Shifting gears in the global defence race

  • Europoje paskelbti planai didinti išlaidas
  • Kol nežinomybė dėl prekybos tarifų nemažėja, Federalinė rezervų sistema (FED) stabteli
  • Išliekant neapibrėžtumui dėl pasaulinės prekybos ir politikos, aukso kaina kyla į aukštumas

Kovas buvo reikšmingų pokyčių politikoje ir pasaulinėse rinkose mėnuo. Aukso kainos pasiekė rekordines aukštumas investuotojams ieškant saugesnių alternatyvų didėjant susirūpinimui dėl JAV prekybos politikos ir didėjančios pasaulinės įtampos. Išliekant nežiniai dėl tolimesnės JAV paramos, Europos vyriausybės paskelbė apie didelius gynybos išlaidų planus, taip rodydamos posūkį link didesnės savo saugumo kontrolės. Tuo tarpu JAV atsargūs FED sprendimai atspindėjo susirūpinimą dėl lėtesnio augimo ir didėjančios infliacijos.

Dėl to išsivysčiusių rinkų akcijos (remiantis MSCI World EUR indeksu) atpigo 8,01%, o besivystančių rinkų akcijos (remiantis MSCI Emerging Market EUR indeksu) leidosi 3,13%. Per tą patį laikotarpį 10 metų trukmės JAV iždo obligacijų pajamingumas išliko gana stabilus ir svyravo apie 4,2%, vos pakitęs nuo 4,23% prieš mėnesį, o Vokietijos 10 metų trukmės iždo obligacijų pajamingumas išaugo iki 2,73% nuo 2,39% prieš mėnesį.

Europa didina išlaidas gynybai

Kovo mėnesį Europa pristatė ambicingus išlaidų planus gynybos pajėgumams stiprinti. Europos Komisija pristatė programą „ReArm Europe“, skirdama 800 mlrd. eurų investicijoms į gynybą, o tokios šalys kaip Vokietija ir JK sekdamos įkandin skelbė apie didinamus gynybos biudžetus. Šios iniciatyvos atspindi Europos žingsnį link didesnės atsakomybės už savo saugumą reaguojant į galimai sumažėjusią JAV paramą regionui. Neseniai priimtas prezidento D. Trumpo sprendimas sustabdyti karinės pagalbos teikimą Ukrainai ir jo raginimai Europai tvarkytis su savo gynyba paskatino Europos šalis padidinti savo karines išlaidas. Šis pokytis taip pat paveikė pasaulinę gynybos pramonę, nes JAV gynybos įmonės, tokios kaip „Lockheed Martin“, susiduria su daugybe iššūkių savo verslo modeliui, dėl ko jų akcijų kainos patiria spaudimą žemyn. Kita vertus, Europos gynybos įmonės, tokios kaip „Rheinmetall AG“, „BAE Systems PLC“ ar „Thales SA“ stebi augančias akcijų kainas padidėjus lūkesčiams dėl karinės įrangos paklausos ir ūgtelėjusių gynybos biudžetų.

Select STOXX Europos Oro erdvės ir gynybos akcijų ETF kaina (JAV doleriais)
Select STOXX Europe Aerospace & Defense ETF (USD)
Šaltinis: Investing.com

Rūpesčiai dėl ekonominio augimo FED susitikime

Pastaruoju metu vykęs kritimas S&P 500 akcijų indekse, kuris pažymėjo pirmąjį 10% nuosmukį nuo 2023 m., rodo augantį rinkos jautrumą ekonominiam neapibrėžtumui. Kovo mėnesio posėdyje FED išlaikė 4,25–4,50% bazines palūkanų normas ir sumažino savo JAV BVP augimo prognozę nuo 2,1% iki 1,7%, taip liudydamas apie lėtesnį ekonomikos pagreitį. Šie koregavimai kartu su augančiais infliacijos lūkesčiais (pastaroji, iš dalies dėl tarifų, prognozuojama, padidės iki 2,8 %) padidino investuotojų susirūpinimą. Nors FED ir paskelbė apie lėtesnį turimų iždo obligacijų mažinimo tempą (tai turėtų palaikyti likvidumą rinkoje), toks žingsnis vargiai pataisė nuotaikas investuotojams, nes klausimų dėl ūkio augimo išlieka daug. Tokia ekonominė aplinka, kartu su niekur nedingusia diskusija dėl tarifų ir lėtėjančių vartotojų išlaidų, padidino investuotojų nerimą, kuris iššaukė didesnius svyravimus akcijų ir obligacijų rinkose. Atsargus FED požiūris rodo, koks iššūkis kyla siekiant suvaldyti infliaciją, o kartu ir palaikyti ekonomikos augimą. Lūkesčiai dėl jų nuolat įtakoja rinkos tendencijas ir sukelia turto kainų svyravimus.

S&P 500 indekso vertė
S&P 500 price index
Šaltinis: Investing.com

Taurieji metalai ir žaliavos

Kovo mėnesį aukso kainos pakilo iki rekordinių aukštumų, nes didėjant neapibrėžtumui investuotojai ieškojo saugesnio prieglobsčio savo investicijoms. Šią tendenciją pastūmėjo susirūpinimas dėl JAV prekybos politikos, įskaitant D. Trumpo administracijos įvestus muitus plienui ir aliuminiui, dėl kurių poveikio pasaulio ekonomikos augimui kilo nemažai nuogąstavimų. Tuo tarpu platesnėje žaliavų rinkoje taip pat buvo pastebimas aktyvumas, vario kainoms kylant dėl išaugusios fizinės paklausos, nes prekybininkai sparčiai stengėsi užtikrinti tiekimą prieš JAV įvedant galimus tarifus metalo importui. Vario kainos kilimui įtakos turi ir platesnės makroekonominės tendencijos. Numatoma didelių Vokietijos infrastruktūros ir karinių projektų plėtra bei ekonominė parama Kinijoje augina laukiamą metalo paklausą. Šie pokyčiai parodo, kaip pasaulinė prekybos politika ir ekonominiai iššūkiai formuoja investuotojų sprendimus ir rinkos tendencijas.

Rinkos vertinimas

Kovo mėnuo pasaulinėse rinkose buvo permainingas, nes didžiosios ekonomikos taikėsi prie besikeičiančių ekonominių ir politinių sąlygų. Didesni išlaidų gynybai planai Europoje atspindėjo ryžtą siekti didesnės nepriklausomybės, o tai padidino investuotojų pasitikėjimą. Atsargus JAV Federalinės rezervų sistemos požiūris į palūkanų normas ir lėtesnes augimo perspektyvas išryškino susirūpinimą dėl infliacijos ir ekonomikos tendencijų. Didelę įtaką rinkos pokyčiams daro besitęsianti geopolitinė įtampa ir besikeičianti politika, tad tęsiantis neapibrėžtumui investuotojai išliko budrūs.

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.