• Kinija skelbia apie reikšmingas skatinamąsias priemones
  • Įtampa Artimuosiuose Rytuose šokdina naftos kainas
  • Obligacijų pajamingumai ir vėl kyla

Spalio mėnesį finansų rinkos ir toliau išlaikė atsargias optimistines nuotaikas, tarsi laukdamos reikšmingesnių reikalus išjudinančių naujienų. Išskirtinai didelių šuolių ar kritimų taip pat nebuvo fiksuota, mat didžiausias dėmesys buvo telkiamas į lapkričio 5 d. laukiančius rinkimus JAV.

Šiuo remiantis, išsivysčiusių šalių akcijų indeksas (MSCI World index) per mėnesį kilo 0,76%, o besivystančių šalių akcijų indeksas (MSCI Emerging Market index) leidosi 1,77%. Tuo pat metu obligacijų pajamingumai šoktelėjo. Štai 10‑ies metų JAV Vyriausybinių obligacijų pajamingumai kilo iki 4,28% nuo 3,79% praėjusį mėnesį, o atitinkamų Vokietijos Vyriausybinių 10‑ies metų obligacijų pajamingumai kilo iki 2,4% nuo 2,12% fiksuotų praėjusį mėnesį.

Kinijos skatinamasis planas

Reaguojant į sąlyginai lėtą ekonominį augimą ir prastas vartotojų nuotaikas pastaraisiais mėnesiais ir metais, Kinijos valdžios atstovai jau kuris laikas jautė spaudimą imtis tą keičiančių veiksmų. Šių veiksmų pavyzdį galėjome stebėti jau vėlyvą rugsėjį, kuomet centrinis Kinijos bankas (PBOC) paskelbė eilę ekonominę veiklą skatinančių priemonių. Pavyzdžiui, buvo nuspręsta sumažinti jau išduotų būsto paskolų palūkanas, kartu paskelbiant kitas priemones, nukreiptas į šiuo metu problemas patiriančią Kinijos nekilnojamojo turto rinką. Kas įdomu, kad šįkart  buvo paskelbtos ir konkrečiai į akcijų rinką nukreiptos priemonės, kaip kad išaugęs valdžios atstovų noras finansuoti įmonių akcijų įsigijimus ar panašios priemonės, tiesiogiai nutaikytos į akcijų kainų kėlimą. Finansų rinkų dalyviai šias naujienas pasitiko su didžiuliu džiaugsmu ir pašokdino Kinijos akcijų indeksą CSI 300 virš 30%, nors vėliau indeksas kiek nusileido. Nors ir analitikai abejoja, kad paskelbtos skatinamosios priemonės stumtelės ekonomiką pakankamai stipriai, investuotojai, panašu, kol kas labai džiaugiasi retu optimizmo pliūpsniu Kinijos akcijų rinkoje.

Shanghai Shenzhen CSI 300 Index


Šaltinis: Investing.com

Nafta stipriai svyruoja stebėdama įtampą Artimuosiuose Rytuose

Nors ir spalio 7 d. žymi jau vienerių metų sukaktį ir vėl įsiplieskusiame Izraelio‑Hamas konflikte, įtampa regione toli gražu neslopsta. Spalį rinkų dėmesys krypo į Izraelio veiksmus spaudžiant Libane įsikūrusią Hezbollah organizaciją ir vėliau sekusią operaciją kaimyninėje šalyje rugsėjo ir spalio mėnesiais. Į tai reaguodamas, Iranas paleido jau antrą raketų salvę Izraelio link šiemet, taip darkart padidinamas tiesioginio karo tarp didžiųjų regiono galių tikimybę. Kas kiek nustebino finansų rinkas, tai JAV prezidento Joe Biden svarstymai, kad atsakydamas Izraelis galėtų atakuoti Irano naftos gavybos infrastruktūrą. Ši naujiena kilstelėjo juodojo aukso kainą virš 81 JAV dolerio už barelį – apie 15% aukščiau, nei pastaruoju metu matytos kainos žemumos ties 70 JAV dolerių už barelį. Spalio mėnesio eigoje tiesioginio karo tikimybei sumažėjus, Brent tipo naftos kaina ir vėl nusileido iki žemesnio lygio apie 73 JAV dolerius už barelį.

Auganti naftos kaina atrodytų kiek keistai turint omenyje dabartinės pasaulinės ekonomikos padėtį. Tarptautinė energetikos agentūra (angl. IEA) paskelbė savo prognozes, kad dėl palyginus lėto ekonominio augimo, pasaulinė naftos paklausa 2024m. augs kiek mažiau nei 900 000 barelių per dieną ir apie 1 mln. barelių per dieną 2025m. Toks augimo tempas sudaro vos pusę 2022m. ir 2023m. demonstruoto naftos paklausos augimo ir turėtų tempti naftos kainą žemyn, jei kiti veiksniai išlieka tie patys.

Obligacijų pajamingumai ir vėl kyla

Obligacijų pajamingumų istorija paskutinius metus primena niekada nesibaigiančią melodramą. 2024m. pradėję su itin stipriu lūkesčiu sulaukti netrukus mažėjančių palūkanų ir 10‑ies metų JAV Vyriausybinių obligacijų pajamingumu ties 3,80% lygiu, investuotojai sparčiai persigalvojo ir išpardavę obligacijas greitai iškėlė obligacijų pajamingumą iki metų aukštumų ties 4,60% balandį. Vėliau sekusi mažėjančios infliacijos tendencija ir vėl įtikino finansų rinkas, kad mažėjančių palūkanų era jau čia pat. Tą dar labiau sustiprino trys Europos Centrinio Banko (ECB) sprendimai mažinti palūkanų normas ir didelis Federalinės rezervų sistemos (FED) palūkanų mažinimas rugsėjį. Tuo sekant, 10‑ies metų JAV Vyriausybinių obligacijų pajamingumai nusileido iki naujų žemumų ties 3,60% rugsėjį, mat investuotojai ir vėl pasijuto jaukiai galvodami apie mąžtančią infliaciją. Nuotaikos pasikeitė – ir vėl – ankstyvą spalį paskelbus informaciją, kad JAV ekonomika rugsėjo mėnesį sukūrė 254 000 naujų darbo vietų, kai lūkestis tesiekė 150 000. Tai kiek sujaudino dalį investuotojų, nes tokia palyginus gera JAV darbo rinkos sveikata reikštų išliekantį spaudimą augti infliacijai ir apmaldytų FED norą ir toliau mažinti palūkanų normas. Todėl nenuostabu, kad 10‑ies metų Vyriausybinių JAV obligacijų pajamingumai ir vėl šoktelėjo virš 4,20%, o šį šuolį panašia dinamika palydėjo ir Vokietijos 10‑ies metų Vyriausybinės obligacijos.

Rinkos vertinimas

Kai kam atrodytų, kad rinkos dalyviai pastaruoju metu buvo pernelyg pesimistiškai nusiteikę dėl JAV ekonomikos ir todėl pernelyg drąsiai tikėjosi vis mažėsiančių palūkanų. Realybei vis nustebinant ir investuotojams vis perskaičiuojant savo lūkesčius, tai neišvengiamai veda į šoktelėjimus obligacijų rinkoje – o tai, žinoma, atsispindi ir akcijų rinkose. Nepaisant tokių trūkčiojimų, tikimės, kad ilgesnio laikotarpio palūkanų mažėjimo tendencija išlieka nepakitusi ir turėtume toliau matyti tą patvirtinančius ekonomikos duomenis.

Pokyčiai portfeliuose

Atlikus bendrą investicijų paskirstymo peržiūrą paskutiniams 2024m. mėnesiams, spalio mėnesį kiek pakeitėme investicijų portfelių sudėtį. Pakeitimai palietė peržiūrėtas Europos ir Azijos‑Ramiojo vandenyno akcijų pozicijas. Kartu į portfelius buvo įtraukta teminė REIT (angl. Real Estate Investment Trust) investicija bei atlikti kiti techninio pobūdžio pakeitimai portfelių akcijų pozicijose. Obligacijų dalyje pakeitimai iš esmės atspindėjo augantį rizikos apetitą – buvo kiek sumažintos vyriausybinių ir investicinio reitingo obligacijų pozicijos, tuo tarpu padidintos aukšto pajamingumo ir besivystančių rinkų obligacijų investicijos.

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.