Darius Svidleras
Investicijų portfelio valdytojas
 

  • Sparti naujojo koronaviruso plėtra Kinijoje gali savaitėms ar net mėnesiams prislėgti vieną didžiausių pasaulio ekonomikų ir taip paskatinti kitą pasaulinės ekonomikos lėtėjimo bangą
  • Centrinių bankų veiksmai sumažina reikšmingo akcijų išsipardavimo tikimybę, o jeigu situacija dėl viruso bus suvaldyta, galima tikėtis reikšmingo ralio
  • Korekcija akcijų rinkose sumažino pernelyg didelį optimizmą

„Juodoji gulbė” (angl. „black swan“) – terminas skirtas apibūdinti retus ir neįmanomus numatyti įvykius, kurie sukelia reikšmingas neigiamas pasekmes rinkose. Tokių įvykių pavyzdžiai: teroro ataka JAV 2001 m. rugsėjo 11 d., Lehman Brothers žlugimas 2008 m., žemės drebėjimas ir Fukušimos atominės elektrinės incidentas Japonijoje 2011 metais. Tik įžengę į naują dešimtmetį galimai susidūrėme su nauju tokiu „Juodosios gulbės“ įvykiu – koronavirusu (2019-nCoV ).

Yra kelios priežastys, kodėl situacija dėl naujojo viruso yra tokia rimta. Pirmiausia, virusas plinta beveik eksponentiniu tempu – sausio 20 d. buvo tik 282 patvirtinti susirgimo atvejai, o jau po kelių savaičių – daugiau nei 20 000 patvirtintų atvejų. Antra, dar nėra vakcinos nuo šio susirgimo, o mirtingumas išlieka didelis, ypač, lyginant su pasveikusių pacientų dalimi. Be to, ligos aptikimas yra sunkus, kadangi pirmieji ligos simptomai gali pasireikšti per 14 dienų, o dėl menkos sveikatos apsaugos infrastruktūros Kinijoje, tikėtina, kad yra užfiksuojami ne visi susirgimo atvejai. Galiausiai, šios ligos susirgimo atvejai buvo patvirtinti ne tik Kinijoje, bet ir kitose 27 pasaulio valstybėse, įskaitant JAV, Vokietiją ir Australiją, dėl to Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė ekstremalią situaciją dėl koronaviruso protrūkio. 

Koronaviruso patvirtintų atvejų dinamika

Užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu skaičius

Šaltinis: PSO

Augant susirgimo koronavirusu atvejų skaičiui, situacija tampa pavojinga ir tiek Kinijoje, tiek visame pasaulyje valstybės pradėjo imtis priemonių padėčiai suvaldyti. Kinijoje daugiau nei penkiolikoje miestų (50 mln. gyventojų) buvo įvestas karantinas. Remiantis „CNBC“ skelbiamais duomenimis, mažiausiai 24 provincijose, kuriose generuojama apie 80% Kinijos BVP, darbuotojai į savo darbo vietas negrįš iki vasario 10 dienos. Tarptautinės įmonės laikinai sustabdė veiklą šalyje, pavyzdžiui, Apple uždarė visas parduotuves iki vasario 9 dienos. Be to, yra įvesti reikšmingi kelionių šalies viduje apribojimai, o daugelis tarptautinių oro linijų atšaukė reisus į Kiniją ir iš Kinijos. 

Valdžios institucijų įgyvendinamos apsaugos nuo viruso priemonės didina tikimybę, kad koronavirusas gali būti lokalizuotas tam tikrose Kinijos vietose. Vis dėl to finansų rinkoms ir pasaulio ekonomikai tokia situacija kelia didelę grėsmę. Kinijos ekonomika yra antra pagal dydį po JAV ir sudaro apie 16% viso pasaulio BVP, o šalies ekonomikos augimas generuoja apie trečdalį viso pasaulio ekonomikos augimo. Be to, Kinija yra itin svarbi pramoninių metalų, tokių kaip varis, aliuminis, plienas ar geležies rūda, pirkėja, nes sudaro daugiau nei pusę pasaulinės paklausos. Šalis taip pat sudaro trečdalį pasaulinės paklausos automobilių ir išmaniųjų telefonų rinkose. Be to, dauguma tarptautinių įmonių turi gamybinių sąsajų su Kinija – šalis yra viena pagrindinių gamybos vietų ir produktų paklausos rinkų. Pavyzdžiui, „Apple“ išmanieji telefonai yra surenkami Kinijos gamyklose. Jeigu šios gamyklos būtų uždarytos dėl viruso, tai ženkliai paveiktų įmonės finansinius rezultatus.

Pasirinktos turto klasės 2020 metais


Šaltinis: Bloomberg
Komentaras: Nuo sausio 20 d. koronavirusas paskatino investuotojus ieškoti saugios užuovėjos

Šiuo metu matoma, kad bus paveiktas pirmojo šių metų ketvirčio Kinijos ir viso pasaulio BVP augimo tempas, tačiau dar per anksti prognozuoti tikslų poveikį. Koronaviruso epidemija užklupo po to, kai pasirodė pirmieji pasaulio ekonomikos atsigavimo ženklai – augo ekonominį aktyvumą parodantys pirkimų vadybininkų indeksai (angl. PMI) ir EBPO pirmaujantys rodikliai. Jeigu situacija Kinijoje prastės, pasaulio ekonomika gali susidurti ir su reikšminga recesijos rizika.

Pasaulio PMI indeksai ir pasaulio akcijų indeksas


Šaltinis: Bloomberg

EBPO LEI rodiklis ir pasaulio akcijų indeksas

Šaltinis: Bloomberg

Nepaisant sudėtingos situacijos Kinijoje, veikiausiai nėra pagrindo panikuoti. Geriausiu atveju, Kinijai sugebėjus suvaldyti koronaviruso protrūkį, akcijų rinkose galima tikėtis optimistiškos reakcijos. Kitu atveju, ekonominis aktyvumas Kinijoje išliktų paralyžiuotas iki pavasario ir neigiamai paveiktų pasaulio ekonomikos augimą. Tačiau įsigyvendinus ir nepalankiam scenarijui, akcijų kainos gali nepasižymėti ženkliu kritimu, kadangi centriniai bankai visame pasaulyje ėmėsi papildomo skatinimo, įliedami pinigų į finansų rinkas.
Kinijos rinkoms pirmą kartą atsidarius po švenčių (vasario 3 d.), Kinijos centrinis bankas į finansų sistemą įliejo 173 mlrd. USD. Galima tikėtis, kad iškilus poreikiui stabilizuoti padėtį rinkose, centrinis bankas taip pat gali imtis papildomų priemonių. Tuo pat metu, JAV centrinis bankas pareiškė, jog mažiausiai iki balandžio mėnesio vykdys atpirkimo sandorius – pirks VVP iš rinkos, taip suteikdamas papildomo likvidumo JAV bankams. Dėl to pirmą šių metų pusmetį, kaip ir 2019 m., makroekonominiai rodikliai gali mažėti, o akcijų kainos kilti.

Kinijos centrinio banko veiksmai

Šaltinis: Bloomberg
Komentaras: Rekordinė likvidumo injekcija vasario 3 dieną

Jeigu koronavirusas nebus suvaldytas Kinijoje ir taps pasaulinė pandemija, sustabdanti pasaulinę prekybą ir ženkliai apsunkinanti tarptautinių įmonių veiklą, galima tikėtis griūties akcijų rinkose. Tačiau šiuo metu tokio scenarijaus tikimybė atrodo menka ir išsipardavimas rinkose atrodo kaip puiki galimybė įsigyti akcijų sumažėjusiomis kainomis.

Koronaviruso poveikis finansų rinkoms iki šiol nebuvo itin reikšmingas. Besivystančių rinkų akcijos buvo paveiktos stipriausiai ir nukrito apie 7% nuo aukštumų, o pasaulio akcijos (MSCI ACWI indeksas) sumenko apie 3% nuo rekordinių aukštumų. Dauguma mano, kad tokios korekcijos nebuvo pernelyg ilgai, kadangi MSCI ACWI indeksas be 3% korekcijos kilo nuo 2019 m. spalio mėnesio. Be to, tokia korekcija padėjo sumažinti iki tol rinkose vyravusi pernelyg didelį investuotojų optimizmą, kas suteikia „sveikesnį“ pagrindą akcijų rinkoms ir toliau kilti.  Pavyzdžiui, Amerikos individualių investuotojų asociacijos (angl. AAII) naujausia apklausa parodė, jog investuotojų, kurie tikisi akcijų kainų augimo, dalis sumenko daugiau nei 14 proc. punktų iki 32% apklaustųjų. Tuo pat metu investuotojų, kurie tikisi kainų kritimo, dalis išaugo 12 proc. punktų iki 36,9%. Nepaisant to, investuotojai turėtų būti pasiruošę, kad svyravimai rinkose vidutiniu laikotarpiu turėtų išlikti didesni. 

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.