Andrius Kvakšys, „Luminor“ būsto kredito produkto vadovas

Andrius Kvakšys, „Luminor“ būsto kredito produkto vadovas

Pastaruoju metu lietuviai dažniau skolinasi dar tik statomam būstui įsigyti, rodo „Luminor“ banko duomenys. Šią tendenciją lėmė aktyvi gyvenamojo nekilnojamojo turto rinka – naujai pastatyti butai išgraibstomi žaibišku greičiu, todėl vis daugiau gyventojų juos perka tiesiog iš brėžinių. Nebaigtos statybos būsto pirkimas yra susijęs su tam tikromis rizikomis, kurioms pasirengti reikėtų iš anksto – banko būsto kreditavimo ekspertas aptaria svarbiausias.

Per pirmus tris 2021 metų ketvirčius „Luminor“ Lietuvoje išdavė būsto paskolų už 114 mln. EUR – pustrečio karto daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2020 metais. Pasako banko eksperto, kadangi naujos statybos butų pasiūla nespėja pavyti paklausos, padaugėjo ir sandorių dėl nebaigtos statybos butų įsigijimo. 

Pagrindinės rizikos, perkant butą nebaigtos statybos name ar dar tik iš brėžinio yra susijusios su nekilnojamojo turto vystytojo įsipareigojimais – kas nutiks, jei vystytojas nespės laiku užbaigti statybos arba pasikeis tam tikros aplinkybės, pavyzdžiui, išaugs statybos kaina? Šiuos dalykus svarbu numatyti su vystytoju sudaromoje preliminarioje būsto pirkimo‑pardavimo sutartyje bei gerai išstudijuoti, su kokiomis sąlygomis sutinkate. 

„Perkant būstą, kurio statyba bus užbaigta dar tik po kelerių metų svarbu suprasti, kad kuo ilgesnis laikotarpis – tuo didesnė tikimybė, jog tam tikros aplinkybės gali kisti. Pavyzdžiui, išaugus statybinių medžiagų kainoms projekto vystytojui gali kilti pagunda padidinti parduodamo būsto kainą. Ar jis galės tai padaryti, numatyta preliminarioje būsto pirkimo‑pardavimo sutartyje, tad pirmas žingsnis po to, kai jau išsirenkate gyvenamąją vietą, yra labai gerai išstudijuoti sutarties sąlygas“,

- sakė „Luminor“ banko būsto kreditavimo produkto vadovas Andrius Kvakšys. 

Pasak A. Kvakšio, jei būstą planuojama pirkti skolintomis lėšomis, galimybes gauti paskolą taip pat reikėtų vertinti dar prieš sudarant preliminarią sutartį su būsto pardavėju ar sumokant būsto rezervavimo mokestį.

„Kitas svarbus dalykas – terminai. Su banku sudaromoje būsto kreditavimo sutartyje sutariama, iki kada turėsite įregistruoti 100 proc. perkamo nekilnojamojo turto baigtumą. Standartiškai šis terminas apima 12 mėnesių ir jį reikėtų suderinti su tuo terminu, kurį numatėte su būsto statytoju. Vėluojant įregistruoti turtą kreditorius pritaikytų sutartyje numatytas nuobaudas, tarkim, padidintas paskolos palūkanas“, - teigė A. Kvakšys.

Anot eksperto, taip pat svarbu įsitikinti, kad su nekilnojamojo turto vystytoju sudarytoje sutartyje esate sutarę, kas įvyktų, jei jis nespėtų užbaigti objekto iki sutarto termino – ar pardavėjas atlygintų jums patirtus finansinius ir laiko nuostolius.

Jeigu planuojate skolintis ne tik statomo būsto įsigijimui, bet ir jo įrengimui, iš anksto aptarkite tai su banko specialistais. Banko išmokama paskolos suma yra susijusi su perkamo turto verte, tad būsto įrengimui skirtos lėšos paskolos gavėjui išmokamos dalimis.

„Nepaisant to, ar būsto paskolos dalis skirta jam įsigyti, ar įrengti, kreditas paskolos gavėjui visuomet išmokamas atsižvelgiant į nekilnojamojo turto vertę. Tad būsto įrengimą gyventojai pirmiausiai turi finansuoti nuosavomis lėšomis, o kai turto vertė padidėja, bankas išmoka dalį įrengimui skirto kredito. Atkreipčiau dėmesį, kad turto vertės augimas nėra lygus į būstą investuotos sumos dydžiui, todėl iš anksto įvertinkite būsto įrengimo kaštus su statybos ir apdailos specialistais, pasikonsultuokite su nekilnojamojo turto vertintojais, kad būtumėte tikri, kiek nuosavų lėšų jums prireiks“, - papildė A. Kvakšys.

Tiesa, nebaigtos statybos būsto įsigijimas turi ir tam tikrų privalumų. Kai kurie projektų vystytojai statybų pradžioje pirkėjams suteikia didesnes nuolaidas, taip pat galite laisviau rinktis, kaip įrengti būstą ar jį išplanuoti.

„Mūsų duomenimis, dažniausiai tokį būstą perka jauni specialistai didžiuosiuose šalies miestuose. Tai asmenys, šiuo metu gyvenantys nuomojamame ar nuosavame bute, galintys laukti, kol naujas būstas bus pastatytas. Tokio įsigijimo motyvas paprastas – sutinkama laukti, kad ateityje būtų pagerintos gyvenimo sąlygos“, - teigė A. Kvakšys.

Apie „Luminor“
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

Daugiau informacijos: Agnė Mažeikytė

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!