Įsteigti savo įmonę Lietuvoje yra labai paprasta – viską galima padaryti internetu neišėjus iš namų.

Kas be ko, už greičio ir paprastumo gali slypėti ir tam tikros kliūtys, dėl kurių vėliau gali tekti patirti papildomas išlaidas. Pavyzdžiui, galbūt norėsite užtrukti kiek ilgiau nei kelias sekundes, kad sugalvotumėte pavadinimą savo įmonei – juk norint jį vėliau pakeisti, teks mokėti. Kitas sprendimas, kurį reikia priimti pildant įmonės steigimo paraišką yra įmonės finansiniai metai. Paprastai daugelis įmonių Lietuvoje renkasi kalendorinius metus, tačiau sezoninės veiklos atveju reikėtų bent jau apsvarstyti ir kitus variantus. Net jei iš karto į tai neatkreipiame dėmesio, šis sprendimas yra pirmas žingsnis prieš pradedant tvarkyti apskaitą.
 
Žodis „apskaita“ dažnai vis dar skamba taip sudėtingai versliai mąstantiems žmonėms, kad įsibaiminę jie gali taip ir likti samdomais darbuotojais ir dirbti kažkam kitam. Gaji bendra nuomonė, kad apskaita yra toks specifinis dalykas, kad geriau ją atiduoti tvarkyti šios srities specialistams. Žinoma, visada galima rinktis pasamdyti specialistą arba pirkti paslaugą iš apskaitos įmonės, bet naujai įsteigta įmonė paprastai labai rūpestingai taupo kiekvieną eurą. Todėl, bent jau pradžioje, verta pabandyti ir kiek įmanoma daugiau daryti patiems.
 
Norime jus padrąsinti: apskaitos baimė tikrai neturėtų būti jums kliūtis steigti įmonę. Be to, ji galėtų būti ta sritis, kurioje galite sutaupyti. Tai ne aukštoji matematika. Kaip ir įmonės steigimas, apskaita yra nesunkiai įveikiama užduotis.
 
Aišku, pirmiausia, kaip ir imantis bet kokio naujo dalyko, reikia šio bei to išmokti. Turite suprasti pagrindines apskaitos sąvokas. Kai tik sužinosite, kas yra balansas ir pelno (nuostolių) ataskaita, ženkite dar vieną žingsnį. Yra didžiulė buhalterinės apskaitos kursų ir knygų pasiūla, tad ši maža investicija apsimoka siekiant užtikrinti sklandų įmonės reikalų tvarkymą ir išvengti problemų. 
 
Iš esmės apskaita reiškia įvairių apskaitos dokumentų rengimą. Šiandien šią užduotį gerokai palengvina kompiuterinės programos; jums tereikia pasirinkti patogią apskaitos programą už jums tinkamą kainą. Prie programos esanti pagalbos funkcija ir vartojimo instrukcija gali būti papildomas ramstis. Augant  įmonei gali „augti“ ir jos apskaitos programa ją papildant vartotojais ir funkcijomis.  
 
Tikėtina, kad smulki įmonė pradžioje nesudarinės sudėtingų sutarčių. Didžiąją dalį gaunamų dokumentų greičiausiai sudaro pirkimo sąskaitos faktūros, kurias reikia apmokėti ir išsaugoti. Dabar sąskaitų faktūrų judėjimas daugiausia vyksta elektronine forma ir jos yra saugomos elektroniniu formatu 10 metų pagal Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymą. Kai tik pirkimo sąskaita faktūra yra įvedama į sistemą, lieka greita patikra, ar viskas gerai, ir siunčiate sąskaitą faktūrą apmokėjimui. Tai daroma ir automatiškai; jums tereikia įsitikinti, kad programoje yra nustatyta sąsaja su jūsų banko sąskaita.
 
Be įvairių išlaidų ir pirkimo sąskaitų faktūrų, jums reikia tvarkyti ir pardavimo sąskaitas faktūras. Jas taip pat gali formuoti programa. Pasirinkite klientą, kuriam norite pateikti sąskaitą faktūrą už produktą ar paslaugą, pasirinkite produktą su iš anksto nustatyta kaina ir patvirtinkite sąskaitą faktūrą. Dabar ją galite pateikti klientui siunčiant kaip dokumentą PDF formatu arba kaip elektroninę sąskaitą faktūrą ir laukti jos apmokėjimo. Atlikus paminėtus veiksmus, jūsų finansinės ataskaitos bus taip pat formuojamos automatiškai, ir jose įmonės vadovybė galės matyti detalią verslo operacijų apžvalgą.
 
Jei esate darbštūs ir norite skirti šiek tiek laiko, kad įgytumėte apskaitos pagrindus, galėsite apskaitą tvarkyti savarankiškai. Patys tvarkydami apskaitą sutaupysite daug pinigų smulkiam verslui ir tapsite pranašesni už konkurentus, kurie išleidžia šimtus eurų mokėdami už šią paslaugą.
 

 

Atgal