Fixed interest rate

Fiksuotosios palūkanos

Fiksuotosios palūkanos

Šiuo metu „Luminor“ verslo klientams siūlo fiksuotąsias palūkanas:

  • Kredito linijoms (overdraftams), taip pat ilgalaikėms paskoloms (investicijoms ir apyvartinėms lėšoms)
  • ​​Kredito linijoms (overdraftams) palūkanų norma gali būti fiksuojama 1 metams, ilgalaikėms paskoloms – iki 5 metų
  • Palūkanų normos fiksavimas gali būti taikomas paskoloms, kredito linijoms bei overdraftams iki 3 mln. EUR
  • Didesniems įsipareigojimams „Luminor“ yra parengęs kitų pasiūlymų

Naujoji realybė 

Nors verslo dar laukia neramūs laikai, jam atsiveria ir naujų galimybių.

Nors pirmaisiais metų mėnesiais atrodė, kad pasaulis žengia į „naująjį įprastinį gyvenimą“ ir, slopstant COVID‑19 viruso pandemijai, ekonomika atsigauna, tačiau užklupo naujos negandos.  

Rusijos invazija į Ukrainą, Rusijos energetinis karas su Europos Sąjunga bei Kinijos COVID‑19 pandemijos valdymo strategija dar labiau sujaukė pasaulines tiekimo grandines bei lėmė energijos, maisto bei kitų prekių kainų šuolį. Tai paskatino Lietuvos įmones keisti tiekimo grandines ir prisitaikyti prie naujų importo bei eksporto galimybių. O energijos, maisto bei kitų prekių  kainų augimas padidino įmonių kaštus, kuriuos ne visais atvejais kompensuoja augančios pardavimų pajamos.

Prognozuojama stabilizacija

Anot „Luminor“ banko vyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico, tebesitęsiant geopolitiniam neapibrėžtumui, aukšta infliacija gali išlikti ilgesnį laikotarpį - ypač jei šią žiemą bus nutrauktas rusiškų dujų tiekimas į Europos Sąjungą, tačiau 2023 m. antroje pusėje infliacija turėtų pastebimai sumažėti:

„Šiuo metu infliacija euro zonoje siekia 8 %, tačiau dėl palyginamosios bazės efekto šių metų pabaigoje metinis kainų augimo tempas turėtų sulėtėti iki 6–7%, o 2023 m. infliacija turėtų pastebimai sumažėti ir artėti įprasto 2–3 % lygio link.“

Šių metų pabaigoje 3 mėnesių Euribor palūkanų norma tikėtina pasieks 1,2 % 

Kalbant apie palūkanų normas, nuo 2008–2009 m. pasaulinės ekonominės krizės palūkanos išliko rekordiškai žemos ir netgi neigiamos. Būsto savininkams bei įmonėms nebuvo paskatos fiksuoti palūkanų normą.  

„Visgi, staigus infliacijos šuolis paskatino centrinius bankus griežtinti vykdomą pinigų politiką ir kelti bazines palūkanų normas, baiminantis, kad laikinas kainų šuolis nevirstų nuolatiniu. Pokytis buvo kardinalus ir daug kam netikėtas, nes dar 2021 m. pabaigoje finansų rinkos tikėjosi, kad 3 mėnesių Euribor išliks neigiamas iki pat 2024 m. pabaigos. Tačiau lūkesčiai pradėjo keistis 2022 m. pradžioje, o po Rusijos invazijos į Ukrainą finansų rinkos pradėjo tikėtis ženklesnio palūkanų normų kilimo. Šiuo metu 3 mėnesių Euribor jau yra teigiamoje teritorijoje, o finansų rinkos tikisi, kad dar šių metų pabaigoje 3 mėnesių Euribor išaugs iki 1,2 %, o kitų 2023 m. pabaigoje pasieks 2,0 %“ – sako Ž. Mauricas. 

Suvaldyti pokyčius galite su fiksuotąja palūkanų norma

Įmonės galėtų planuoti ir valdyti nepageidautiną bazinių palūkanų normos svyravimą, pavyzdžiui, pasirinkdamos ne kintamąją, bet fiksuotąją palūkanų normą.

Vyčio Žegužausko, Verslo klientų skyriaus vadovo teigimu, fiksuoti palūkanų normą ilgesniam laikotarpiui ne visada gali būti naudinga. Tačiau tam tikrais atvejais, toks sprendimas gali būti tinkamas, kai pavyzdžiui, įmonė turi sudariusi ilgalaikes tiekimo sutartis, kuriose yra nustatytos ar užfiksuotos kainos ilgesniam laikotarpiui. Taip pat sprendimas fiksuotis svarstytinas, kai įmonė siekia kuo mažiau kintamumo veiklos sąnaudose bei turi mažesnę toleranciją palūkanų normos svyravimams. 

Apsidrauskite fiksuodami palūkanų normas

„Svarstydami galimybes, nepamirškite, kad ilgalaikės palūkanos bene visada didesnės už trumpalaikes palūkanas. Šį skirtumą lemia keli faktoriai: trukmės premija, likvidumo premija ir draudimo dedamoji. Jei palūkanų normą fiksuojate ilgesniam laikotarpiui, jūs tam tikra prasme apsidraudžiate – kai palūkanos yra didelės, mokate mažiau už rinkos normą, o kai mažos – daugiau. Todėl nustatyti palūkanų normą galėtų būti naudinga ir toms įmonėms, kurios nori valdyti su kaštais susijusią riziką“, – sako Vytis Žegužauskas, Verslo klientų skyriaus vadovas.

Šiuo metu „Luminor“ verslo klientams siūlo fiksuotąsias palūkanas, taikomas kredito linijoms (overdraftams), taip pat ilgalaikėms paskoloms (investicijoms ir apyvartinėms lėšoms). Kredito linijoms (overdraftams) palūkanų norma gali būti fiksuojama 1 metams, ilgalaikėms paskoloms – iki 5 metų. Bet kuriuo atveju, palūkanų normos fiksavimas gali būti taikomas paskoloms, ;kredito linijoms bei overdraftams iki 3 mln. EUR. Didesniems įsipareigojimams „Luminor“ yra parengęs kitų pasiūlymų.

Būkime kartu

„Nors ekspertai ir deda visas pastangas analizuodami bei prognozuodami dabartinę pasaulio ekonomikos raidą, visi paskolų turėtojai ar besirengiantys investuoti turėtų būti pasirengę įvairiems scenarijams. Kad ir kas nutiktų, aišku viena – visada esame pasiruošę padėti savo klientams. Jei kiltų klausimų ar prireiktų pagalbos, užsiregistruokite į individualią konsultaciją ir mes aptarsime visas galimybes“, – sako Vytis Žegužauskas, verslo klientų skyriaus vadovas.

Jei norite aptarti kilusius klausimus ar tolesnius veiksmus, susisiekite su jūsų įmonę konsultuojančiu „Luminor“ konsultantu arba užsiregistruokite konsultacijai su mūsų finansų patarėju.

Fiksuotosios palūkanos – galimybė valdyti verslo planų įgyvendinimą

Kiek mano įmonei kainuos paskola su fiksuotąja palūkanų norma, nustatyta visam paskolos laikotarpiui? Ar galiu nustatyti palūkanų normą kredito linijai?

Fiksuotosios palūkanos taikomos paskoloms, kredito linijoms ir kredito linijoms (overdraftams). Taikomos fiksuotosios palūkanų normos dydis priklausys nuo to, kokiam laikotarpiui ji bus nustatyta, koks bus paskolos grąžinimo grafikas, paskolos dydis ir pan. Jei norite gauti daugiau informacijos, susisiekite su jūsų įmonę konsultuojančiu „Luminor“ konsultantu arba finansų patarėju.

Kodėl fiksuotoji palūkanų norma yra didesnė nei kintamoji palūkanų norma?

Ilgalaikės palūkanos yra visada didesnės už trumpalaikes palūkanas. Šį skirtumą lemia keli faktoriai: trukmės premija, likvidumo premija ir draudimo dedamoji.

Ar galiu keisti fiksuotąją palūkanų normą į kintamąją palūkanų normą? Kokie mokesčiai taikomi?

Taip. Kreipkitės į banką sutarties galiojimo laikotarpiu ir paprašykite pakeisti fiksuotąją palūkanų normą į kintamąją palūkanų normą. Jei fiksuotoji palūkanų norma buvo nustatyta vieniems metams, palūkanų keitimo mokestis nebus taikomas, tik mokestis už sutarties sąlygų keitimą, kuris nurodytas Luminor kainyne. Jei fiksuotoji palūkanų norma buvo nustatyta ilgiau nei vieniems metams, šalia mokesčio už sutarties sąlygų keitimą, jums bus taikomas sutartyje nustatytas palūkanų keitimo mokestis, skaičiuojamas nuo negrąžintos paskolos sumos.

Ar galiu grąžinti paskolą anksčiau, jei jai taikoma fiksuotoji palūkanų norma? Kiek man tai kainuos?

Taip, paskolą (visą arba jos dalį) galite grąžinti anksčiau laiko. Tokiu atveju būtų taikomas išankstinio grąžinimo mokestis, kuris yra nurodytas jūsų kredito sutartyje ar Luminor kainyne. Jei fiksuotoji palūkanų norma buvo nustatyta 1 metams, papildomas palūkanų keitimo mokestis jums nebus taikomas. Jei fiksuotoji palūkanų norma buvo nustatyta ilgesniam nei 1 metų laikotarpiui, jums bus taikomas papildomas palūkanų keitimo mokestis, kuris skaičiuojamas nuo prieš terminą grąžinamos paskolos sumos. Mokestis bus nurodytas jūsų paskolos sutartyje.

„Luminor“ banke esu paėmęs investicinę paskolą su kintamąja palūkanų norma. Likęs paskolos grąžinimo terminas – 4 metai. Ar vis dar galima nustatyti fiksuotąją palūkanų normą? Ar galima ją nustatyti visam paskolos laikotarpiui?

Taip. Palūkanų normą galite fiksuoti visam likusiam paskolos laikotarpiui (4 metų arba trumpesniam laikotarpiui). Paskolų palūkanų normą galima fiksuoti ne ilgesniam nei 5 metai laikotarpiui.

Kredito linijų, kredito linijų (overdraftų) palūkanų normą galima fiksuoti laikotarpiui iki 1 metų.

Susisiekite su Luminor konsultantu arba registruokitės konsultacijai