• Bankinis sektorius sumaištyje
  • Centriniai bankai tęsia kursą
  • Kinijos ekonomika rodo atsigavimo ženklus

Pavasaris šiemet prasideda galbūt su tam tikra ramybės viltimi po pakankamai chaotiškų 2022‑ųjų, kurie buvo pažymėti ne tik karo, bet ir energetikos krizės, šoktelėjusios infliacijos bei per pastaruosius dešimtmečius sparčiausiai augusių palūkanų normų. Šiai vilčiai kovą dar nebuvo lemta išsipildyti, mat bankiniame sektoriuje kilusi sumaištis susilpnino pasitikėjimą ekonomine situacija ir rinkos dalyvius dar kartą paragino iš naujo persvarstyti savo lūkesčius.

Pagrinde dėl neramumų bankiniame sektoriuje, finansų rinkos kovą patyrė reikšmingus svyravimus. Nepaisant to, išsivysčiusių šalių akcijų rinkų indeksas MSCI World (EUR) per mėnesį kilo 0,60 %, tuo tarpu besivystančių šalių akcijų indeksas MSCI Emerging Markets (USD) kilo 2,70 %.

Įtampa bankiniame sektoriuje

Po rinkoms šoką sukėlusių Silicon Valley Bank bei Signature Bank (kartu su kitais) žlugimo, didžiausias investuotojų dėmesys nukrypo į likusį bankinį sektorių, rinkos dalyviams stengiantis įvertinti visos bankinės sistemos pažeidžiamumą. Sprendimas kompensuoti abiejų aukščiau minėtų bankų indėlius tikrai prisidėjo prie baimių sumažinimo. Taip pat prie to prisidėjo ir papildomos JAV centrinio banko paskelbtos skolinimo priemonės indėlius priimančioms institucijoms. Nepaisant to, kol kas nėra iki galo aišku, ar šios priemonės bus pakankamos numaldyti investuotojų bei klientų susirūpinimą ir prireiks kiek daugiau laiko įvertinti žalą visam bankiniam sektoriui bei atgauti pasitikėjimui. Tą tarsi ir liudija faktas, kad finansinis sektorius, ir ypatingai vadinamieji JAV mažesnieji (regioniniai) bankai, pastaruoju metu stipriai atsilieka nuo likusios akcijų rinkos.

Finansinis sektorius gerokai atsilieka nuo S&P 500 akcijų indekso (Sausio 1d. vertė = 100)

Šaltinis: Bloomberg LP

Nauji rūpesčiai centriniams bankams

Kaip ir tikėtasi, paskutiniame susitikime JAV centrinis bankas (FED) nusprendė pakelti palūkanų normas dar 0,25 %, taip pasiekdami naują 4,75‑5 % lygį. Po susitikimo FED investuotojams pranešė net dvi svarbias žinias: viena, kiek įprastesnė, apie išliekantį nusiteikimą suvaldyti vis dar aukštą infliaciją; kita buvo kiek labiau orientuota į galimas pagalbines priemones finansiniam sektoriui. Infliacijos atžvilgiu, FED ir toliau yra nusiteikęs taikyti monetarines priemones (t.y. palūkanų normų kėlimą) ekonominės veiklos sulėtinimui, nors dalis centrinio banko tarybos narių tiki, kad šiuo metu esame visai netoli aukščiausio palūkanų normų taško. Kalbant apie neramumus bankiniame sektoriuje, FED paliudijo esąs nusiteikęs pasinaudoti papildomais likvidumo didinimo įrankiais, kaip kad didesnės ar lankstesnės sąlygos skolinti finansų institucijoms. Bet kokiu atveju, JAV centrinis bankas vertina šalies bankų sektorių kaip tvirtą ir tikrai galintį atlaikyti jam šiemet mestus iššūkius.

Mėnesio viduryje, mes taip pat galėjome stebėti Europos Centrinio Banko (ECB) susitikimą, kurio metu palūkanų normos buvo pakeltos dar 0,50 %. Vėlesniuose komentaruose banko atstovai tvirtino, kad ateityje jie norės matyti naujausius ekonominius rodmenis prieš priimdami sprendimą dėl tolimesnės palūkanų normų krypties. Vis tik kovą finansų rinkose vyravęs sujudimas, galimas daiktas, kiek sumažins aiškumą dėl būsimų ECB sprendimų. Tuo tarpu centrinis Jungtinės Karalystės bankas (Bank of England) ir toliau kėlė palūkanų normas 0,25 %, taip pratęsdami savo strategiją išliekančios aukštos infliacijos atžvilgiu.

Kinijos ekonomikos rodmenys liudija atsigavimą

Remiantis Kinijos ekonominiais duomenimis galima stebėti ekonominio atsigavimo ženklus. Pramonės gamyba palyginti su praėjusiais metais kilo 2,4 %, nors pakilimas ir buvo kiek lėtesnis, nei buvo tikėtasi (2,6 %). Taip pat Kinijos institucijos jau ankščiau yra išreiškę įsipareigojimą palaikyti ekonominį šalies augimą likvidumo priemonėmis. Tik pernai metų gale panaikinus didžiąją dalį COVID‑19 apribojimų, Kinijos vartotojai galėjo grįžti prie įprastinių išlaidų įpročių (mažmeniniai pardavimai sausį‑vasarį kilo 3,5 % palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai), kartu prisidėdami prie išaugančių gamybinių pajėgumų. Įdomu tai, kad Kinija lig šiol oficialiais duomenimis nesusiduria su dideliais infliacijos iššūkiais – priešingai – valdžios atstovai galimai netgi stengiasi užbėgti defliacijos veiksniams už akių. Tai išties Kiniją daro išskirtine pasaulyje, kur didžioji dalis ekonomikų fiksuoja kur kas didesnius infliacijos rodiklius, nei centriniai bankai norėtų.

„Luminor“ investicijų komandos požiūris, angl. House View

Nesiliaujančių svyravimų fone šiuo metu laikomės pakankamai nuosaikios strategijos. Tuo remiantis, ir toliau išlaikome neutralią rizikų alokaciją, kol laukiame tolimesnių ekonomikos rodiklių bei rinkos dinamikos. Natūralu, išaugę svyravimai rinkoje gali kurį laiką išsilaikyti, kol pasitikėjimas bankiniu sektoriumi grįš į senąsias vėžes.

 

Luminor investicijų komandos požiūris – „House View“

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.