Įvykiai Ukrainoje sukėlė nesuvokiamų nuostolių šalyje ir gerokai padidino geopolitinį neapibrėžtumą visame pasaulyje. Finansų rinkos reagavo neigiamai: investuotojai skubėjo išparduoti akcijas, naftos kaina šoktelėjo, o toks turtas kaip vyriausybės obligacijos, JAV doleris ir auksas brango investuotojams ieškant „saugaus prieglobsčio“.

Vakarų šalys jau pritaikė sankcijas Rusijai už jos karinius veiksmus ir įvedė prekybos apribojimus, kurie turės ekonominių pasekmių ne tik Rusijai, bet ir Europos šalims. Šiuo metu tokių padarinių masto neįmanoma įvertinti, tačiau, atsižvelgiant į Europos energetinę priklausomybę nuo Rusijos, kai kurie iš blogiausių scenarijų gali turėti reikšmingą poveikį regiono ekonomikai.
 
Kaip mes reaguojame į pokyčius finansų rinkose?
 
Nuo metų pradžios „Luminor investicijų valdymo“ komanda mažino rizikos biudžeto alokacijos lygį, daugiausia reaguodama į neigiamą tikėtino monetarinės politikos griežtinimo poveikį. Akcijų dalis buvo šiek tiek mažesnė nei neutrali, o dalis investicijų buvo nukreipta į „gynybinius“ sektorius (komunalinių paslaugų, sveikatos apsaugos, energetikos), kurių rezultatai rinkos korekcijų metu paprastai būna santykinai geresni.
 
Iš naujo įvertinome veiksnius, kuriais remdamiesi priimame investicinius sprendimus. Pasaulio ekonomikos augimo perspektyvos išlieka palankios, tikimasi, kad įmonių pelnai ir toliau augs pakankamai sparčiu tempu, o rinkose jau yra įskaičiuotas gana smarkus monetarinės politikos griežtinimas. Nevertinant galimų karinio konflikto Ukrainoje padarinių, šie veiksniai suteikia pagrindo neutraliai arba šiek tiek sumažintai akcijų alokacijai.
 
Kokios yra finansų rinkų perspektyvos?
 
Istoriškai karinio konflikto pradžioje būdavo stebimos korekcinės nuotaikos finansų rinkose, tačiau vėliau jos gan greitai atsigaudavo. Tačiau esminis veiksnys yra šio karinio konflikto trukmė. Nors tikimasi greito karinių veiksmų nutraukimo, nėra aišku, kiek ilgai konfliktas užsitęs ir kaip tai atsilieps investuotojų rizikos apetitui. Bet kuriuo atveju, mažai tikėtina, kad įvestos sankcijos bus greitai panaikintos, nes moralinė praraja tarp Vakarų ir Rusijos greičiausiai išliks ilgą laiko tarpą. Po nuodugnios analizės „Luminor investicijų valdymo“ komanda sutiko, kad į tokias pasekmes būtina atsižvelgti. Todėl nusprendėme dar labiau sumažinti rizikingų investicijų dalį, mažindami Europos akcijų pozicijas, nes, tikėtina, kad būtent šis regionas patirs neigiamas pasekmes ilguoju laikotarpiu ir jam gresia didžiausia rizika tolesnės eskalacijos atveju.
 
Toliau stebėsime, kaip vystosi konfliktas, vertinsime galimas ekonomines pasekmes ir atitinkamai koreguosime portfelius. Savo ruožtu tikimės, kad taika Ukrainoje bus greitai atkurta.

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!