• JAV centrinis bankas pakeitė toną
  • Spėjimai apie „aukščiau ir ilgiau“ palūkanų normų pabaigą
  • Kiek nuosaikesnės nuotaikos senajame žemyne

Paskutinis praėjusių metų mėnuo tarsi vyšnaitė ant torto užbaigė ir taip jau optimistinius metus su dar vienu teigiamu fejerverkų šou. Kol dar šis optimizmo nestokojęs gruodis nebuvo prasidėjęs, infliacija iš lėto leidosi nuo 2022‑aisais fiksuotų aukštumų – tai leido daliai finansų rinkos dalyvių tikėtis mažiau varžančios monetarinės politikos netolimoje ateityje. Atsižvelgiant į tai, kad šių vilčių centriniai bankai nepaneigė arba net iš dalies pakurstė (ypač JAV), finansų rinkos ir toliau tęsė savo pokyčius idant atspindėti jau kitąmet laukiamas mažėsiančias palūkanų normas.

Šiuo sekant išsivysčiusių rinkų akcijų indeksas MSCI World gruodį šoktelėjo 4,8%, kai besivystančių rinkų akcijų indeksas MSCI Emerging Markets kilo 3,7%. Tuo pat metu obligacijų pajamingumai žnegtelėjo žemyn, 10‑ies metų JAV vyriausybės obligacijų pajamingumui leidžiantis iki 3,87% (4,26% praėjusį mėnesį), o 10-ies metų Vokietijos vyriausybės obligacijų pajamingumui leidžiantis iki 2,02% (2,44% praėjusį mėnesį).

JAV centrinis bankas pakeitė toną

Kone geriausia jau praėjusių Šv. Kalėdų dovana investuotojus pasiekė ne iš Kalėdų Senelio, bet iš JAV centrinio banko vadovo Jerome „Jay“ Powell (Džeromo „Džėjaus“ Pauelo), kurio vadovaujamas centrinis bankas priėmė vieną svarbiausių ir labiausiai rinkas įtakojusių sprendimų. Nors ir išlaikęs JAV dolerio palūkanų normas 22‑metų aukštumoje, centrinis bankas paskelbė apie peržiūrėtus palūkanų normų lūkesčius 2024‑iesiems, taip informuodamas rinkos dalyvius apie laukiamą 0,75% palūkanų normų mažėjimą vien tik sekančiais metais. Šis pokytis rinkos dalyvius užklupo kiek netikėtai, mat jie tikėjosi ne tokių agresyvių palūkanų mažinimo užmojų. Maža to, JAV centrinio banko vadovas savo tradiciniame pranešime išliko neįprastai optimistiškas, teigdamas, jog palūkanų normos yra jau pasiekusios aukščiausią lygį, arba yra arti jo. Į tai reaguodamos, finansų rinkos, kurios ir taip iš dalies buvo nusiteikusios pozityviai, sureagavo į FED pareiškimus sparčiai koreguodamos turto klasių kainas laukiamoms mažesnėms palūkanų normoms netolimoje ateityje atspindėti. Nepamirštant kol kas gana tvirtai besilaikančios bendrosios JAV ekonomikos, investuotojai ir toliau tikisi sulaukti infliacijos mažėjimo be reikšmingo ekonominės veiklos sulėtėjimo.

JAV dolerio palūkanų skirtingiems laikotarpiams pokytis per mėnesį


Šaltinis: investing.com

„Aukščiau ir ilgiau“ palūkanų normų kalba baigta?

Žvelgiant iš dalies investuotojų pusės, aukščiau aptartas FED sprendimas ir jį sekęs pranešimas nėra tik eilinis rinkos dalyvių informavimas, tačiau kur kas stipresnes pasekmes rinkoms nešanti žinia, jog ligi šiol kartotas žodžių junginys „aukščiau ir ilgiau“ nebegalioja JAV centrinio banko požiūriui į palūkanų normas. Jei šie rinkos dalyviai pasirodys besą teisūs, finansų rinkos galimai reaguotų su dar didesniu įkvėpimu, taip paveikdamos kone visas turto klases rinkoje. Turbūt svarstant tokius didelius ir staigius palūkanų normų pokyčius, S&P 500 (500 stambiausių JAV įmonių) akcijų ateities sandorių vertė per vieną prekybos sesiją šoktelėjo 2%, o pajamingumai už 10‑ies metų JAV vyriausybės obligacijas krito sparčiai nuo 4,15% iki 3,95%. Tuo pat metu valiutų rinkos, belaukdamos mažesnių JAV dolerio palūkanų normų, nuvertino šią valiutą beveik 2% euro atžvilgiu, o naftos kaina taip pat kilo.

Europoje optimizmo mažiau

Tuo tarpu, kai JAV naujienų srautas ir investuotojų nuotaikos išsilaikė optimistinės, ekonominė veikla ir lūkesčiai dėl jos Euro zonoje buvo kur kas nuosaikesni. Euro Zonos Pirkimų Vadybininkų Indeksas (angl. PMI), kuris gana plačiai vertinamas kaip Europos ekonominės sveikatos indikatorius, gruodį krito kiek sparčiau, nei tikėtasi. Kadangi išankstinis S&P Global įmonės skelbiamas pirkimų vadybininkų indeksas per mėnesį krestelėjo nuo 47,6 iki 47 (rodmenys žemiau 50 rodo ekonominės veiklos susitraukimą), panašu, kad ekonomikos apsukos senajame žemyne vis dar lėtėja ir nerodo ženklų apie greitą pokytį. Manoma, kad už šio ekonominio susitraukimo stovi vis dar aukštos infliacijos, aukštų palūkanų normų bei sumažėjusios tarptautinės prekybos veiksniai. Maža to, investuotojai gan neramiai seka didžiausios Euro zonos ekonomikos – Vokietijos – BVP pokyčius. Pastarasis rodiklis, buksavęs visus metus, trečiąjį šių metų ketvirtį fiksavo neigiamą 0,1% pokytį. Nepaisant skirtumų ekonominės veiklos rodikliuose, obligacijų pajamingumai Europoje sekė krentančius JAV obligacijų doleriais pajamingumus, kaip jau galima pastebėti iš 10‑ies metų Vokietijos vyriausybės obligacijų pajamingumų. Vis tik verta pastebėti, kad Europoje dalis rinkos dalyvių laukia infliacijos sulėtėjimo, kurį turėtų lydėti ir reikšmingas ekonomikos sulėtėjimas.

Rinkos vertinimas

Finansų rinkos baigė 2023‑iuosius su gana akivaizdžiu lūkesčiu sulaukti dar mažesnės infliacijos ir mažesnių palūkanų normų 2024‑aisiais – būtent tokia išvada peršasi matant sparčius pokyčius turto klasių kainose. Nors ir priežasčių tikėti tokia įvykių raida sekančiais metais nėra mažai, kiek atsargiai vertiname šiuo metu rinkoje esantį optimizmą, mat išaugę lūkesčiai nusivylimui vietos daug nepalieka. Jei centriniai bankai vis tik nuspręstų pritaikyti atsargesnę strategiją, dalis agresyviausiai ir optimistiškiausiai nusiteikusių rinkos dalyvių gali nuspręsti koreguoti savo investicijas.

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai
  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.