taupyti kaštus, taip ilgainiui didinant pelningumą ir akcijų patrauklumą“, – teigia ekspertas.
Anot M. Skardžiaus, svarbiausia, kad kiekviena investicija būtų kruopščiai apgalvota ir pagrįsta aiškia strategija. Investuotojams svarbu ne tik vertinti esamas galimybes, bet ir stebėti, kaip įmonės realiai pritaiko DI sprendimus, kokią naudą tai duoda jų veiklai ir kokios yra ilgalaikės tokio įrankio taikymo perspektyvos. Ekspertas taip pat primena, kad investavimas visada susijęs su rizika.
Daugiau informacijos: Severa Augusta Lukošaitytė
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!