• Pagrindinių akcijų rinkų indeksai auga
  • JAV ekonomika išlieka tvirta
  • Japonijos centrinis bankas užbaigė neigiamų palūkanų normų erą

Kovo mėnesį akcijų rinkos ūgtelėjo iki naujų aukštumų, JAV akcijų indeksui S&P 500 fiksuojant geriausią metų pradžią nuo 2019 m., nemaža prie to prisidedant technologijų gigantams. Recesijos baimėms vis atsitraukiant, kitų išsivysčiusių šalių akcijoms sekėsi ne ką prasčiau. Vis dėl to kartu su šiuo optimizmu seka ir nuolatinis nuogąstavimas dėl ekonominio sulėtėjimo ženklų, kurie galėtų nulemti ir vėl sugrįžusius didesnius finansų rinkų svyravimus. Tuo tarpu Federalinė rezervų sistema (FED), Europos Centrinis Bankas (ECB) ir Centrinis Japonijos Bankas svarstė politikos pokyčius, kurie reikšmingai įtakos artimiausio meto pasaulinės ekonomikos kryptį. Šių centrinių bankų veiksmai pastaruosius kelerius metus buvo investuotojų dėmesio centre ir, panašu, taip išliks ir artimiausioje ateityje.

Šiomis aplinkybėmis, išsivysčiusių rinkų akcijų indeksas MSCI World šoktelėjo 2,72%, tuo tarpu, kai besivystančių šalių akcijų indeksas MSCI Emerging Markets augo 2,43%. Tuo pat metu obligacijų pajamingumai kiek traukėsi, JAV 10‑ies metų Vyriausybinių obligacijų pajamingumui leidžiantis iki 4,2% (prieš mėnesį – 4,25%), o Vokietijos 10‑ies metų Vyriausybinių obligacijų pajamingumui leidžiantis iki 2,29%, kiek žemiau nei prieš mėnesį fiksuotas 2,41% lygis.

Akcijų rinkos šturmuoja naujas aukštumas

JAV akcijų indeksas S&P 500 šiuos metus pradėjo tvirčiausiai nuo pat 2019 m., šokteldamas apie 10% ir taip užtikrindamas dar vieną aukščiausią tašką savo istorijoje. Lyderių pozicijų ir toliau neužleidžia technologijų gigantės Microsoft, Apple, Alphabet, Meta Platforms, Amazon ir Nvidia akcijos, kurių prieaugis šiemet sudarė apie 17%, genamas palankių pelningumo tendencijų ir jaudulio dėl Dirbtinio Intelekto (DI). Vis dėl to šis stiprus metų startas neišvengiamai ragina svarstymus, kad nemaža dalis gerų ateities naujienų jau įskaičiuotos į dabartines akcijų rinkos kainas, kas reikštų, jog naujienoms pasirodžius esant ne tokioms optimistinėms rinkų lauktų stipresni susvyravimai. Juo labiau, kad žvelgiant statistiškai, akcijų rinka metų eigoje paprastai patiria 3‑4 kritimus, kurie būtų lygūs ar viršytų 5% – paskutinis toks kritimas fiksuotas tik 2023 m. Spalį nemažai daliai investuotojų akivaizdžiai išliekant gana optimistiškiems dėl ateities perspektyvų.

JAV ekonomika išlieka tvirta

JAV ekonomika jau du ketvirčius iš eilės demonstruoja 3% viršijantį BVP augimą (žr. grafiką), taip apramindama rūpesčius dėl recesijos. Šį stabilumą palaiko palyginti stiprūs vartotojų rodikliai, kaip antai fiksuojamas rekordinis namų ūkių turtas bei augančios pajamos. Kita vertus, esama ir lėtėjimo ženklų, kaip kad augantys kredito kortelių įsiskolinimai, rekordiškai aukštos palūkanos ar augantys jau minėtų kredito kortelių blogų skolų rodikliai. Kartu šių metų pradžioje galima buvo stebėti ir kiek mažėjančius vartotojų ir verslo pasitikėjimo rodiklius, nors ir JAV darbo rinka išlieka atspari, fiksuodama gana stipriai augantį darbo vietų skaičių pirmaisiais metų mėnesiais. Tuo tarpu infliacija, nors ir krito per 2023 m., kiek atsigavo pastaraisiais mėnesiais, o tai gali lemti kiek atsargesnę centrinio banko (FED) laikyseną svarstant palūkanų normų mažinimą. Infliacijai ir vėl įsigalėti vis tik nepadės pastaruoju metu stebėtos mažesnės žaliavų kainos, stabilios tiekimo grandinės beigi vartotojų neigiama reakcija į augančias kainas. Tuo remiantis, infliacija, tikėtina, veikiausiai nepakeis šiuo metu FED prognozuojamo 2% lygio.

Centrinių bankų veiksmai

Kaip ir tikėtasi, FED savo Kovo mėnesio susitikime nusprendė nekeisti palūkanų normoms taikomo 5,25%‑5,50% lygio – tai jau penktas iš eilės toks sprendimas. Savo ekonominėse prognozėse centrinis bankas ir toliau prognozuoja šiemet atliksiantis 3 palūkanų normų mažinimus po 0,25%, nors ir banko vadovas p. Jerome Powell atsisakė sukonkretinti, kada tiksliai šie palūkanų mažinimai galėtų būti priimti, mat monetarinės politikos sprendimai bus priimti kiekvieno susitikimo metu atskirai. Į šias naujienas finansų rinkos reagavo teigiamai ir S&P 500 akcijų indeksas pirmąkart šoktelėjo virš 5200 ribos.

Savo susitikimus kovą turėjo ir Europos Centrinis Bankas (ECB) bei Japonijos centrinis bankas. ECB palūkanų normas išlaikė tokias pat, nors ir banko vadovė p. Christine Lagard pripažino, kad diskusijos dėl palūkanų mažinimo jau prasidėjo, o iki Birželio turėtume sulaukti daug aktualių duomenų šiai diskusijai paremti. Tuo tarpu Japonijos Centrinis Bankas pirmąkart per 17 metų pakėlė palūkanų normas nuo ‑0,1% iki 0,1%, taip galutinai užbaigdamas neigiamų palūkanų normų erą. Po šio sprendimo banko atstovai drastiškų sprendimų nežadėjo ir leido suprasti savo politiką vystysiant nuosekliai – iš to galima spręsti, kad palūkanos žemame lygyje Japonijoje artimiausiu metu turėtų išlikti. Nepaisant tokio simboliškai didelio sprendimo, finansų rinkos didelės reakcijos neparodė, mat toks poslinkis jau kuris laikas buvo rinkos dalyvių laukiamas.

Rinkos vertinimas

Centriniai bankai veikiausiai ir toliau išliks esminiu veiksniu nusprendžiant tolimesnę finansų rinkų kryptį artimiausiu metu. Šią svarbą tik darkart turėtų sutvirtinti mąžtanti infliacija, bei laukiamas palūkanų normų mažinimas šiais metais. Ekonominės naujienos kol kas verčia manyti, kad didesnės recesijos vis tik pavyks išvengti – tuo tarpu finansų rinkos skuba šias toli gražu neužtikrintas geras naujienas įskaičiuoti į dabartinius įverčius, kas reikštų galimus didesnius svyravimus ateityje nusivylimo atveju.

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.