• JAV prezidento rinkimų pabaiga ir naujienos apie COVID‑19 vakciną didino rinkos dalyvių norą investuoti – akcijų kainos šoktelėjo į viršų
  • Dėl vakcinos efekto ir kitų teigiamų naujienų akcijų augimas gali tęstis ir iki metų pabaigos, tačiau pernelyg didelis optimizmas įprastai kartu atneša ir didesnę riziką 

Lapkričio mėnuo istorinio sezoniškumo perspektyvoje yra įprastai teigiamas mėnuo akcijų kainoms, ypač tais metais, kai įvyksta JAV prezidento rinkimai. Šis lapkritis ne tik buvo teigiamas mėnuo, bet ir pasižymėjo išskirtinai dideliu augimu – pasaulio akcijų indeksas (MSCI ACWI eurais) šoktelėjo net 9,3%.

Pasaulio akcijų indekso mėnesinis pokytis (eurais)


Šaltinis: Bloomberg

Nors tokį augimą paskatino ne vienas veiksnys, reikšmingiausią poveikį turėjo naujienos, jog kelios įmonės sukūrė efektyvią vakciną nuo COVID‑19, kuri jau gruodžio viduryje bus pradėta naudoti. Investuotojai, kuriuos slėgė spalio pabaigoje įvesti arba dar svarstomi nauji karantino apribojimai Europoje ir JAV, pasitiko naujienas apie vakciną itin pozityviai ir į akcijų kainas buvo įskaičiuojama, jog netrukus gyvenimas ir ekonomika grįš į senas vėžes. 

Praėjusį mėnesį ženkliausiai augo cikliški ir labiausiai karantino apribojimų paveikti sektoriai – energetikos, oro linijų, viešbučių, kruizinių laivų operatorių, nekilnojamojo turto ir kt. Tokių įmonių akcijų kainos nuo kovo mėnesio atsigavo tik iš dalies, kadangi jų finansinė situacija išliko sudėtinga. 

2020 m. nukentėjusių sektorių indeksų dinamika

Šaltinis: Bloomberg

Šių metų akcijų rinkos žvaigždžių FANMAG1 akcijos lapkritį kilo ne taip sparčiai ir kainos nepranoko rugpjūčio mėnesį pasiektų aukštumų. Tuo tarpu Nasdaq 100 indeksas sugebėjo pranokti vasarą pasiektas aukštumas tik gruodžio pradžioje. Apibendrinant, lapkritį stebėjome iki tol atsilikusių sektorių bandymą „pasivyti“ kitų sektorių kainų augimą. Visa tai rodo, jog vyksta reikšminga sektorių rotacija.

FANMAG pokytis ir rinkos kapitalizacija

Šaltinis: Bloomberg

Pasibaigę prezidento rinkimai JAV taip pat prisidėjo prie akcijų kainų augimo. Nors yra sunku įvertinti, ar Donaldo Trumpo pergalė rinkimuose būtų silpniau pasitikta akcijų rinkose, tačiau Joe Bideno pergalė atnešė palengvėjimą investuotojams. Iki rinkimų buvo baimintasi, jog JAV visuomenė tapo labai susiskaldžiusi ir įtampa tarp respublikonus ir demokratus palaikančiųjų pusių gali sukelti neramumus ar net riaušes didžiųjų miestų gatvėse.

Nepaisant to, gyventojai priėmė demokratų pergalę rinkimuose be didesnių incidentų, net D. Trumpui vis dar nepripažįstant pralaimėjimo.

Remiantis įtakingu Amerikos investuotojų asociacijos2 tyrimu, didelė dalis investuotojų, didžiąją šių metų dalį turėję pesimistinį požiūrį į rinkas, galų gale pakeitė nuomonę ir tapo „buliais“ – tyrimas parodė, jog apklaustieji buvo nusiteikę optimistiškiausiai nuo 2018 m. sausio mėnesio. Tą pačią tendenciją parodo ir pinigų srautai į akcijų ETF fondus, kurie pritraukė daugiausiai lėšų nuo 2018 m. sausio ir kovo mėnesių.

AAII apklausos rezultatai ir S&P 500 indeksas

Šaltiniai: Bloomberg, AAII

Investicijų į inv. fondus ir ETF srautai ir S&P 500 indeksas

Šaltiniai: Bloomberg, ICI

2018 m. sausio mėnesį stebėta euforija rinkose sutapo su ekonominio sulėtėjimo pradžia, kai dvejus metus trukęs akcijų kainų augimas pasibaigė. Naujos aukštumos buvo pasiektos tik 2019 m. gruodžio mėnesį. Praėjusiais metais ekonominė situacija buvo sudėtinga, tačiau akcijų kainą kėlė viltys, jog JAV ir Kinija pasirašys tarpusavio prekybos sutartį, kuri paskatintų ekonomikų augimą. Šių metų sausio viduryje prekybos sutartis galų gale buvo pasirašyta, akcijų indeksai pasiekė rekordines aukštumas, tačiau jau po mėnesio COVID‑19 pandemija lėmė vieną sparčiausių akcijų indeksų kritimų istorijoje. 

Ar turėtume nerimauti dėl rinkose stebimo pernelyg didelio optimizmo? Nebūtinai, jeigu vakcinacija bus sėkminga ir karantino apribojimai bus panaikinti, ekonomikos augimas gali ir vėl sugrįžti į sveiko augimo teritoriją, ir akcijų kainos liks pakylėtos ilgesnį laiko tarpą. Svarbu pabrėžti, jog dauguma investuotojų jau nebesitiki išvysti didesnio akcijų kainų kritimo artimiausiu metu. Tai dar nereiškia, jog taip ir bus. Anaiptol, pastarieji treji metai akcijų rinkose parodo, jog rinkose galima tikėtis itin greitų ir staigių judesių.

Pasaulio akcijų indeksas (MSCI ACWI, USD)

Šaltinis: Ned Davis Research

Nors rinkos dalyviai viliasi, jog netrukus gyvenimas grįš į senas vėžias, dauguma fundamentalios analizės rodiklių rodo, jog akcijų kainos yra pernelyg „brangiai“ įvertintos. Be to, JAV vis dar nebuvo susitarta dėl naujos ekonomikos skatinimo programos. Nepaisant visų naujienų apie vakciną, jeigu dėl spartaus COVID‑19 plitimo JAV visgi bus priversta įvesti karantino apribojimus, pasekmės ekonomikai gali būti liūdnos. Taip pat, net pozityvaus scenarijaus metu, neaišku ar ekonomika sugebės atsitiesti iki prieš koronaviruso pandemijos buvusio lygio, kadangi karantinas lėmė bankrotų bangą bei didelį nedarbo lygio šuolį. Visa tai neigiamai paveiks vartojimą ilguoju laikotarpiu. Tuo tarpu akcijų indeksai siekia rekordines aukštumas ir manome, jog būtent tokiu metu reikalingas tam tikras atsargumas rinkose.


1Sutrumpinimas įmonių Facebook, Apple, Netflix, Microsoft, Amazon ir Alphabet (Google)
2Amerikos individualių investuotojų asociacija (angl. American Association of Individual Investors, AAII)

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.