Išaugusios energijos kainos yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl smulkios ir vidutinės Baltijos šalių įmonės šiais metais atsisako planų plėsti verslą – tokią situaciją rodo „Luminor“ banko užsakymu atlikta verslo apklausa.
Beveik pusė (44 proc.) Baltijos šalių smulkiojo ir vidutinio verslo vadovų mano, kad energijos kainos turės reikšmingos įtakos jų įmonės veiklos rezultatams artimiausiais metais. Rimčiausiai energijos kainų poveikį vertina Estijos verslininkai – 48 proc. mano, kad energijos kainų kilimas paveiks jų verslą, tokios nuomonės laikosi ir latviai (46 proc. apklausos dalyvių). Ramiausiai reaguoja lietuviai – 38 proc. mano, kad energetikos kainos paveiks verslą.
„Energijos išteklių kaina jau nuo praėjusių metų turi nemažą įtaką įvairaus dydžio verslui, artimiausiu metu situacija greičiausiai taip pat nepasikeis. Poveikį jaučia įvairių sričių įmonės, tad situaciją palengvintų alternatyvių energijos šaltinių užsitikrinimas, tačiau susidurdami su šių dienų realybe nemažai verslininkų neplanuoja skolintis ar investuoti“, - tendencijas apžvelgia „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas Vytis Žegužauskas.
Iš 750 apklausoje dalyvavusių Baltijos šalių įmonių 226 planuoja šiais metais plėsti savo verslą. Likusieji apklausos dalyviai to daryti neplanuoja arba dar yra neapsisprendę. Tie, kurie verslo plėtoti šiemet neketina, nurodė tai daryti verčiančias priežastis. Pirmoje vietoje nurodoma infliacija (52 proc. apklausos dalyvių), antroje vietoje – energijos kainos (33 proc.). Taip pat kaip svarbias priežastis, stabdančias verslo plėtrą, verslininkai nurodė Rusijos karą prieš Ukrainą, investicijų trūkumą, EURIBOR kilimą.
Nepaisant energijos kainų poveikio verslui, daugiau nei pusė apklaustų verslininkų neplanuoja investuoti į alternatyvius energijos šaltinius, penktadalis verslininkų nėra dėl to apsisprendę – ieško ir diskutuoja apie galimybę investuoti į alternatyvius energijos šaltinius – saulės baterijas, vėjo jėgaines ir kt.
„Akivaizdu, kad energetiniai ištekliai daro didelį poveikį verslo situacijai, todėl būtų racionalu jau dabar apsvarstyti galimybę šį poveikį sumažinti. Vienas iš būdų tai padaryti – investuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius bei pereiti prie tvarios energijos naudojimo verslo vystymui. Laikui bėgant tokie sprendimai taps nebe rekomendacinio pobūdžio, o privalomi bet kuriam apie ateitį galvojančiam verslui, tad galbūt verta tam ruoštis pradėti jau dabar“, - sako V. Žegužauskas.
„Luminor“ banko užsakymu bendradarbiaujant su tyrimų agentūra „Norstat“ apklausa buvo atlikta 2023 metų balandžio mėnesio pabaigoje Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, apklausus 750 smulkių ir vidutinių įmonių vadovus.
Daugiau informacijos: Indrė Baltrušaitienė
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!