Kas tai?
Sukčiai apsimeta investicijų konsultantais, brokeriais ar analitikais ir bando išvilioti pinigus iš tų, kurie mažai ką nutuokia apie investavimą. Tam jie sugalvoja įvairiausių būdų – siunčia el. laiškus, skambina telefonu, kuria netikras interneto svetaines, reklamas. Pagrindinis investicinio sukčiavimo požymis – žadamas greitas ir didelis uždarbis.
Į ką atkreipti dėmesį?
- „Konsultantas“ tvirtina, kad dirba investicijų įmonėje ir nukreipia į jos interneto svetainę. Ten apsilankę pastebite, kad apie įmonę ar joje dirbančią komandą nėra jokių atsiliepimų. Be to, pati svetainė atrodo keistai, neveikia jos meniu ar kiti elementai.
- Paskambinęs „investicijų ekspertas“ dažniausiai kalba rusų kalba. Šiek tiek pabendravęs jis pasisiūlo plačiau papasakoti apie galimybę investuoti ir paprašo naudotis kokia nors programėle, pavyzdžiui „Telegram“.
- Jus spaudžia veikti iškart. Taip pat tikina, kad rizikos investuoti nėra arba ji labai maža, o pelnas – garantuotas ir didelis. Atminkite, kad investavimas be jokios rizikos tiesiog neegzistuoja, o normalus uždarbis iš investicijų dažnai svyruoja nuo 5 iki 10 procentų per metus.
- Jums siūlo investuoti, bet apie sutartį net neužsimena. Be to, įmonė neturi licencijos teikti investavimo paslaugas Lietuvoje arba sako, kad jos nereikia, nes ji paslaugas teikia ne Lietuvoje. Būkite budrūs – visos įmonės, siūlančios investavimo paslaugas Lietuvoje, turi turėti Lietuvos banko išduotą licenciją! Būtinai patikrinkite, ar licenciją turi būtent ta, o ne panašaus pavadinimo įmonė.
- „Konsultantas“ prašo jūsų įsidiegti programėlę į kompiuterį ar išmanųjį telefoną. Jis gali įvairiai aiškinti, kodėl reikia tokios programėlės. Jokiu būdu to nedarykite, nes taip suteiksite sukčiams nuotolinę prieigą prie savo įrenginio ir jame saugomos informacijos.
- Mokėjimus atlikti prašo ne tiesiogiai į investavimo platformą, bet į įvairių gavėjų sąskaitas. Dažnai tokie gavėjai būna ne įmonės, bet privatūs asmenys.
- Jūsų prašo atsidaryti sąskaitas įvairiuose bankuose, mokėjimo paslaugų teikėjų įstaigose ar kriptovaliutų platformose.
„Konsultantas“ sako, kad investavimo paslaugą jums siūlo konfidencialiai. Todėl jei bankas teirausis apie mokėjimus ir jų paskirtį, informacijos jam jokiu būdu nereikia atskleisti.
Svarbu! Lietuvos banko svetainėje pateikiamas sąrašas įmonių, kurios neturi teisės teikti finansinių paslaugų Lietuvoje, bet vis tiek jas siūlo. Būkite budrūs ir gavę pasiūlymą investuoti pirmiausia patikrinkite sąrašą.
Sukčiavimo schemos pavyzdys
Su Tomu netikėtai susisiekia vyriškis ir pasiūlo išbandyti naują investavimo platformą. Esą joje galima prekiauti nafta, kriptovaliutomis ir, žinoma, gauti garantuotą grąžą. Tomas jau seniai norėjo pamėginti investuoti per platformą, todėl ilgai nesvarstęs nusprendžia susikurti paskyrą ir pervesti pinigus. Deja, susigundęs viliojančiais pažadais jis net nepagalvoja pasidomėti platforma. Atidaręs gautą nuorodą jis mato grafikus, vaizduojančius, kaip sparčiai turėtų augti jo investicijų vertė, kokį didelį pelną jis turėtų gauti. Praradęs budrumą Tomas investuoja dar daugiau pinigų, o platformoje pelnas auga tiesiog stebuklingu greičiu. Tačiau kai jis nusprendžia atsiimti dalį sąskaitoje sukauptų pinigų, supranta, kad tai buvo apgaulė. Tomas prarado visus pinigus, pervestus į suklastotą investavimo platformą.