Po žmogaus mirties artimieji paveldi ne tik mirusiojo kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą, bet ir skolas, tarp jų – ir būsto paskolas. Tai reiškia, kad prieš priimdami palikimą, turėtumėte atidžiai susipažinti su jo sudėtimi ir įvertinti, ar jums būtų naudingas toks sprendimas.
Mirusio žmogaus artimieji neretai nepagalvoja, kad velionio palikimas yra ne tik sukaupti pinigai, būstas, asmeniniai jo daiktai, bet ir... skolos. Todėl mirus žmogui, kurio paveldėtoju esate, reikėtų pirmiausia kreiptis į notarą, kad žinotumėt, ką tiksliai paveldėjote. Jeigu paaiškėja, kad velionis turėjo paskolų, rekomenduojama aptarti su paskolomis susijusius klausimus šeimoje, įvertinti visas aplinkybes ir finansinę situaciją.
„Artimo žmogaus mirtis yra vienas didžiausių stresų, todėl neretai artimieji sprendimus priima gerai nepasigilinę, skubėdami. Vis tik patarčiau nuodugniai išsiaiškinti ir ramiai priimti sprendimą, ką turėtumėte paveldėti ir ar norėsite palikimą priimti“, - sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.
Paveldimo turto administravimą vykdo notaras, kuris surenka informaciją apie mirusiojo turtą ir įsipareigojimus, įskaitant paskolas. Palikimas gali būti priimtas bendra tvarka – tokiu atveju įpėdinis visiškai atsako už mirusiojo kreditinius įsipareigojimus – tiek paveldėtu, tiek savo turtu. Tačiau taip pat galite palikimą priimti pagal turto apyrašą – tai paveldėtojui leis apsisaugoti nuo paveldimo turto vertę viršijančių įsipareigojimų.
„Sudarę turto apyrašą būsite apsaugoti nuo situacijos, kai laikui bėgant sužinote apie velionio įsipareigojimus, kurie viršija jūsų galimybes ar smarkiai pablogina jūsų finansinę situaciją. Todėl suskaičiuoti visą palikimą ir padaryti apyrašą yra rekomenduojama norintiems apsisaugoti nuo netikėtumų“, - sako „Luminor“ banko ekspertė.
Vienais atvejais turto apyrašo sudarymas yra privalomas, pavyzdžiui, jei įpėdinis yra nepilnametis arba įpėdinį atstovauja įgaliotas asmuo, tačiau kitais atvejais sąrašas sudaromas tik paties įpėdinio prašymu. Turto apyrašą pagal paveldėtojo prašymą atlieka antstolis.
Priimant sprendimą dėl palikimo priėmimo, svarbu žinoti, kad palikimas gali būti priimtas arba atmestas tik visas, paveldėtojas negali priimti kaip palikimą tik turtą, bet nepriimti turėtų kreditų. Todėl jei gavę palikimą nepasidomėjote pas notarą, gali būti, kad laikui bėgant jūsų laukia nemaloni staigmena – žinia apie įsiskolinimą bankui.
Apie mirusiojo turėtas banko paskolas paveldėtojas gali sužinoti iš banko. Tarkime, jei turto paveldėtojai nesikreipia į banką ir nemoka kredito įmokų, tuomet bankas pateikia užklausą į Registrų centro Testamentų registrą, kad išsiaiškintų, kas paveldėjo ar kreipėsi į notarą dėl mirusio žmogaus turto paveldėjimo. Iš Registrų centro gavus duomenis apie paveldėtojus, jie informuojami, kad yra atsakingi už mirusio žmogaus skolas bankui bei raginami ją sumokėti.
Jei esate paveldėtojas ir žinote apie velionio paskolas, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į banką, informuojant apie skolininko mirtį. Jei paveldėtojas turi informacijos apie mirusiojo kreditą, reikėtų pasirūpinti paskolos įmokomis, kad nebūtų vėluojama, nes paskolos mokėjimai nėra nukeliami, jie kaupiasi ir delsiant kurį laiką gali susidaryti nemažos sumos, kurios paveldėtojui sukels nemažai rūpesčių.
Po artimo žmogaus mirties taip pat rekomenduojama pasidomėti, ar velionis turėjo draudimo sutartis, numatančias kompensacijos išmokėjimą mirties atveju. Kompensacija mokama atsižvelgiant į draudimo sutarties sąlygas, tačiau mirties atveju gali būti nemenka parama paveldėtojams. Kompensacija išmokama įpėdiniams arba polise nurodytam asmeniui, kuris vėliau gali nuspręsti, ar pinigus panaudoti paskolos likučiui apmokėti, ar kitiems tikslams.
Daugiau informacijos: Agnė Mažeikytė
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!